Więcej
  Strona głównaWiadomościNowy ład przestrzenny z rodzinnym konfliktem w tle

  Nowy ład przestrzenny z rodzinnym konfliktem w tle

  Poprzedni burmistrz Zygmunt Pałczyński zarzucił swojemu następcy toczenie prywatnej wojny za publiczne pieniądze. Pałczyński po raz pierwszy od ostatnich wyborów samorządowych wziął udział w sesji rady miejskiej. Przybył, by zabrać głos na temat swojej nieruchomości.

  30 listopada rada na wniosek burmistrza Dariusza Gizki przystąpiła do zmian studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Dwie uchwały wzbudziły duże kontrowersje. Pierwsza dotyczyła os. Ciemniewskiego. Posiadacz ok. 2 ha na tym terenie (majętna i dobrze znana w Warce osoba) zwrócił się do samorządu o umożliwienie zabudowy gruntu przy wjeździe do miasta od strony Góry Kalwarii nie tylko domami jednorodzinnymi, ale także obiektami usługowo-handlowymi. Po mieście krąży pogłoska, że w ten sposób przygotowuje grunt pod market dużej sieci.

  „Ingerencja w dotychczas przewidziane zagospodarowanie jest uzasadniona interesem społecznym oraz słusznym interesem wnioskodawcy – właściciela nieruchomości, potencjalnego inwestora” – brzmi fragment uzasadnienia do uchwały.

  Umożliwienie zabudowy przez firmy i duże sklepy tuż przy domach jednorodzinnych wzbudziło krytykę opozycji. Witold Piekarniak przekonywał: – Takim posunięciem burzymy spokój mieszkańców osiedla. Czy ktoś w ogóle zapytał tych ludzi o opinię w tej sprawie? Ich domy stracą na wartości. Zastanówmy się, do czego my doprowadzamy – perswadował. Później dodawał, że to „wypisz, wymaluj komuna”.

  Odpowiedział mu burmistrz Gizka. – Cywilizacja zmienia się z roku na rok i nie możemy stać w miejscu i patrzeć na to, co rada uchwaliła 15 czy 20 lat temu. Chcę umożliwić Warce dalszy rozwój, żeby były miejsca pracy, żeby mogły powstawać małe przedsiębiorstwa bez naruszenia istniejącego ładu – objaśniał.

  Dariusz Gizka zapewniał, że samorząd „nie zamierza zrobić krzywdy” mieszkańcom os. Ciemniewskiego. I dodawał, że na szczegółowe konsultacje z nimi przyjdzie czas na etapie przygotowywania planu zagospodarowania przestrzennego (to dokument uszczegóławiający studium).

  więcej na stronie www.nadwisla.pl (http://nadwisla.pl/index.php?pokaz=tekst&id=1305)

   

  Źródło: Nad Wisłą

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE