14.6 C
Warka
piątek, 31 marca, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucjeBończa wyróżniona!

  Bończa wyróżniona!

  Na Mazowszu jest 7335 sołectw. Te najbardziej dynamiczne zostały nagrodzone w konkursie „Najaktywniejsze sołectwo Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich – Sukcesy widać po sąsiedzku”. W gronie laureatów znalazła się również Bończa z gminy Warka.

  Dziewięć niebanalnych, aktywnych i kreatywnych sołectw z terenu Mazowsza zostało nagrodzonych, w organizowanym po raz drugi, konkursie  „Najaktywniejsze sołectwo Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich – Sukcesy widać po sąsiedzku”.  Kapituła konkursu przyznała trzy główne nagrody oraz sześć wyróżnień. Jedno z wyróżnień trafiło do gminy Warka, a konkretnie do Bończy- niewielkiego sołectwa, które wyróżnia się pomysłowością, aktywnością oraz skutecznością w pozyskiwaniu środków na nawet najmniejsze sołeckie pomysły. Dostrzegając niezwykłe zaangażowanie i samodzielność sołectwa, Burmistrz Warki Dariusz Gizka, wytypował Bończę do udziału w konkursie. Rekomendując sołectwo wyraził wielokrotnie swoje uznanie dla licznych innowacyjnych rozwiązań wdrożonych w Bończy. Sołectwo wykorzystuje nie tylko środki z funduszu sołeckiego, ale aktywnie współpracując z organizacjami i instytucjami pozyskuje środki zewnętrzne. Współpracowało między innymi z Polsko – Amerykańską Fundacją Wolności, realizując projekty w ramach programu Działaj Lokalnie (5 projektów), Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej– Fundusz Inicjatyw Obywatelskich czy Mazowieckim  Instytutem Kultury.  Mieszkańcy wsi współpracując i realizują kolejne pomysły dostrzegając ważną rolę dobra wspólnego. Swoją małą miejscowość postrzegają, jako wartość, która jest ich wspólnym kapitałem. Bończa jest niewielką wsią i czasem trudno uwierzyć, że na jej terenie może istnieć i funkcjonować tak wiele obiektów pełniących funkcję społeczną – argumentował Burmistrz Dariusz Gizka, podkreślając rolę sołtysa i mieszkańców ceniących sobie otwarte przestrzenie służące całej społeczności. Taką rolę pełni świetlica wiejska, boisko od piłki nożnej czy wiejski plac zabaw. Wszystkie te miejsca są ogólnodostępne i służą wszystkim mieszkańcom. Powstały dzięki ich zaangażowaniu i aktywności, dlatego też wszyscy mają świadomość bycia gospodarzami na swoim terenie, ale ta relacja buduje również poczucie współodpowiedzialności za dobro wspólne. Od kilku lat działa także niezwykle aktywne koło seniora SPA Bończa. Właśnie tak pojmowane zaangażowanie w rozwój lokalnej społeczności i praca na rzecz dobra wspólnego zostało nagrodzone w tegorocznej edycji Konkursu.

  Uroczyste wręczenie nagród odbyło się podczas XII Mazowieckiego Kongresu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Symboliczne czeki z rąk Wicemarszałek Janiny Ewy Orzełowskiej odebrali wójtowie i burmistrzowie gmin, w tym reprezentująca warecki samorząd Wiceburmistrz Teresa Knyzio.

  Urząd Gminy

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE