13.2 C
Warka
czwartek, 28 września, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejLaureat Konkursu Chopinowskiego zagra muzykę Franciszka Lessla

  Laureat Konkursu Chopinowskiego zagra muzykę Franciszka Lessla

  W piątek 31 maja o godzinie 19 w Centrum Edukacyjno-Muzealnym przy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce odbędzie się niezwykły koncert muzyki Franciszka Lessla. W grudniu poprzedniego roku obchodziliśmy 180. rocznicę śmierci tego wielkiego polskiego kompozytora, dyrygenta i pianisty… który przez 13 lat swojego życia (1823-1836) mieszkał i tworzył w Pilicy koło Warki. Pochowany został na cmentarzu w podwareckiej Ostrołęce.

  Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej”, która realizuje w ramach Funduszu Społecznego Grupy Żywiec projekt pt. „Lessel… Franciszek, którego warto znać!” wspólnie z Muzeum im. K. Pułaskiego chce wszystkim zainteresowanym przybliżyć muzykę tego wspaniałego ale niestety mało znanego kompozytora.

  Zaplanowany na piątkowy wieczór koncert zapowiada się niezwykle interesująco nie tylko z racji samego twórcy utworów ale i z ich wykonawców na czele których stanie finalista wyróżniony w Konkursie Chopinowskim Jacek Kortus. Towarzyszyć mu będą Dawid Fabisiak (skrzypce) i Tomasz Mazur (baryton).

  Wstęp na koncert jest bezpłatny. Jednak ze względu na ograniczoną ilość miejsc niezbędne jest pobranie bezpłatnej wejściówki, które zarezerwować i odebrać można w Muzeum (48 667 22 67, e-mail: rezerwacja@muzeumpulaski.pl) lub w Dworku (48 667 22 70, e-mail: dworek@dworek.warka.pl).

   

  Jacek Kortus – fortepian

  Ukończył studia z wyróżnieniem w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w klasie fortepianu Obecnie pracuje w tejże uczelni na stanowisku asystenta w katedrze fortepianu. Artysta jest laureatem wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów pianistycznych. W 2003 roku został finalistą Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Stefana Seilera w Kitzingen a w kwietniu 2004 roku laureatem nagrody specjalnej na VI Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein In memoriam” w Bydgoszczy. W październiku 2005 roku został finalistą wyróżnionym na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie. Jacek Kortus koncertował w czołowych filharmoniach w Polsce i za granicą – m.in. w Niemczech, Francji, Belgii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Rumunii, Ukrainie, Bułgarii, Mołdawii, Czarnogórze, Serbii, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Brazylii, Chile, Chinach, Japonii, Tajwanie, Izraelu, Palestynie, Maroko. W 2002 uzyskał stypendium Fundacji Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich „Pomoc Młodym Talentom”. Dwukrotnie otrzymał stypendium Ministra Kultury. W 2006 został uhonorowany „Medalem Młodej Sztuki”, przyznawanym młodym artystom za wybitne osiągnięcia artystyczne. W maju 2008 roku ukazała się jego pierwsza solowa płyta, nagrana dla wytwórni „Muza Polskie Nagrania”, która w 2009 roku otrzymała nominację do prestiżowej nagrody „Fryderyki”. W roku 2011 uzyskał stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia artystyczne. W roku 2015 ukazała się płyta z pieśniami kompozytorów polskich, nagrana wspólnie z wybitnym polskim tenorem, Tomaszem Zagórskim. W 2016 roku otrzymał Nagrodę Rektora Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu za pracę na rzecz uczelni, a w roku 2017 Honorowe Odznaczenie „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznawanym przez Ministra Kultury.

   

  Dawid Fabisiak – skrzypce

  Urodzony w Kołobrzegu. Artystyczną przygodę rozpoczął w Szkole Muzycznej, a następnie w Liceum Muzycznym im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie.  Dyplom w klasie skrzypiec Marty Bałdys otworzył mu drogę do dalszej edukacji w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Edukację kontynuował w kolejnych latach biorąc udział w kursach mistrzowskich. Swój kunszt potwierdził laurami na konkursach kameralnych i solistycznych. Obecnie związany z orkiestrą Teatru Wielkiego w Poznaniu. Stale współpracuje także z innymi zespołami Orkiestrą Kolegium F, Orkiestrą L’Autunno i innymi. Pasją artysty jest muzyka kameralna, którą przez lata realizował z zespołem Anova String Quartet. Od 2014 roku swoją wiedzę i doświadczenie przekazuje w Szkole Muzycznej im. Tadeusza Szeligowskiego w Poznaniu.

   

  Tomasz Mazur – baryton

  Z wykształcenia śpiewak operowy (baryton) i menedżer kultury. Reżyser, inicjator i organizator spektakli, koncertów oraz innych przedsięwzięć artystycznych.Edukację muzyczną rozpoczął w Lublinie w Szkole Muzycznej im. T. Szeligowskiego w klasie śpiewu solowego. Naukę kontynuował na wydziale wokalno-aktorskim Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Od 1997 roku jest solistą Teatru Wielkiego w Poznaniu. Wystąpił w ponad siedemdziesięciu rolach operowych w Polsce a także w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Belgi, Holandii, we Włoszech i w Luxemburgu. Osobną ścieżką artysty jest reżyseria i organizacja spektakli oraz koncertów muzyki klasycznej. Tomasz Mazur jest laureatem II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Budapeszcie oraz III nagrody i Nagrody Publiczności na Konkursie Wokalistyki Operowej im. Adama Didura w Bytomiu. Nominowany do Nagrody Artystycznej Miasta Poznania.Jest Prezesem Fundacji im. Wincentego i Franciszka Lesslów. Organizacja realizuje obecnie duże projekty kulturalne m.in. Festiwal im. Wincentego i Franciszka Lesslów w Puławach, projekt OPERA NA PROWINCJI i inne. Za swoją wieloletnią działalność kulturalną otrzymał z rąk Prezydenta Miasta Puławy nagrodę za całokształt działalności w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

  W imieniu organizatorów Gminnej Instytucji Kultury „Dworek na Długiej” i Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce zapraszamy na ten niezwykły koncert.

  FRANCISZEK LESSEL (1780-1838)

  Wirtuoz, jako jedyny z Polaków studiował u wielkiego Józefa Haydna w Wiedniu, tworząc dzieła inspirowane muzyką swego nauczyciela oraz wczesnoromantycznym stylem „Brillant” i motywami ludowymi. Początkowo koncertował wspólnie z Karolem Kurpińskim i Karolem Lipińskim w Wilnie i na Dworze Lubomirskich w Łańcucie. Po powrocie z Wiednia występował w Krakowie oraz w Warszawie w Teatrze Narodowym, gdzie wykonywał przeważnie własne kompozycje. Dorobek twórczy wydawał także za granicą m.in. w Wiedniu, Paryżu, Londynie i Berlinie. Do dzisiaj jego utwory urzekają swoim wdziękiem, oraz elegancją i urzekającą melodyką. W latach 1823-1836 mieszkał i tworzył w Pilicy koło Warki. Zarządzał jednocześnie majątkiem i urządzał park romantyczny ks. Marii Wirtemberskiej. W takim oto klimacie mogły powstawać dzieła, które trochę w zapomnieniu ale przetrwały pokolenia, ciesząc się coraz to większym zainteresowaniem w dzisiejszym świecie muzycznym. Franciszek Lessel zapoczątkował nowy nurt muzyczny, który być może stał się inspiracją dla twórczości Fryderyka Chopina oraz innych kompozytorów tamtej epoki. Franciszek Lessel zmarł w wieku 58 lat w Piotrkowie Trybunalski. Jego doczesne szczątki spoczęły na cmentarzu parafialnym w Ostrołęce k/Warki.

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70. Stałe godziny pracy : Pn-Pt 8.oo-16.oo Dodatkowo w godzinach popołudniowych i w sobotę odbywają się zajęcia tematyczne z instruktorami.

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE