Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejWilanów Sobieskiego jakiego nie znamy

  Wilanów Sobieskiego jakiego nie znamy

  Takie spotkania, takie informacje, czasem wywołują w nas pewne rozżalenie, nawet zawód. Tak przecież kochamy opowieści o pięknych, mądrych królowych i władcach – rycerzach bez skazy…Wokół zaś tylko złoto, lustra, blask szlachetnych kamieni i zapach róż… A co, jeśli przetrzeć dokładnie szybką w okienku do historii? Królowa wieczorem prowadzi procesję dam do jednego w pałacu „wychodka” (tylko dla pań!). Królowa – to ta prawie łysa kobieta, na okrągło w ciąży, choć chora wenerycznie. „Lew Lechistanu” prezentuje się w tej perspektywie jako zapalony ogrodnik, wróg kąpieli i zdeklarowany leniuch. Czy takiego znamy Jana III? Cóż, rzeczywistość nie zechce się dostosować do naszych o niej wyobrażeń. Opowieść o Wilanowie czasów królowej Marysieńki i króla Jana III Sobieskiego zaprezentowała podczas czwartkowego wykładu „Wareckiej Akademii Wiedzy” 21 marca Monika Agnieszka Klimowicz.

   

  Kolejny czwartkowy wykład: „Jak nie pomylić rzeźby z wieszakiem?” Alicji Gzowskiej, szczególnie polecamy uczniom gimnazjów i szkół średnich. Odbędzie się on jednak nie za tydzień a za dwa. Za tydzień będziemy wszyscy żyć już Świętami Wielkanocnymi, dlatego korzystając z okazji w imieniu własnym jak i wszystkich, którzy pomagają współtworzyć WAW chcielibyśmy życzyć wszystkim „Wesołego Alleluja”.

   

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70, 793 800 142. Godziny pracy: październik – maj w godz. 8:00–20:00 (pon. – czw.) i 8:00–16:00 (pt.); czerwiec–wrzesień w godz. 8:00–16:00 (pon.–pt.).

  NAJPOPULARNIEJSZE