We Wrociszewie „Tydzień Zdrowego Chleba i Odżywiania”

We Wrociszewie „Tydzień Zdrowego Chleba i Odżywiania”

W Publicznej Szkole Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego we Wrociszewie realizowany jest program promujący zdrowe odżywianie, którego inicjatorką i koordynatorką jest P. Mariola Żarłok.

W ramach programu odbył się Tydzień Zdrowego Chleba i Odżywiania, podczas którego uczniowie wraz z rodzicami i nauczycielami piekli chleb na zakwasie, gotowali zupy, robili sałatki, przygotowywali świeże soki, oraz inne zdrowe przekąski.

Ważną część projektu stawiło zorganizowane dla rodziców i nauczycieli spotkanie z dietetykiem. Specjalista ds. żywienia Iwetta Majewska w trakcie prowadzonych zajęć opowiedziała o zasadach zdrowego żywienia.

Poinformowała jakie grupy produktów i w jakich ilościach wprowadzać do codziennego jadłospisu. Pani Majewska wskazała jakie produkty są szkodliwe, a jakie zdrowe.

Udzieliła wskazówek o przekąskach, którymi można zastąpić bezwartościowe chipsy i batoniki. Zaznaczyła, że prawidłowe żywienie wpływa na wiedzę i szybkość uczenia się, a po spotkaniu odpowiedziała na pytania rodziców.

Dyrektor, Rodzice i Nauczyciele wyrażają wdzięczność za merytoryczne poprowadzenie spotkania i przekazanie istotnej dla wszystkich wiedzy.

PSP we Wrociszewie

Wrociszew odzywianie

Udostępnij:
← Budowa kompleksu lekkoatletycznego w Warce, wariant 333 m – treningowy Co za… pokręcone bajki →

Dodaj komentarz