Strona głównaInstytucjeCeSiR"Ferie dookoła Świata" dobiegły końca!

„Ferie dookoła Świata” dobiegły końca!

W tym roku dzieci z Gminy Warka i okolic mogły wziąć udział w akcji „Ferie dookoła Świata”. Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej”, Centrum Sportu i Rekreacji, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna oraz Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego zapewniły swoim podopiecznym wiele atrakcji. Wśród nich były gry i zabawy integracyjne, warsztaty plastyczne, teatralne i wiele innych. Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy. Minęły już dwa tygodnie zimowego szaleństwa.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna

 „Afryka dzika”
W ramach projektu „Ferie dookoła świata”, 28 stycznia dzieci licznie odwiedziły Bibliotekę Publiczną w Warce. Hasłem przewodnim pierwszego dnia była „Afryka dzika”. Na pierwszy ogień poszedł spektakl pt.: „Złośliwości jej królewskiej mości” przedstawiony przez aktorów sceny krakowskiej. Szybkie tempo życia oraz internetowy świat sprawiają, że coraz rzadziej ze sobą rozmawiamy, nie potrafimy bezinteresownie pomagać innym. Dobre wychowanie to styl życia, pewnych zasad można się uczyć od najmłodszych lat. Przestrzeganie ich nie powinno być wówczas problemem, czy przykrą powinnością.  Królewna Alicja jest rozkapryszona i wiecznie niezadowolona. Od samego rana w pałacu słychać jej dąsy i pretensjonalny ton. Wielu poddanych zwraca się o pomoc do następczyni tronu, ale dziewczyna nie zna słowa „współczucie” i każdego odprawia z kwitkiem. Pewnego dnia Alicja sama jednak będzie potrzebować pomocy. Czarodziej, chcąc dać jej nauczkę, zamienia damę w żabę. Królewna szybko zrozumie, jaką wartość ma pomaganie. Jednak los rzuci jej kolejną kłodę pod nogi- z wizytą w pałacu pojawia się, bowiem książę Aleksander. Młodzieniec  szuka kandydatki na żonę. Alicja w ciele żaby nie liczy na powodzenie. Książę poznając damę widzi jednak, że dziewczyna ma dobre serce i chce naprawić wszystkie błędy. Być może jej dobre zachowanie rozproszy zły czar tak, aby Książę i Królewna mogli żyć długo i szczęśliwie? 
Skoro Afryka dzika – to nie zabrakło spotkania z piratami przy zabawach i animacjach. Dzieci brały udział w konkursach  z pirackich sprawności za co były sowicie nagradzane słodkościami z pirackiego kufra.

„Arktyczna Przygoda”
W drugim dniu ferii, czyli 4 lutego, pod hasłem „Arktyczna przygoda” powiało chłodem: uczestnicy zajęć wykonywali makiety zimowego krajobrazu oraz prace plastyczne pt.” Bałwanek w oknie”. Jak na zimę przystało – nie zabrakło zimowych zmagań: odbył się konkurs na najszybszy dojazd do mety na nartach, gdzie nartami były kartonowe pudełka albo konkurs na celne rzuty śnieżkami do celu gdzie za śnieżki robiły papierowe kule. Dwie drużyny rywalizowały ze sobą w konkursie na najszybsze ulepienie bałwana: do tego zadania wystarczyły dwie rolki papieru, dwóch ochotników, którzy mieli przemienić się w bałwanków po tym jak zawodnicy owinęli ich dokładnie papierem.  Między zajęciami i kolejnymi pracami przemycaliśmy informacje i ciekawostki dotyczące Arktyki. Trochę wyobraźni i zabawa była super. Już teraz zapraszamy na wakacje do biblioteki w lato!

Muzeum im. K. Pułaskiego

Muzeum zabrało dzieci w edukacyjną podróż do dzikiej, tajemniczej Ameryki. W pierwszej części zajęć dzieciom został wyświetlony film ukazujący tradycje i kulturę Ameryki. W trakcie trwania seansu zostały wręczone balony w barwach Amerykańskiej flagi. W dalszej części dzieci otrzymały list od wodza w którym zawarte były zadania do wykonania, między innymi: odgadywania odgłosów natury, naśladowanie dźwięków dzikich zwierząt i rdzennych Amerykanów. Poźniej została wykonana fotobudka Indiańska w której dzieci mogły zrobić sobie zdjęcia.

Dworek na Długiej

„Pociągiem przez Europę”
Pierwszego dnia zajęć w Dworku odbyła się podróż do Włoch (Restauracja Albero), gdzie dzieci mogły wykonać tradycyjną pizze. Następnie odbyła się lekcja dotycząca Polski podczas której uczestnicy poznali Polskie symbole, zwyczaje oraz najbardziej znane miasta. Na ostatnich zajęciach każdy wykonywał flagi, które ozdobiły zdjęcia grupowe.

„Meksyk w Dworku”
Następnego dnia dzieci bawiły się w meksykańskich rytmach poznając kulturę tego kraju. Odbyły się zawody w których były takie konkurencje jak: jazda konno, rzut do celu oraz skakanie na skakance. Dzieci mogły poruszać się w rytmach meksykańskiej muzyki. Następnie uczestnicy zajęć wykonali rekwizyty indiańskie do sesji zdjęciowej „Małego Indianina”.

„Chiński Nowy Rok”
W tym dniu dzieci dowiedziały się jak obchodzi się Chiński Nowy Rok, skonstruowały Noworocznego Smoka oraz wykonały japoński krajobraz wraz z tradycyjnym japońskim strojem. Uczestnicy ferii wzięli udział w wielu zabawach ruchowych przy których świetnie się bawili.

„Bezpieczna podróż dookoła Świata”
W czwartek uczestnicy wysłuchali prelekcji Pani policjant Anety Ścisłowskiej. Zdobyły cenne informacje jak zachować bezpieczeństwo w trakcie podróży i nie tylko. W drugiej części zajęć dzieci dowiedziały się co to jest tolerancja i wykonały prace plastyczną w tej tematyce.

„Piękny Świat w Dworku”
Ostatniego dnia ferii dzieci mogły uczestniczyć w warsztatach fotograficznych, lub układać budowle z klocków lego, dla chętnych była również praca plastyczna. Najmłodsi mogli stworzyć swój magiczny świat budując przeróżne budowle z lego, lub też tworząc dom z kolorowych wydzieranek.
Dwugodzinne zajęcia podzielone zostały na część teoretyczną, w trakcie której młodzi uczestnicy dowiedzieli się m.in. czym jest „decydujący moment”, dlaczego „ostrość” jest taka ważna, oraz jak poprawnie komponować i kadrować zdjęcia. Podczas części praktycznej, uczestnicy po dobraniu się w pary wykonywali zdjęcia portretowe, używając profesjonalnego aparatu fotograficznego Nikon D750 z lampą reporterską; część praktyczna miała na celu zapoznać uczestników z zasadą działania „autofocusa” (jak i gdzie ustawiać ostrość), nauczyć jak poprawnie trzymać „lustrzankę” w trakcie pracy, oraz pokazać różnicę w portrecie, przy użyciu różnych obiektywów. Najwięcej frajdy młodzi uczestnicy warsztatów mieli z fotografowania kolegów i koleżanek obiektywem „rybie oko”. Zajęciom towarzyszyła „wystawa statyczna”, na której można było obejrzeć obiektywy, oraz aparat z wywołującym duże zainteresowanie super-teleobiektywem. Galerię zdjęć z warsztatów ZOBACZ TU.

Centrum Sportu i Rekreacji

Gry z Czterech Stron Świata”
Tego dnia uczestnicy zapoznali się z  grami i zabawami sportowymi z czterech stron świata. Po rozgrzewce podzielili się na grupy i zaczęli konkurencje sportowe: rzut woreczkiem do okręgu, skok w dal ze stojącej pozycji, wyścigi – to zabawy w które bawią się dzieci na każdym kontynencie – zwycięskie drużyny w każdej konkurencji nagradzane były słodyczami. Następnie dzieci  grały w piłkę nożną,która narodziła się w XIX w. na Wyspach Brytyjskich, inni zapaleńcy amerykańskiej koszykówki kozłowali i trafiali celnie do wyznaczonych koszy; grupa dziewczynek i młodszych zagrała w ringo, grę która powstałą w Polsce.

„Halowe Mistrzostwa Lekkoatletyczne”
W trakcie mistrzostw odbył się bieg na 30 metrów, bieg przez płotki na 30 metrów, skok w dal z pozycji stojącej, rzut worteksem oraz bieg na 200 metrów.

 „Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej” 
W każdej kategorii wiekowej do rywalizacji przystąpiły trzy drużyny, które dostały nazwy państw. W ten sposób w kategorii młodszych dzieci mieliśmy: Niemcy, Chorwację oraz Rosję. Starsze dzieci zaś nazwały się: Hiszpanią, Portugalią i Maltą. Mecze rozgrywano w grupach, na zasadzie mecz – rewanż. Każde spotkanie trwało 7 minut. W kategorii dzieci młodszych zwyciężyła Chorwacja, w czterech meczach zdobywając 10 punktów oraz 10 bramek. Najlepszym strzelcem został zawodnik zwycięzców Wiktor Sowa . Bramkarzem turnieju zaś wybrano bramkarza drużyny Niemiec, Pawła Zapaśnika, który swoimi interwencjami walnie przyczynił się do zajęcia drugiego miejsca przez jego zespół. W kategorii dzieci starszych najlepszą drużyną została Hiszpania, która także zdobyła 10 punktów oraz zdobyła 7 bramek. Królem strzelców został zawodnik mistrzów, Wojciech Wroniewicz, który
Muzeum zabrało dzieci w edukacyjną podróż do dzikiej, tajemniczej Ameryki. W pierwszej części zajęć dzieciom został wyświetlony film ukazujący tradycje i kulturę Ameryki. W trakcie trwania seansu zostały wręczone balony w barwach Amerykańskiej flagi. W dalszej części dzieci otrzymały list od wodza w którym zawarte były zadania do wykonania, między innymi: odgadywania odgłosów natury, naśladowanie dźwięków dzikich zwierząt i rdzennych Amerykanów. Poźniej została wykonana fotobudka Indiańska w której dzieci mogły zrobić sobie zdjęcia. zdobył 5 goli. Miano najlepszego golkipera turnieju zyskał Franek Ochwat z drużyny Malty. Wszyscy wyróżnieni otrzymali medale oraz nagrody w postaci słodyczy oraz skarpetek. W całym turnieju uczestniczyło 31 dzieci. Na koniec zostało zrobione wspólne zdjęcie wszystkich uczestników turnieju.

W akcji „Ferie dookoła Świata w Warce” organizowanej przez Gminną Instytucję Kultury „Dworek na Długiej”, Centrum Sportu i Rekreacji, Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną oraz Muzeum im. K. Pułaskiego  uczestniczyło w ciągu 10 dni 106 różnych dzieci. W sumie organizatorzy przygotowali 40 godzin zajęć. Średnio, dziennie w zajęciach uczestniczyło 30 osób. Aż 22 dzieci było 5 lub więcej razy a jedna osoba nie opuściła żadnego dnia.

Organizatorzy i partnerzy:

– Urząd Miejski w Warce

– Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej”

– Centrum Sportu i Rekreacji w Warce

– Muzeum im. Kazimierza Puławskiego w Warce

– Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Warce

– Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Warce

– Policja w Warce

– Restauracja Albero

– Blade Photo Rafał Donica

 Organizatorzy Ferii w Warce  dziękują wszystkim uczestnikom i wolontariuszom wspierającym organizację zajęć.

Galerię zdjęć ZOBACZ TU.

Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70. Stałe godziny pracy : Pn-Pt 8.oo-16.oo Dodatkowo w godzinach popołudniowych i w sobotę odbywają się zajęcia tematyczne z instruktorami.

NAJNOWSZE

NAJPOPULARNIEJSZE