2.6 C
Warka
czwartek, 8 grudnia, 2022
Więcej
  Strona głównaInstytucje33. Jesienny Złaz Turystów na Królewskim Szlaku

  33. Jesienny Złaz Turystów na Królewskim Szlaku

  13 października 2018 r. warecki oddział PTTK im. Wiktora Krawczyka wyruszył na kolejny, 33 już Jesienny Złaz Turystów. Tym razem niemalże 180 małych turystów z 8 szkół – z Nowej Wsi, Wrociszewa, Ostrołęki, Konar, Sułkowic, Watraszewa oraz obu wareckich podstawówek wyruszyło do królewskiego miasta Kozienice, w którym w 1467 roku urodził się przyszły król Zygmunt Stary.

  Pierwszym punktem na rajdowym szlaku był Zespół Pałacowo-Parkowy, po którym oprowadził nas Krzysztof Zając z Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych oraz Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej. Duże wrażenie na wszystkich wywarł murowany pałac zbudowany dla Stanisława Augusta, kolumna upamiętniająca narodziny Zygmunta Starego oraz pomnik króla Jagiełły.

  Niezwykle miłym akcentem dla młodszych turystów był pobyt w Ogródku Jordanowskim i zabawy na zewnętrznej siłowni, boisku, parku linowym, tyrolce czy rynnie do zjeżdżania.

  Kolejnym punktem rajdu był pobyt w Rezerwacie Królewskie Źródła, który usytuowany jest w środku lasu, około 7 km od miasta. Znajduje się tam leśna ścieżka dydaktyczna, po której poprowadziła nas leśnik Lidia Zaczyńska z Nadleśnictwa Kozienice. Turyści mogli podziwiać przyrodę idąc bezpiecznie po drewnianej kładce, której długość wynosi około 700 metrów. Atrakcją dla wszystkich był taras widokowy z roztaczającym się widokiem na przełom rzeki Zagożdżonki oraz miejsce od którego wzięła się nazwa rezerwatu -źródło. Legenda głosi, że król Władysław Jagiełło gasił tu pragnienie podczas wielu polowań. Całkiem niedawno źródło zostało zmodernizowane a krystalicznie czysta woda nadaje się do picia.

  Oczywiście nie mogło obejść się bez typowo turystycznego posiłku, czyli kiełbaski upieczonej własnoręcznie na ognisku. Na zakończenie rajdu Prezes wareckiego oddziału PTTK – Marzena Jankowska oraz wiceprezes Mariola Bienias przyjęły w poczet członków PTTK nowych turystów i wręczyły członkowskie legitymacje. Tradycyjnie wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy i piłki.

  Jesienny Złaz Turystów odbył się, jak wiele innych imprez turystycznych, we współpracy z Urzędem Miejskim w Warce i pod honorowym patronatem Burmistrza Warki Dariusza Gizki. Od wielu lat możemy liczyć na wsparcie w organizowanych przez nas przedsięwzięciach turystycznych o zasięgu lokalnym i wojewódzkim.

  Zarząd wareckiego Oddziału PTTK dziękuje i liczy na dalszą, owocną współprace na rzecz krzewienia turystyki oraz krajoznawstwa wśród turystów i sympatyków turystyki.

  Do zobaczenia na szlaku.

  Zarząd Oddziału PTTK

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE