Więcej
  Strona głównaInstytucjeSzkoły PonadpodstawoweZSP Warka otwiera uczniom drzwi do Europy

  ZSP Warka otwiera uczniom drzwi do Europy

  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. I PLM Warszawa w Warce jako pierwsza w powiecie grójeckim wysyła swoich uczniów na praktyki zawodowe do Wielkiej Brytanii.

  Tak jak to zawsze bywa, najpierw był pomysł – wysłanie uczniów na praktyki za granicę. Potem żmudne prace nad przygotowaniem wniosku i… jest!!! Narodowa Komisja programu Erasmus+ oceniła naszą pracę na 90 punktów ze 100 możliwych do uzyskania. Otrzymaliśmy ponad 100 tysięcy Euro na jego realizację. Projekt „Zawody na miarę Europy” współfinansowany jest z programu Unii Europejskiej Erasmus Plus.

  Pierwsza grupa 16 uczniów technikum (gastronomicy, energetycy i logistycy) pod koniec kwietnia wróciła już z Wielkiej Brytanii, gdzie odbyła 4-tygodniowe praktyki zawodowe. Nasi uczniowie podczas odbywania stażu codziennie mieli kontakt z żywym językiem angielskim. Musieli porozumieć się z pracodawcą, rodziną u której mieszkali, sprzedawcą w sklepie itd. Bez taryfy ulgowej. Dzięki temu w dużym stopniu zwiększyli swoje umiejętności językowe oraz świadomość, że warto uczyć się języków. Oprócz codziennego doświadczenia zawodowego uczestnicy projektu mogli przesiąkać brytyjską kulturą i zwyczajami, poznawać nowe smaki i uczyć się zaradności życiowej.

  Być w Wielkiej Brytanii i nie zobaczyć Londynu? Wykluczone! W ramach programu kulturalnego uczniowie zwiedzali stolicę UK oraz popłynęli promem na wyspę Isle of Wight. Szczegółowe (foto)relacje można śledzić na Facebooku „Zagraniczne praktyki zawodowe w ZSP Warka”.

  Dla większości z nich był to pierwszy wyjazd za granicę, pierwszy lot samolotem, pierwszy raz z dala od mamy… Pierwszy i na pewno niezapomniany.

  Kolejna 16-osobowa grupa wyjedzie do Portsmouth w czerwcu. Tym razem będą to uczniowie technikum hotelarskiego. Staże będą odbywać w hotelach: Holiday Inn, Ibis, Premier Inn. Już odliczają dni i powoli pakują walizki.

  Po ukończeniu projektu każdy uczestnik otrzyma certyfikat potwierdzający odbycie stażu w Wielkiej Brytanii oraz certyfikat Europass Mobilność, zawierający wyszczególnione umiejętności zdobyte podczas realizacji praktyk zawodowych. Dokumenty te będą dużym atutem na rynku pracy, a w połączeniu ze zdobytymi kompetencjami znacznie zwiększą szansę na znalezienie dobrej pracy.

  Szkoła nie ustaje w staraniach o to, by staże zagraniczne były stałym punktem w ofercie szkoły – zapewnia dyrektor Dorota Kreczmańska. W przyszłym roku szkolnym planujemy praktyki w Rimini we Włoszech. Chętnych uczniów nie brakuje.

  Izabela Podworska – koordynator projektu, ZSP Warka

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70. Stałe godziny pracy : Pn-Pt 8.oo-16.oo Dodatkowo w godzinach popołudniowych i w sobotę odbywają się zajęcia tematyczne z instruktorami.

  NAJPOPULARNIEJSZE