12 C
Warka
poniedziałek, 29 maja, 2023
Więcej

  Zbieraj komiks z OKiem

  Dziś, 31 stycznia w tygodniku OKO kolejne dwie strony komiksu „NADZIEJA, MĘSTWO I ŚMIERĆ czyli powstańcza wiosna oddziału Kononowicza”. Co tydzień ukazywać się będą kolejne dwie strony, które można wycinać z gazety i składać w segregatorze, skoroszycie czy zwykłej “koszulce”. Dla wytrwałych, którym uda się zebrać wszystkie strony dodatkowa niespodzianka…

  Przypomnijmy, że płk Kononowicz ze swoim oddziałem przez kilka miesięcy nękał carskie wojska w okolicach Warki. Niestety skończyło się to dla niego dramatycznie – rozstrzelany został 4 czerwca 1863 roku na wareckich błoniach, w miejscu gdzie dziś znajduje się Kopiec Powstańców Styczniowych przy “targowicy”.

  Wydawca komiksu – Stowarzyszenie W.A.R.K.A., współpraca – Gminna Jednostka Kultury „Dworek na Długiej” w Warce i Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce.

  Partnerzy medialni – Tygodnik OKO i portal www.warka24.pl

   

  Na pomysł podnoszenia poziomu wiedzy historycznej o bohaterach i wydarzeniach związanych z naszym terenem poprzez komiksy wpadli kilka lat temu: Dyrektor Muzeum im. K. Pułaskiego Iwona Stefaniak oraz Prezes Stowarzyszenia W.A.R.K.A. – Andrzej Zaręba. Podobnie jak przy dwóch poprzednich komiksach, gdyż jest to już trzecie wydawnictwo autorami scenariusza są Anna i Leszek Owczarczykowie, rysunki zaś, po raz drugi opracował Jacek Przybylski.

  Pierwszy komiks ukazał się 7 lat temu i dotyczył „Bitwy pod Warką” jaką stoczył Hetman Stefan Czarniecki ze szwedzkim najeźdźcą, drugi – o Piotrze Wysockim – w roku 2011. Tak duży odstęp czasowy pomiędzy wydaniami spowodowany był dotacjami zewnętrznymi, które właśnie wtedy udało się pozyskać na realizację tych projektów. Dwa pierwsze wydawnictwa otrzymały dotację w ramach programu „Patriotyzm Jutra” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego a ostatni, trzeci – dotację Samorządu Województwa Mazowieckiego. Wydanie komiksów nie byłoby jednak możliwe bez wsparcia lokalnych samorządów i biznesu. W realizacji projektu o oddziale płk Władysława Kononowicza pomogli, poza wspomnianym już Samorządem Województwa Mazowieckiego – Poseł RP Czesław Czechyra, Starosta Powiatu Grójeckiego Marian Górski, Starosta Powiatu Kozienickiego Janusz Stąpór, Burmistrz Miasta i Gminy Warka Dariusz Gizka, Wójt Gminy Jasieniec Marek Pietrzak, Wójt Gminy Grabów nad Pilicą Euzebiusz Strzelczyk, Wójt Gminy Głowaczów Stanisław Bojarski, Wójt Gminy Magnuszew Henryk Plak, Nadleśniczy Nadleśnictwa Dobieszyn Jan Chryzostom Czachowski oraz firmy – Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego w Warce, Piekarnia Józef KAZANA, Serwis Samochodowy DOBRZYŃSKI, PRIMA Sp. z o.o. oraz PRIMA 2000 Sp. z o.o.

  Komiks w wersji drukowanej trafi m.in. do części uczniów szkół w gminie Warka, Jasieniec, Grabów nad Pilicą, Głowaczów i Magnuszew. Będzie również dystrybuowany przy okazji różnych uroczystości poświęconych rocznicy Powstania Styczniowego. Podobnie jak w przypadku komiksu o bohaterze Nocy Listopadowej Piotrze Wysockim (www.oWysockim.pl) powstanie również wersja multimedialna komiksu, która zostanie zaprezentowana w czerwcu na specjalnie utworzonej stronie www.oKononowiczu.pl.

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70. Stałe godziny pracy : Pn-Pt 8.oo-16.oo Dodatkowo w godzinach popołudniowych i w sobotę odbywają się zajęcia tematyczne z instruktorami.

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE