12.1 C
Warka
czwartek, 30 marca, 2023
Więcej
  Strona głównaOrganizacjeAktywna W.A.R.K.A. i WARKA

  Aktywna W.A.R.K.A. i WARKA

  Stowarzyszenie W.A.R.K.A. to organizacja pozarządowa, która działa od blisko 15 lat na terenie gminy Warka, ale i powiatu grójeckiego, trzyma się wyznaczonego kierunku jakim jest aktywizowanie lokalnej społeczności i promowanie regionu. Poprzedni rok był obfitujący w działania z liderami NGO i seniorami, lokalnymi społecznościami – organizacja dotarła do niemalże 4000 osób. Przedstawiamy działania realizowane przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A. w 2017 roku:

  Działaj Lokalnie

  W 2017 roku odbyła się XII edycja Lokalnego Konkursu Grantowego, w którym wybierane i realizowane są projekty pobudzające do działania i współpracy małe lokalne społeczności. W konkursie dotację otrzymało aż 20 projektów z Gmin: Warka – 6, Jasieniec – 4, Grójec – 4, Goszczyn – 1, Chynów – 5. Łączna wartość wsparcia w tym roku osiągnęła aż 81.590,00 zł (dotacje w formie finansowej oraz niefinansowej). Mieszkańcy aktywizowali się m.in. poprzez wspólną pracę i zabawę np. przy warsztatach malarskich, tanecznych, teatralnych, cyrkowych, kulinarnych, a także przy remoncie i zagospodarowaniu terenu wokół świetlic wiejskich (plac zabaw, boisko) oraz przy cyklicznych spotkaniach filmowych i z grami planszowymi. 

  Projekty dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie X” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Ośrodek Działaj Lokalnie Stowarzyszenie W.A.R.K.A oraz ze środków Starostwa Powiatowego w Grójcu, Gmin Warka, Grójec, Jasieniec, Chynów i Lokalnych Partnerów.

   

  Lokalny Fundusz Stypendialny W.A.R.K.A.

  W czerwcu zakończyła się 6., a jesienią 2017 roku rozpoczęła się 7. edycja Lokalnego Funduszu Stypendialnego. W tym roku 15 uczniów klas gimnazjalnych szkół podstawowych i szkół średnich otrzymało stypendia w wysokości 1500 zł rocznie. Pieniądze trafiły do tych potrzebujących, którzy wykazali się talentem, pasją, dobrymi ocenami oraz zaangażowaniem społecznym. Jak co roku młodzież LFS angażowała się w wolontariat oraz zbiórkę środków na przyszłą edycję programu – wyrażając w ten sposób swoją wdzięczność i solidarność z kolejnymi stypendystami. Zrealizowane w 2017 roku tj. Zbiórka Mikołajkowa oraz zbiórka przy pakowaniu zakupów w Lewiatanie zasiliła konto LFS o ponad 4 tys. zł (to prawie 3 roczne stypendia).

  Lokalny Fundusz Stypendialny W.A.R.K.A. realizowany jest przy dofinansowaniu ze środków Fundacji Stefana Batorego i Gminy Warka.

  Sieć Aktywnych Seniorów z Grójeckiego

  Od marca do grudnia trwał projekt, który poprzez wsparcie grup senioralnych pomagał seniorom wyjść z domu, być potrzebnym i nadal aktywnym członkiem społeczności lokalnej. Wzięło w nim udział łącznie 15 grup, w tym stowarzyszenia, koła i kluby. W ramach działań prawie 400 seniorów mogło świętować swoją aktywność podczas Święta Seniorów Powiatu Grójeckiego „Seniorada” w Warce. 30 liderów grup senioralnych uczyło się współpracy w ramach 3 Zjazdów dla Sieci Aktywnych Seniorów w Białobrzegach. Liderzy SAS spotkali się z przedstawicielami Ełckiej Rady Seniorów. Odbyła się II Edycja Akcji Miejsce Przyjazne Seniorom, w ramach której uhonorowano nowych 14 miejsc. Oddolnymi działaniami grup senioralnych było 8 Inicjatyw Senioralnych skłaniających członków grup do rozwoju aktywności, urozmaicenia oferty spędzania wspólnego czasu, a także integracji.

  Projekt był dofinansowany środków Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych, przy udziale wsparcia z Gminy Warka, Chynów, Grójec, Jasieniec, Belsk i Błędów.

  Aktywne Organizacje z Grójeckiego

  Celem projektu było wzmocnienie kompetencji i integracja społeczników z powiatu grójeckiego. Odbyły się 4 szkolenia, dzięki którym w sumie ok. 20 przedstawicieli organizacji pozarządowych uczyło się jak prowadzić finanse w stowarzyszeniu, jak pisać wnioski i realizować umowy dotacyjne, jak współpracować z biznesem. Szkolenia były okazją do wymiany doświadczeń. W trakcie indywidualnej pracy społecznicy ćwiczyli pisanie wniosków dotacyjnych, a najlepsze 3 prace nagrodzone zostały talonami na materiały promocyjne o wartości 1000 zł każda w konkursie Inkubator Projektów. Projekt zakończyło Święto Społeczników Powiatu Grójeckiego, które zgromadziło w Centrum Edukacyjno-Muzealnym w Warce ok. 150 osób.

  Projekt realizowany był dzięki dofinansowaniu Samorządu Województwa Mazowieckiego w Partnerstwie z Powiatem Grójeckim.

  Jabłkowa Warka – Owoc Nasze Pasji

  Projekt realizowany był w bardzo szerokim Partnerstwie lokalnym z udziałem w sumie ok. 80 partnerów, a jego celem było uczynienie z jabłka powodu do dumy mieszkańców gminy Warka. Zaczął się jeszcze w 2016 r. od Zimowej Odmiany, która na wareckim rynku zgromadziła prawie 1000 mieszkańców, którzy w klimacie przedświątecznego jarmarku wzięli udział w dekorowaniu drzewek, kiermaszu, konkursach. W ramach projektu powstał turystyczny Szlak Jabłkowy z 19 miejscami na terenie gminy Warka, które łączy miłość do Warki i jabłka – można na nim zwiedzać, brać udział w warsztatach, skorzystać z noclegu, odpocząć i spróbować pyszności lokalnych z jabłek w ramach m.in. akcji Jabłko na Widelcu. Na wareckim rynku stanęła Skrzynka Kontaktowa – miejsce letnich warsztatów, koncertów, spotkań i odpoczynku mieszkańców. Na drogach dojazdowych do Warki pojawiły się symbole regionu w postaci jabłkowych murali. Projekt podsumowało Jabłko Fest – Święto Kultury Regionalnej. Dodatkowo w ramach projektu udzielono wsparcia dla sadowników, którzy ucierpieli w przymrozkach, odbyły się konkursy jabłkowe. We współpracy z Dworkiem na Długiej i innymi instytucjami i organizacjami zorganizowano Jabłkowy Dzień Dziecka i Jabłkowe Lato. A Inicjatorzy projektu czerpali inspiracje do rozwoju Jabłkowej Warki w ramach, wzajemnych spotkań na Szlaku, szkoleń, wizyt studyjnych m.in. w Główczycach, Dolinie Baryczy i Berlinie.

  Projekt realizowany był ze środków Programu Lokalne Partnerstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Samorządu Województwa Mazowieckiego i Ambasadorów Jabłkowej Warki.

  Vivat Pułaski – piknik historyczno-kulturalny

  Organizowana wspólnie z Muzeum im. K. Pułaskiego impreza, której celem jest promocja Warki, współpracy polsko-amerykańskiej, postaci Kazimierza Pułaskiego i samego Muzeum powróciła w pierwszą niedzielę lipca, po kilku latach przerwy spowodowanej rewitalizacją Muzeum i Parku na Winiarach. Jej elementem była Parada Pułaskiego, pokaz rekonstrukcji historycznych, pokaz paradny i koncert Orkiestry Dętej Moderato. Imprezę uatrakcyjniła strefa dla dzieci i koncerty muzyki amerykańskiej i polskiej.

  Projekt realizowany był przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Mazowieckiego i lokalnych partnerów.

   

  Klub Poszukiwaczy Skarbów

  Projekt zachęcał miłośników odkrywania i lokalnego dziedzictwa do zabawy w poszukiwanie skarbów przy pomocy geocachingu i questów oraz interaktywnej gry historycznej „Poznaj Warkę”. W kwietniu odbył się „Dzień Poszukiwaczy Przygód”, w ramach którego m.in. testowane były nowe skrzynki geocachingowe.

  Projekt realizowany był przy wsparciu finansowym Funduszu Grantowego Grupy Żywiec.

  Ponadto Stowarzyszenie W.A.R.K.A. wspólnie z Muzeum im. K. Pułaskiego, przy wsparciu środków finansowych Senatu RP zrealizowało bardzo dużą konferencję naukową wraz z wydaniem publikacji z tej konferencji, zorganizowało w Warce wizytę szkoleniową Federacji Funduszy Lokalnych, prowadziło punkt Ambasadora FIO Mazowsze Lokalnie oraz zrealizowało wiele mniejszych różnorodnych działań na rzecz rozwoju lokalnej społeczności.

  Wymienione powyżej działania nie byłyby możliwe gdyby nie wsparcie i zaangażowanie wielu ludzi, wolontariuszy, partnerów samorządowych, biznesowych, organizacji społecznych, grup nieformalnych, instytucji i osób korzystających z proponowanych działań za co Zespół Stowarzyszenia W.A.R.K.A. składa wszystkim serdeczne i niezwykle gorące podziękowania!

  Aktywna WARKA i W.A.R.K.A. to wspólny sukces! Dziękujemy!

  Zespół Stowarzyszenia W.A.R.K.A.

  Stowarzyszenie W.A.R.K.A.
  Stowarzyszenie W.A.R.K.A.https://stowarzyszeniewarka.pl
  Nasza misją jest rozwój lokalny poprzez pobudzanie aktywności mieszkańców i promocję powiatu grójeckiego. Wizja Aktywność Rozrywka Kultura Alternatywa to hasła, których pierwsze litery tworzą nazwę organizacji i są drogowskazem przybliżającym jej cele i działalność.

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE