Więcej
  Strona głównaInstytucje"Tonę" śmieci mniej...

  „Tonę” śmieci mniej…

  W sobotę 27 kwietnia 2013 odbyło się  pierwsze w Warce sprzątanie brzegów i koryta rzeki Pilicy w ramach akcji „Czysta i bezpieczna Pilica od źródeł do ujścia”.

  Akcję sprzątania koryta rzeki  rozpoczęli w Budach Michałowskich kajakarze z KK Korek i wypożyczalnie kajaków – Kajaki Warka oraz  STER Warka.  Grupa liczyła 13 osób, rozmieszczonych na 11 kajakach.

  O godzinie 11 w miejscu byłej stanicy PTTK, zebrała się grupa ok. 30 osób, w wieku od kilku do kilkudziesięciu lat, z zamiarem uprzątnięcia brzegu Pilicy. W grupie tej znajdowali się przedstawiciele wypożyczalni kajaków AKKA i Nad Pilicę.  Każdy z uczestników otrzymał rękawice i worki.  Po ustaleniu rejonów ruszyliśmy do sprzątania. Trzy osoby pojechało do Lechanic, dwie do Niemojewic, pozostali sprzątali lewy brzeg Pilicy od Rogalki do Winiar. Worki napełniały się szybko różnymi przedmiotami – przeważały butelki plastikowe, szklane i ogromna masa jednorazowych reklamówek. Nie zabrakło również części samochodowych, plastikowych naczyń, odzieży, rozbitych odbiorników radiowych, telewizorów i monitorów.  Na wysokości działek, koło mostu drogowego znaleźliśmy dzikie wysypisko – zebraliśmy 11  stulitrowych worków śmieci – a wśród nich spoiler samochodowy, dywan, plastikowe fotele, opony rowerowe,  plastikowe doniczki po sadzonkach i mnóstwo butelek i słoików. Uprzątnęliśmy również skarpę ulicy Mostowej od strony działek. Okolice „matecznika” oraz teren przy działkach na Winiarach sprzątali wędkarze z koła PZW Warka Miasto.

  Natura nam sprzyjała, nie było za gorąco, czasami ochładzał nas drobny deszcz. Ilość zebranych śmieci przerosła nasze oczekiwania – duży kontener (18 m3) był zapełniony po brzegi. Akcja trwała do godziny 16. Ogółem sprzątało około 40 osób – wśród nas było troje radnych gminy Warka. Ilość śmieci uświadomiła nam, że takie akcje powinny być realizowane cyklicznie (dwa razy w roku). Podejmując takie akcje, promujemy działania na rzecz czystości naszej gminy i zachęcamy do proekologicznego zachowania. Posprzątajmy naszą okolicę, by przyjemnie spędzało się czas na łonie natury.

  Dziękujemy wszystkim  uczestnikom akcji. Zasługują oni na szczególne słowa uznania i podziękowania, bo są to osoby, którym „chciało się chcieć ” w wolny dzień zrobić coś pożytecznego dla środowiska. Na apel o pomoc, oprócz firm i stowarzyszeń, odpowiedziało 9 osób nie związanych z żadną organizacją. Szczególne podziękowania należą się p .Andrzejowi Kulikowi – Kamping Sielanka – i p. Waldemarowi Batte – hurtownia WARMEX – za wspaniale zorganizowane zakończenie akcji. Pierwszy z nich przyjął nas na swoim terenie i ugościł daniami z grilla, a drugi  dostarczył napoje orzeźwiające.

  Rękawice i worki dostarczył, oraz śmieci odebrał Zakład Usług Komunalnych Spółka z o. o. w Warce.

  DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ZA POMOC!

  Tekst: Mirosław Bienias, Adam Matlakowski

  Zdjęcia: Witold Batte i Przemysław Bienias

  Logo WPN Pilica 01 Pilica 03 Pilica 04 Pilica 05 Pilica 06 Pilica 07 Pilica 08 Pilica 09 Pilica 10 Pilica 11 Pilica 12 Pilica 13

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE