Wareccy turyści znów na szlaku!

Wareccy turyści znów na szlaku!

W dniach 21 i 22 września warecki Oddział PTTK im. Wiktora Krawczyka po raz 49 zaprosił swoich członków i sympatyków na Rajd Południowego Mazowsza. Na trasę wyruszyła grupa z siedmiu szkół tj. z Michałowa, Wrociszewa, Nowej Wsi, Konar, Watraszewa, Sułkowic i wareckiej „Dwójki”. Niemała, bo licząca ponad 170 uczestników, gromada wyruszyła na pieszą trasę z Biejkowa. Tam, po przejściu mostu, maszerowali wśród zapilicznych pól i łąk, podziwiali krajobraz nadrzeczny oraz rzadko obecnie spotykane zwierzęta, krowy i konie. Po pokonaniu ponad siedmiokilometrowej trasy dotarli do Publicznej Szkoły Podstawowej w Michałowie, gdzie przywitała ich dyrektor Dorota Pysiak wraz z gronem nauczycielskim. Atrakcji było co niemiara. Zaczęli od pieczenia smacznych kiełbasek przy dwóch ogniskach, których strażnikami byli michałowscy strażacy, następnie wszystkie dzieci miały okazję uczestniczyć w przejażdżce pięknymi wozami ciągniętymi przez rasowe konie. I tu należą się ogromne podziękowania panom: Januszowi Myśliborskiemu i Witoldowi Kwietniowi, którzy zapewnili rajdowiczom taką wspaniałą atrakcję. Dzieci miały również okazję przejść questem „Śladami dziedzica Dal Trozza” stworzonym przez panie: Anię Jasińską i Iwonę Sokołowską oraz poznać historyczne ścieżki dziedzicowego pałacu i kompleksu parkowego pod przewodnictwem pani Grażyny Wachnik. To nie był jeszcze koniec niespodzianek. Gdy zapadł zmierzch i noc snuła się wśród drzew na plac szkolny zajechał na sygnale pojazd Ochotniczej Straży Pożarnej w Michałowie Dolnym. Strażacy, w pełnym rynsztunku, gasili płonące gałęzie, sprawiając turystom ogromną radość. Noc, uczestnicy rajdu spędzili w gościnnych murach pałacu. Nocleg na karimacie zawsze jest dla uczestników ogromną frajdą.

Poranek powitał wszystkich słodką bułką oraz darem lokalnego Koła Gospodyń Wiejskich – smacznym batonem i soczkiem. Wypoczęci turyści ruszyli w drogę do Wrociszewa. Wędrowali wśród okolicznych sadów, podziwiając dorodne, jesienne jabłka. Dotarli do kościoła Św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy punktualnie na godzinę 9.00, by uczestniczyć w mszy świętej, po której wrociszewski proboszcz ks. Adam Ostrowski opowiedział piechurom o historii kościoła i parafii. Następnie wszyscy udali się na cmentarz parafialny gdzie odwiedzili mogiłę rodziny Wyszyńskich oraz usłyszeli z ust pani Marioli Bienias historię pochowanych w historycznej kaplicy członków rodziny Dal Trozzów i grobów żołnierzy AK z okresu II wojny światowej. Następnie turyści przeszli na plac Publicznej Szkoły Podstawowej we Wrociszewie, gdzie powitała ich dyrektor Małgorzata Gowin oraz mamy uczniów klasy II. Powitanie to było bardzo hojne, bo na stołach czekały wspaniałe wypieki, kosze pełne smacznych jabłek oraz sok owocowy. Dzieci miały okazję pobawić się na placu zabaw i pograć w piłkę na boisku szkolnym.

Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy. Nadszedł czas na podsumowanie rajdu i wręczenie podziękowań. Pierwsze słowa podziękowania zostały skierowane do dyrektorów szkół tj. Doroty Pysiak i Małgorzaty Gowin za wspaniałe przyjęcie w swoich placówkach i uatrakcyjnienie pobytu. Słowa podziękowania skierowane były również do mam, za wspaniałe poczęstunek. Nadszedł również czas na podziękowania drużynom turystycznym, przekazanie im dyplomów oraz, zgodnie z tradycją, piłek do wspólnego, aktywnego spędzania czasu w czasie przerw. Podziękowania do wszystkich skierowała prezes wareckiego oddziału PTTK Marzena Jankowska.  Pani prezes wręczyła również legitymację PTTK nowym członkom ze szkoły w Nowej Wsi. Przekazała również informacje dotyczące następnych imprez i rajdów.

Zarząd Oddziału PTTK

Udostępnij:
← I Piknik Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Grójeckiego w Warce! Pokaz kulinarny Jana Kuronia w Warce →

Dodaj komentarz