Ważna Polsko-Amerykańska wizyta w Warce

Ważna Polsko-Amerykańska wizyta w Warce

Od 10 lat, z dużymi sukcesami Stowarzyszenie W.A.R.K.A. realizuje program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (PAFW) – Działaj Lokalnie, dzięki któremu udało się wesprzeć już aż 202 projekty aktywizujące lokalne społeczności na terenie Warki, Chynowa, Grójca, Goszczyna i Jasieńca. Na działania, które pobudziły społeczną energię wielu tysięcy mieszkańców przekazano łącznie ponad 750 tys. zł.

Stowarzyszenie, które jest Certyfikowanym Ośrodkiem Programu, 11 marca odwiedziła ważna delegacja przedstawicieli Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, w tym stojący na czele organizacji – Przewodniczący Rady Dyrektorów Andrew Nagorski. Towarzyszyli mu Dyrektor Przedstawicielstwa PAFW w Polsce Grzegorz Jędrys oraz Dyrektor Programowy PAFW – Joanna Lempart-Winnicka.

Celem wizyty było bliższe poznanie realizatorów programów Fundacji. Wizyta rozpoczęła się w biurze Stowarzyszenia W.A.R.K.A., gdzie o działaniach i zaangażowaniu na rzecz lokalnych społeczności opowiadali Andrzej Zaręba – Prezes Stowarzyszenia i Dorota Lenarczyk – Sekretarz, którzy są również absolwentami jednego z programów Fundacji pt. Liderzy PAFW. Goście byli pod wrażeniem efektów długofalowych jakie udaje się osiągnąć dzięki działaniom aktywizacyjnym społeczności lokalnych. O swoim zaangażowaniu, w kolejnym programie fundacyjnym pt. „Nowe technologie lokalnie” opowiadał również kolejny absolwent Liderów PAFW i beneficjent Działaj Lokalnie – Łukasz Rejer.

Następnie goście odwiedzili świetlicę wiejską w Bończy, by spotkać się tam z aktywnymi mieszkańcami i ich liderką Małgorzatą Dąbrowską – sołtysa wsi, koordynatorką projektów Działaj Lokalnie, uczestniczką kończącej się właśnie edycji programu Liderzy PAFW a od niedawna również Prezes nowej organizacji – Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Lokalnego Kultywator. Mogli tam zapoznać się z barwną, bardzo aktywną działalnością – poznać historię powstawania świetlicy, kolejnych inicjatyw takich jak warsztaty, spotkania, udział bończeskiej grupy w Dożynkach w Lewiczynie, wspólne zadbanie o teren wsi i wiele innych. Spontanicznym i miłym akcentem była gościna seniorów SPA z Bończy na czele z Małgorzatą Czerwińską, którzy przygotowali tradycyjny polski poczęstunek oraz pochwalili się niezwykłą dynamiką działań.

Swoją wizytę w gminie Warka goście zakończyli na Winiarach, najpierw spotykając się na obiedzie w restauracji, która jest wieloletnim Partnerem Działaj Lokalnie tj. w Zajeździe na Winiarach, gdzie o zaangażowaniu biznesu rozmawiali z przedstawicielką firmy – Agnieszką Śmietanka, a następnie odwiedzając Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, gdzie spotkali się Wiceburmistrz Warki – Teresą Knyzio oraz dyrektor Muzeum Iwoną Stefaniak.

Goście, zanim pożegnali się z Warką, podkreślali bardzo profesjonalną organizację całej wizyty oraz gratulowali zarówno przedstawicielom Ośrodka Działaj Lokalnie jak i wszystkim z którymi mieli okazję tego dnia rozmawiać wielkiego zaangażowania, niezwykłej energii i chęci do działania lokalnego. Na pamiątkę spotkania, dziękując za niezwykle ciepłe przyjęcie Andrew Nagorski, który jest jednocześnie amerykańskim dziennikarzem i pisarzem wręczył wszystkim lokalnym liderom swoją ostatnią książkę.

Zdjęcia: Stowarzyszenie W.A.R.K.A., PAFW

Udostępnij:
← Wielkanocny kiermasz na rynku Zawodniczki UKS OLIMPIC Warka w finałach Mistrzostw Polski 16-latków Gliwice 2016 →

Dodaj komentarz