Wędrówki PTTK z historią w tle

Wędrówki PTTK z historią w tle

22 września o godz. 15:00 wyruszył 48 Rajd Pieszy Południowego Mazowsza. Wzięło w nim udział ponad 150 uczestników z 7 szkół: Nowej Wsi, Ostrołęki, Wrociszewa, Michałowa, Konar, Sułkowic oraz Watraszewa.

W Konarach na młodych turystów czekał Janusz Gwara, członek oddziału PTTK, który opowiedział historię konarskiego kościoła i poprowadził grupę wśród pięknych, jesiennych sadów, w promieniach jesiennego już słońca. Z dobrymi humorami wszyscy dotarli do szkoły w Dębnowoli, gdzie mieli spędzić noc. Po przyporządkowaniu sal i rozłożeniu bagażu turyści spotkali się przy dwóch, pięknie płonących ogniskach aby upiec kiełbaski. Smaczny posiłek zachęcił uczestników do gier i zabaw na świeżym powietrzu. Gdy zaczął zbliżać się zmierzch, wszyscy udali się na salę gimnastyczną, gdzie czekała na nich gawęda połączona z prezentacją multimedialną przygotowana przez Jolantę Sikorowską. Gawęda opowiadała o historii wsi Ostrołęka, zasłużonych rodzinach tego regionu, o Franciszku Lesselu – kompozytorze i pianiście, pochowanym na cmentarzu w Ostrołęce, księdzu Pawle Heintschu, patronie byłego gimnazjum  w Dębnowoli, pochowanemu również na cmentarzu w Ostrołęce. Najwięcej uwagi prezenterka poświęciła trzem lotnikom z okresu II wojny światowej – Piotrowi Paleckiemu, Walterowi Wycislokowi i Władysławowi Chromemu. To oni 10 września 1939 r. w samolocie bojowym odbyli bohaterski bój z załogami dwóch niemieckich messerschmittów. Wszyscy trzej zginęli w płonącym samolocie, który spadł na tereny Niw Ostrołeckich. Początkowo, z dokumentów, poznano nazwisko tylko jednego członka załogi, Piotra Paleckiego. Dopiero po roku 1974, dzięki działaniom Zarządu wareckiego ZBoWID-u poznano najpierw nazwisko drugiego lotnika – Waltera Wycisloka, a kilka lat później trzeciego – Władysława Chromego. W 1984 r., dzięki staraniom Władysława Gwardysa, odbyła się w Ostrołęce wzruszająca uroczystość, w której uczestniczyli żyjący członkowie rodzin poległych lotników. Po mszy koncelebrowanej przez ks. Pawła Heintsche rodziny spotkały się przy grobie lotników, gdzie można już było umieścić nazwiska wszystkich bohaterów.

Noc minęła szybko, a poranek zastał wszystkich w ciepłych śpiworach. Pobudka była niestety dość wcześnie gdyż o godz. 6.30. Na turystów czekało smaczne śniadanie okraszone słodką bułką, ufundowaną przez Piekarnię Kazana – przyjaciela wareckiego oddziału PTTK. Następnie wszyscy wyruszyli do Ostrołęki, gdzie odbyła się msza św. w kościele pod wezwaniem Ofiarowania NMP. Na cmentarzu parafialnym młodzi turyści odwiedzili mogiły bohaterskich lotników, ks. Pawła Heintscha oraz Franciszka Lessela. Na grobach zostały zapalone znicze a pamięć ich uczczono minutą ciszy.

Zakończenie rajdu odbyło się na placu Szkoły Podstawowej w Ostrołęce, gdzie dyplomy uczestnictwa i kolorowe piłki uczestnikom przekazała w imieniu Zarządu PTTK Mariola Bienias. Wszystkie drużyny zaprezentowały również pieśni żołnierskie. Pozostały czas, do przyjazdu autokarów, uczestnicy spędzili na placu zabaw i grze w piłkę nożną.

Do zobaczenia na turystycznym szlaku.

Udostępnij:
← Finał Mazovia Equi Cup Marszałek Adam Struzik o bezpieczeństwie pieszych →

Dodaj komentarz