13.2 C
Warka
piątek, 29 września, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucjeKronika policyjna i dwa słowa Komendanta

  Kronika policyjna i dwa słowa Komendanta

  31 lipca 2018 r. w Warce trzy młode kobiety pod pozorem pozostawienia paczki dla sąsiadki weszły do mieszkania 90-letniej mieszkanki Warki, gdzie jedna dała jej do podpisu dokumenty, a dwie pozostałe osoby po spenetrowaniu pomieszczeń mieszkania dokonały kradzieży pieniędzy w kwocie 2600 złotych, które znajdowały się w portmonetce poszkodowanej.

  8 sierpnia 2018 r. w Warce nieznany mężczyzna udając klienta w jednym ze sklepów z wyrobami jubilerskimi, przymierzając złote łańcuszki, wykorzystał nieuwagę osoby sprzedającej wyszedł ze sklepu zabierając ze sobą złoty łańcuszek.

  W nocy z 16/17 sierpnia 2018 r. w Warce z Osiedla Książąt Mazowieckich nieznani sprawcy dokonali kradzieży pojazdu marki Toyota. Do chwili obecnej nie ustalono sprawców tego przestępstwa. Policja z Warki bardzo prosi o wszelkie informacje w tej sprawie.

  Dwa słowa Komendanta

  Apelujemy o rozwagę i szczególną ostrożność w kontaktach z obcymi. W szczególności prosimy o stosowaniu zasadę ograniczonego zaufania. Jeśli ktoś podaje się za hydraulika czy pracownika spółdzielni, kuriera, sprawdźmy to, poprośmy o dokument. W przypadku wątpliwości zawsze można wezwać policjantów, którzy pomogą zweryfikować informacje podawane przez osobę z którą rozmawiamy. Oszuści są bezwzględni w wykorzystywaniu naszej naiwności i nieuwagi. Są bardzo pomysłowi i aby zdobyć zaufanie ofiary, wymyślają coraz to bardziej wiarygodne historyjki. Pogoda sprzyja odpoczynkowi nad wodą. Pomimo licznych apeli o zachowanie rozwagi podczas kąpieli dochodzi do wielu tragedii. W większości przypadków takich zdarzeń można byłoby uniknąć. W 2017 roku utonęło 449 osób, natomiast od kwietnia 2018 roku do 5 sierpnia 2018 roku utonęło 268 osób. Policjanci w okresie letnim uczestniczą w spotkaniach z dziećmi i młodzieżą wypoczywającą na terenie powiatu grójeckiego. Przypominają zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą, przestrzegają przed zagrożeniami i podpowiadają jak ich uniknąć. Mundurowi wskazują, że kąpiel w miejscach niestrzeżonych, przy mostach, budowlach spiętrzających wodę, stawach, zbiornikach retencyjnych, basenach przeciwpożarowych czy rzekach o silnym nurcie to bardzo ryzykowne zachowanie. Tłumaczą dlaczego nie wolno wskakiwać do wody na tzw. „główkę” oraz wchodzić do wody będąc rozgrzanym dłuższym opalaniem czy tuż po posiłku. Podczas spotkań z dziećmi i młodzieżą policjanci zwracają uwagę na zagrożenia występujące w ruchu drogowym, w kontaktach z nieznajomymi czy zagrożenia związane z Internetem. Przypominamy, aby:

  • nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu – najczęściej toną osoby pijane;
  • nie kąpać się zaraz po jedzeniu – należy odczekać przynajmniej godzinę;
  • nie wchodzić do wody zaraz po opalaniu się na słońcu – grozi to szokiem termicznym lub utratą przytomności;
  • po wejściu do wody najpierw schłodzić okolicę serca, karku oraz twarzy;
  • nad bezpieczeństwem kąpiących się dzieci zawsze powinien czuwać ktoś dorosły;
  • nie próbować przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji;
  • nie skakać do wody z dużej wysokości – grozi to urazem głowy oraz kręgosłupa;
  • dzieci i osoby dorosłe, które korzystają ze sprzętów pływających powinny mieć na sobie założony kapok;
  • podczas skurczu mięśni nie wpadać w panikę. Kiedy coś takiego nam się przydarzy starajmy się wezwać pomoc, jeśli jest ktoś w pobliżu. Jeśli nie ma nikogo takiego, należy położyć się na plecach, spokojnie oddychać, zgiąć stopę w stawie skokowym i mocno przyciągając ją do siebie wyprostować nogę w kolanie i starać się dopłynąć powoli do brzegu.

  Nie bądźmy obojętni. Gdy zauważymy, że jakaś osoba znajduje się w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu, poinformujmy o wszystkim policję dzwoniąc pod numer 997 lub 112. Nie bójmy się zareagować. Nasza szybka reakcja i zdecydowane działanie może w konsekwencji uratować komuś życie.

  Podczas wakacji 2018 dzielnicowa mł. asp. Aneta Ścisłowska w ramach Bohaterskiego Lata w Warce przygotowała szereg zajęć dla dzieci uświadamiających jak powinny bezpiecznie spędzić wolny czas. Zorganizowała m. in. spotkanie w Komisariacie Policji w Warce, gdzie opowiadała o pracy policjanta i o tym jak wygląda codzienność funkcjonariuszy. Atrakcją podczas zajęć był pokaz psów policyjnych z Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach.

  Z poważaniem,

  Komendant Komisariatu Policji w Warce – podkom. Paweł Lewandowski

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE