Przepyszne „Jabłko na Widelcu 11″… coś na zimne wieczory…

Przepyszne „Jabłko na Widelcu 11″… coś na zimne wieczory…

W czerwcu, na łamach miesięcznika „Kurier Warecki”, rozpoczęliśmy prezentację potraw i produktów wyróżnionych certy­fikatem „Jabłko na Widelcu”, będącego jednym z elementów projektu „Jabłko­wa Warka – Owoc Naszej Pasji”. Wareccy restauratorzy przygotowali przepyszne dania na bazie wareckich jabłek. Spe­cjalnie dla czytelników Kuriera a teraz i portalu www.warka24.pl stworzyliśmy menu, które zaspokoi gusta nawet najwybredniejszego smakosza.

Jedenasty certyfikowany produkt to Bezalkoholowy cydr na gorąco przygotowane przez Zajazd na Winiarach (ul. Turystyczna 3). Cena – 7,00 zł.

Bezalkoholowy cydr na gorąco. Jeżeli nigdy nie próbowałeś cydru, a tym bardziej – cydru w wersji grzanej, nasza propozycja jest dla ciebie. Ciepły, bardzo mocno aromatyczny, pachnący przyprawami korzennymi, słodziutki… Idealny zwłaszcza jesienią, kiedy robi się naprawdę zimno. Proponujemy gościom gorący cydr, który znakomicie rozgrzewa i skutecznie przeciwdziała jesiennemu spadkowi nastroju. W wersji bezalkoholowej, obowiązkowo przyprawiony cynamonem,  goździkami, gałką muszkatołową i skórką pomarańczową. Grzany cydr to strzał w dziesiątkę – dla mnie jest o niebo lepszy od grzanego wina – podkreśla Agnieszka Śmietanka.

 

Zapraszamy do konsumpcji i do śledzenia artykułów o całej serii produktów nagrodzonych certyfikatem „Jabłko na Widelcu”.

Pełna lista produktów wraz z cenami… kliknij tutaj.

Projekt „Jabłkowa Warka – Owoc Naszej Pasji” realizowany jest w ramach Programu Partnerstwa PAFW ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Udostępnij:
← Modernizacja drogi wojewódzkiej 731 Seniorzy z myszką →

Dodaj komentarz