Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejFranciszek Lessel rozbrzmiewał pięknem swej muzyki

  Franciszek Lessel rozbrzmiewał pięknem swej muzyki

  W piątkowy wieczór 31 maja w Sali Koncertowej Centrum Edukacyjno-Muzealnego przy Muzeum im. K. Pułaskiego odbył się niezwykły koncert.

  Był on niezwykły z kilku powodów. Po pierwsze usłyszeliśmy przepiękne kompozycje autorstwa wspaniałego polskiego kompozytora i wirtuoza Franciszka Lessla, jedynego Polaka, który uczył się w Wiedniu u wielkiego Józefa Haydna a przez 13 lat żył i tworzył nieopodal Warki, we wsi Pilica. Po drugie, muzycy, którzy zaprezentowali utwory Lessela byli niezwykli – na fortepianie zagrał Jacek Kortus, który wśród licznych nagród i wyróżnień pochwalić się może wyróżnieniem zdobytym podczas finału XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie, na skrzypcach zagrał muzyk Teatru Wielkiego w Poznaniu Dawid Fabisiak a całość poprowadził i zaśpiewał dwa utwory Tomasz Mazur – śpiewak operowy (baryton), solista Teatru Wielkiego w Poznaniu oraz co warte podkreślenia Prezes Fundacji im. Wincentego i Franciszka Lesslów oraz Dyrektor Festiwalu im. Wincentego i Franciszka Lesslów w Puławach. Po trzecie w koncercie uczestniczyła niezwykła warecka publiczność szczelnie wypełniając salę koncertową.

  Uczestników koncertu przywitał Andrzej Zaręba – Dyrektor Gminnej Instytucji Kultury „Dworek na Długiej”, która to instytucja zorganizowała koncert w ramach projektu „Lessel… Franciszek, którego warto znać” dofinansowanego z Funduszu Społecznego Grupy Żywiec. Muzeum im. K. Pułaskiego było współorganizatorem przedsięwzięcia.

  Muzycy zaprezentowali następujące utwory: Śpiewy Historyczne do słów Juliana Ursyna Niemcewicza i muzyki F. Lessela (dwie pieśni – Popiel i Zawisza Czarny), Sonatę C-dur (op.1, nr 1), Polonez D-dur, Adagio i Polonez D-dur op.9 oraz jako niespodziankę utwór skomponowany przez Wincentego Lessela Polonez B-dur.

   

   

  Na zakończenie koncertu odbyło się wręczenie nagród w konkursie plastycznym „Portret Franciszka”, który to był również częścią projektu realizowanego przez „Dworek na Długiej”. Więcej o konkursie i jego laureatach – kliknij tu.

  Foto: Agnieszka Wiaderna

  FRANCISZEK LESSEL (1780-1838)

  Wirtuoz, jako jedyny z Polaków studiował u wielkiego Józefa Haydna w Wiedniu, tworząc dzieła inspirowane muzyką swego nauczyciela oraz wczesnoromantycznym stylem „Brillant” i motywami ludowymi. Początkowo koncertował wspólnie z Karolem Kurpińskim i Karolem Lipińskim w Wilnie i na Dworze Lubomirskich w Łańcucie. Po powrocie z Wiednia występował w Krakowie oraz w Warszawie w Teatrze Narodowym, gdzie wykonywał przeważnie własne kompozycje. Dorobek twórczy wydawał także za granicą m.in. w Wiedniu, Paryżu, Londynie i Berlinie. Do dzisiaj jego utwory urzekają swoim wdziękiem, oraz elegancją i urzekającą melodyką. W latach 1823-1836 mieszkał i tworzył w Pilicy koło Warki. Zarządzał jednocześnie majątkiem i urządzał park romantyczny ks. Marii Wirtemberskiej. W takim oto klimacie mogły powstawać dzieła, które trochę w zapomnieniu ale przetrwały pokolenia, ciesząc się coraz to większym zainteresowaniem w dzisiejszym świecie muzycznym. Franciszek Lessel zapoczątkował nowy nurt muzyczny, który być może stał się inspiracją dla twórczości Fryderyka Chopina oraz innych kompozytorów tamtej epoki. Franciszek Lessel zmarł w wieku 58 lat w Piotrkowie Trybunalski. Jego doczesne szczątki spoczęły na cmentarzu parafialnym w Ostrołęce k/Warki.

  Jacek Kortus – fortepian

  Ukończył studia z wyróżnieniem w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie fortepianu, gdzie obecnie pracuje. Jest laureatem wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów pianistycznych. W 2003 roku został finalistą Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Stefana Seilera w Kitzingen a w kwietniu 2004 roku laureatem nagrody specjalnej na  VI Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein In memoriam” w Bydgoszczy. W październiku 2005 roku został finalistą wyróżnionym na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie. Koncertował w czołowych filharmoniach w Polsce i za granicą.. W 2002 uzyskał stypendium Fundacji Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich „Pomoc Młodym Talentom”. Dwukrotnie otrzymał stypendium Ministra Kultury. W 2006 został uhonorowany „Medalem Młodej Sztuki”, przyznawanym młodym artystom za wybitne osiągnięcia artystyczne. W maju 2008 roku ukazała się jego pierwsza solowa płyta, nagrana dla wytwórni „Muza Polskie Nagrania”, która w 2009 roku otrzymała nominację do prestiżowej nagrody „Fryderyki”. W roku 2011 uzyskał stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia artystyczne. W roku 2015 ukazała się płyta z pieśniami kompozytorów polskich, nagrana wspólnie z wybitnym polskim tenorem, Tomaszem Zagórskim. W 2016 roku otrzymał Nagrodę Rektora Akademii Muzycznej w Poznaniu za pracę na rzecz uczelni, a w roku 2017 Honorowe Odznaczenie „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznawanym przez Ministra Kultury.

  Dawid Fabisiak – skrzypce

  Artystyczną przygodę rozpoczął w Szkole Muzycznej, a następnie w Liceum Muzycznym im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie.  Dyplom w klasie skrzypiec Marty Bałdys otworzył mu drogę do dalszej edukacji w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Edukację kontynuował w kolejnych latach biorąc udział w kursach mistrzowskich. Swój kunszt potwierdził laurami na konkursach kameralnych i solistycznych. Obecnie związany z orkiestrą Teatru Wielkiego w Poznaniu. Stale współpracuje także z innymi zespołami. Pasją artysty jest muzyka kameralna, którą przez lata realizował z zespołem Anova String Quartet. Od 2014 roku swoją wiedzę i doświadczenie przekazuje w Szkole Muzycznej im. Tadeusza Szeligowskiego w Poznaniu.

  Tomasz Mazur – baryton

  Z wykształcenia śpiewak operowy (baryton) i menedżer kultury. Reżyser, inicjator i organizator spektakli, koncertów oraz innych przedsięwzięć artystycznych. Edukację muzyczną rozpoczął w Lublinie w Szkole Muzycznej im. Tadeusza Szeligowskiego w klasie śpiewu solowego. Naukę kontynuował na wydziale wokalno-aktorskim Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Od 1997 roku jest solistą Teatru Wielkiego w Poznaniu. Wystąpił w ponad siedemdziesięciu rolach operowych w Polsce a także w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Belgi, Holandii, we Włoszech i w Luxemburgu. Osobną ścieżką artysty jest reżyseria i organizacja spektakli oraz koncertów muzyki klasycznej. Jest laureatem II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Budapeszcie oraz III nagrody i Nagrody Publiczności na Konkursie Wokalistyki Operowej im. Adama Didura w Bytomiu. Nominowany do Nagrody Artystycznej Miasta Poznania. Jest Prezesem Fundacji im. Wincentego i Franciszka Lesslów. Organizacja realizuje obecnie duże projekty kulturalne m.in. Festiwal im. Wincentego i Franciszka Lesslów w Puławach, projekt OPERA NA PROWINCJI i inne. Za swoją wieloletnią działalność kulturalną otrzymał z rąk Prezydenta Miasta Puławy nagrodę za całokształt działalności w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70, 793 800 142. Godziny pracy: październik – maj w godz. 8:00–20:00 (pon. – czw.) i 8:00–16:00 (pt.); czerwiec–wrzesień w godz. 8:00–16:00 (pon.–pt.).

  NAJPOPULARNIEJSZE