13.2 C
Warka
czwartek, 28 września, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucjeWrociszew bez elektrośmieci

  Wrociszew bez elektrośmieci

  Publiczna Szkoła Podstawowa we Wrociszewie przystąpiła z końcem listopada do akcji „Moje miasto bez elektrośmieci”. Pomysłodawczynią wzięcia udziału w akcji przez naszą szkołę była dyrektor Małgorzata Gowin.

  „Moje miasto bez elektrośmieci” to autorski program ElektoEko. Jego celem jest wsparcie samorządu w tworzeniu efektywnego i funkcjonalnego systemu zbierania elektrośmieci oraz kształtowanie postaw ekologicznych wśród mieszkańców. Szkoły przystąpiwszy do programu, korzystają
  z Funduszu Oświatowego, który przeznaczony jest na zakup nowoczesnego wyposażenia i pomocy dydaktycznych. „Moje miasto bez elektrośmieci” to przedsięwzięcie, które przynosi korzyści wszystkim uczestnikom. Program  popierają najważniejsze instytucje tj. Ministerstwo Środowiska, Minister Edukacji Narodowej oraz Związek Miast Polskich.

  Koordynatorzy tej akcji w naszej szkole  wiedzieli, że odbije się ona dużym echem w środowisku. Nie tylko wniesie ogromną wiedzę dotyczącą pojęcia „elektrośmieci”, konsekwencji zanieczyszczenia nimi naszego środowiska, to jeszcze nastąpi integracja instytucji i organizacji. Wspierały ich sołectwa i rodzice, nauczyciele i uczniowie. Dobrym słowem wspomógł akcję również ks. Adam Ostrowski, proboszcz kościoła świętej Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy. Plakaty wisiały w każdym ogólnodostępnym miejscu, uczniowie zanieśli informacje do domów. W szkole przeprowadzone były tematyczne pogadanki dotyczące recyklingu, uczniowie pisali prace na temat elektrośmieci i ich szkodliwości dla środowiska.

  Zbiórka elektrośmieci rozpoczęła się dosyć nieśmiało, pojedyncze sprzęty pojawiały się w oznaczonym miejscu. Wreszcie, gdy koordynatorów ogarnęło małe zwątpienie, plac zbiórki zaczął w szybkim tempie zapełniać się najróżniejszym sprzętem, małym i dużym, nowszym i starszym, zadziwiając wszystkich sympatyków. Zbiórka trwała do 15 grudnia 2017. W poniedziałek, 18 grudnia na plac szkoły przyjechał samochód i, chciałoby się powiedzieć,  zabrał cały „urobek” tej akcji. Nie zabrał, nie zmieściło się. Samochód musiał zrobić jeszcze jeden kurs.

  Koordynatorzy akcji „Moje miasto bez elektrośmieci” są dumni z jej efektów, zarówno edukacyjnych, jak i środowiskowych.

  PSP Wrociszew

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE