13.2 C
Warka
piątek, 29 września, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucjeKronika Policyjna i dwa słowa Komendanta...

  Kronika Policyjna i dwa słowa Komendanta…

  W nocy z 12/13 stycznia 2019 r., w Warce nieznany sprawca dokonał z pokoju hotelowego kradzieży pieniędzy w kwocie 5000 zł oraz telefonu komórkowego marki Samsung na szkodę mieszkańca gm. Łubianka. Policjanci szybko ustalili sprawcę tego czynu, którym okazał się mieszkaniec gm. Kutno.

  W nocy z 4/5 stycznia 2019 r. w Warce nieznana osoba uszkodziła zaparkowany na parkingu osiedlowym niezamknięty samochód marki Alfa Romeo na szkodę mieszkańca Warki. W chwili obecnej trwają czynności zmierzające do zatrzymania sprawców tego przestępstwa.

  W dniu 7 listopada 2018r., w Warce nieznany mężczyzna dokonując zakupu kopert w jednym z Biur Usług Płatniczych, wykorzystał nieuwagę pracownika dokonując kradzieży pieniędzy w kwocie 1600 złotych na szkodę w/w biura. Sprawca został zarejestrowany kamerami monitoringu jednak miał zasłoniętą twarz szalikiem. W chwili obecnej trwają czynności zmierzające do zatrzymania sprawców tego przestępstwa.

  Dwa słowa Komandanta

  Serdecznie Witam Czytelników „Kuriera Wareckiego” oraz wszystkich mieszkańców miasta  i gminy Warka.

  Pragnę Państwa poinformować, że na drogi gminy Warka wyjechał nowy oznakowany radiowóz marki Opel Astra. Uroczyste przekazanie oraz poświęcenie samochodu odbyło się w Komendzie Powiatowej Policji
  w Grójcu. Został on sfinansowany w połowie ze środków samorządu Warki. W tym miejscu chciałbym w imieniu swoim i wszystkich policjantów Komisariatu Policji w Warce złożyć podziękowania dla Burmistrza Warki – Dariusza Gizki, Zastępcy Burmistrza – Teresy Knyzio, Przewodniczącej Rady Miejskiej –Aldony Rzeźnik oraz całej Radzie za dofinansowanie zakupu radiowozu, a także za dotychczasową owocną współpracę oraz zaangażowanie i wsparcie w wielu przedsięwzięciach podejmowanych na rzecz poprawy bezpieczeństwa. Dzięki takim działaniom możemy dbać
  o bezpieczeństwo naszych mieszkańców.

  Policjanci z Komisariatu w Warce są nieodzownym wsparciem przy organizacji różnorodnych wydarzeń na terenie miasta i gminy. Wszystko po to, aby mieszkańcy uczestniczący w nich czuli się w pełni bezpiecznie. W ostatnim czasie nasi funkcjonariusze pomagali zabezpieczyć Miejski Sylwester na wareckim rynku, Orszak Trzech Króli, 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz uroczystości związane ze 156. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego. Dzięki bardzo intensywnej pracy kierownictwa oraz policjantów biorących bezpośredni udział w zabezpieczeniach udało się zapewnić całkowity ład i porządek w czasie tych wydarzeń.

  W okresie zimowym policjanci służby prewencyjnej (policjanci; dzielnicowi, specjaliści ds. nieletnich) prowadzą działania edukacyjne w zakresie bezpiecznych zachowań, w tym szczególnie na śniegu i lodzie. Z uwagi na zbliżające się ferie zimowe, w tym właśnie czasie zawsze wzrasta ryzyko nieszczęśliwych wypadków oraz zdarzeń przestępczych. Dlatego wzorem lat ubiegłych policjanci Komisariatu Policji w Warce przeprowadzali szereg działań profilaktycznych ukierunkowanych na poprawę bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w czasie ferii. Funkcjonariusze brali czynny udział w tematycznych spotkaniach z młodzieżą z zakresu prewencji kryminalnej oraz bezpieczeństwa na drodze i w czasie zabaw na świeżym powietrzu. W trosce
  o bezpieczeństwo dzieci wyjeżdżających na zimowiska policjanci będą prowadzili wzmożone kontrole ze szczególną uwagą na stan trzeźwości kierowców. Informuję, że rodzic ma prawo prosić o skontrolowanie autokaru i jego kierowcy przed wyjazdem, jednak należy pamiętać, aby informacje o planowanych wycieczkach zgłaszane były z wyprzedzeniem. Część dzieci okres ferii zimowych będzie spędzała w rodzinnym domu. Dlatego zwracam się do rodziców, aby uczulili swoje pociechy na podstawowe zasady bezpieczeństwa tj.:

  niewchodzenie na akweny wodne,

  korzystanie z sanek z dala od jezdni i pod nadzorem osób dorosłych,

  nieoddalanie się bez wiedzy rodziców od miejsca zamieszkania,

  poruszanie się co najmniej w dwuosobowych grupach, a najlepiej z opiekunem,

  ograniczonym zaufaniu do nieznajomych.

  Mam nadzieję, że podane wskazówki pomogą zapewnić bezpieczeństwo dzieciom w trakcie wypoczynku. Pamiętajmy, że wpływ na realne bezpieczeństwo ma nie tylko Policja, lecz w dużej mierze rozpowszechniona wśród społeczeństwa świadomość o istniejących zagrożeniach i sposobach ich zapobiegania.

  Korzystając z okazji chciałbym także przekazać mieszkańcom Warki informację dotyczącą opracowanych dla poszczególnych trzech rejonów służbowych na które podzielona jest gmina Warka – planów działań priorytetowych realizowanych przez dzielnicowych pełniących służbę w Komisariacie Policji w Warce. Działanie priorytetowe określane jest na podstawie analizy zagrożeń, wiedzy służbowej dzielnicowych jak również sygnałów społecznych w tym zgłaszanych przez samych mieszkańców za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Celem działań jest przede wszystkim poprawa poczucia bezpieczeństwa w newralgicznych miejscach. Działanie priorytetowe realizowane jest w systemie sześciomiesięcznym, w więc obecnie od dnia 1 stycznia do dnia 31 czerwca 2019 roku. W aktualnych działaniach uwzględniono następujące miejsca i zdiagnozowane zagrożenia: Dworzec PKP – zakłócanie ładu i porządku publicznego, przestępstwa przeciwko mieniu i zakłócanie ładu i porządku publicznego; okolice sklepu w Laskach – zakłócanie ładu i porządku publicznego oraz spożywanie alkoholu w miejscu publicznym; Plac Stefana Czarnieckiego – zakłócanie ładu i porządku publicznego oraz spożywanie alkoholu w miejscu publicznym, żebractwo; okolice sklepu Biedronka w Warce przy ul. Pułaskiego – zakłócanie ładu i porządku publicznego. Również w tym zakresie proszę Was o aktywność i przekazywanie sygnałów oraz spostrzeżeń dzielnicowym z poszczególnych rejonów, być może ktoś z mieszkańców dostrzega potrzeby objęcia innych miejsc kolejnym działaniem priorytetowym – jesteśmy otwarci na sygnały i propozycje mieszkańców. Zachęcam mieszkańców gminy Warka do korzystania z aplikacji „Moja Komenda” jak również „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Są to darmowe aplikacje na urządzenia mobilne, które umożliwiają zgłoszenie nam konkretnego problemu oraz nawiązanie kontaktu z dzielnicowym ze swojego rejonu. Chciałbym przypomnieć telefony służbowe dzielnicowych pełniących służbę w gm. Warka: mł. asp. Aneta Ścisłowska tel. 887-884-558, asp. Andrzej Duda tel. 519-035-320, mł. asp. Artur Opszalski tel. 519-035-323.

  Z poważaniem,

  Komendant Komisariatu Policji w Warce
  – podkom. Paweł Lewandowski

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE