Książka przyjacielem człowieka

Książka przyjacielem człowieka

W kwietniu Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Warce, przeprowadziła cykl lekcji bibliotecznych. Gościło u nas 7 klas z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Warce oraz Publicznej Szkoły Podstawowej w Budziszynku (gm. Chynów). Celem lekcji było zapoznanie uczniów z biblioteką i jej księgozbiorem, promowanie czytania książek, wyrabiania u dzieci nawyku korzystania z biblioteki już od najmłodszych lat.

W trakcie spotkania uczestnicy dowiedzieli się, jaka jest różnica pomiędzy biblioteką publiczną a szkolną oraz księgarnią. Poznali zasady wypożyczania i poszanowania książek. Krótki wykład poparty ilustracjami pozwolił im zobaczyć jak na przestrzeni wieków zmieniała się forma książki: od tabliczki glinianej do audiobooków. Dowiedzieli się również skąd wzięło się powiedzenie „przeczytać książkę od deski do deski”. Następnym stadium lekcji było poznanie etapów powstawania książki: od pomysłu autora po miejsce na regale bibliotecznym.

Po wizycie w bibliotece dla dorosłych uczniowie przeszli do oddziału dla dzieci, gdzie wśród książek dopasowanych do ich wieku i zainteresowań oraz wśród kolorowych regałów i postaci z bajek oddali się pasji buszowania w świecie fantazji. Część uczniów została pełnoprawnymi czytelnikami, zakładając karty i wypożyczając książki do domu.

Udostępnij:
← Otwarta szkoła w Nowej Wsi Za nami już 10 semestrów Wareckiej Akademii Wiedzy! →

Dodaj komentarz