Więcej
    Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejKolejny rok dbamy o zabytki na starym wareckim cmentarzu

    Kolejny rok dbamy o zabytki na starym wareckim cmentarzu

    W bieżącym roku Społeczny Komitet im. ks. Marcelego Ciemniewskiego na rzecz Odnowy Zabytkowych Nagrobków na Wareckim Starym Cmentarzu podjął się kolejnych działań dla ratowania starych zniszczonych i nieposiadających opiekunów, zabytkowych nagrobków znajdujących się na wareckim starym cmentarzu.

    W tym roku Komitet podjął decyzję o wykonaniu prac remontowo-konserwatorskich przy grobowcu Antoniny Krasuskiej i Witusia Kamińskiego pochodzącego z początku XX w., znajdującego się w obrębie skarpy cmentarnej w środkowej jego części. Grobowiec wpisany jest do rejestru zabytków i wszystkie prace wykonywane są za zgodą Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zgodnie z przygotowaną dokumentacją. Obiekt jest w tragicznym stanie. Największemu zniszczeniu uległ murowany front, który pochyla się niebezpiecznie do przodu i obecnie odchylenie od pionu wynosi ok. 35 stopni. Przed przewróceniem i zwaleniem frontu zapobiega pień drzewa, który przylega bezpośrednio do niego. Jest to ostatnia chwila do powstrzymania postępującej destrukcji, która mogłaby doprowadzić do zniszczenia znajdujące się w sąsiedztwie nagrobki. W związku z powyższym planowane jest przeprowadzenie kompleksowych prac konserwatorsko-remontowych mających na celu przywrócenia walorów artystyczno-estetycznych grobowca, poprawę stanu technicznego, w tym statyki oraz zabezpieczenie go przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Prace zostały już rozpoczęte, zdemontowane zostały elementy z piaskowca i tablica marmurowa, które zostały poddane pracom konserwatorskim, nastąpi też rekonstrukcja zniszczonego krzyża zwieńczającego pomnik. Następnie przeprowadzone zostaną prace zabezpieczająco-konstrukcyjne murowanego frontu grobowca, które będą polegały na jego zdemontowaniu i rekonstrukcji na podstawie wykonanej inwentaryzacji z wykorzystaniem oryginalnego materiału. Ze względu na rozmiar prac koszt ich wykonania jest znaczny. Prace konserwatorskie wykonane będą przez i pod nadzorem artysty plastyka, konserwatora dzieł sztuki mgr Krystynę Antoniak i zrealizowane do 20 października 2019 r.

    W tym celu w dniach 1, 2 i 3 listopada 2019 r., na obydwu wareckich cmentarzach tradycyjnie już zorganizowana zostanie kolejna, ósma już Kwesta, z której pozyskane środki przeznaczone zostaną na pokrycie kosztów tej wyjątkowo dużej, ale koniecznej inwestycji. Już dzisiaj zwracamy sie z prośbą o hojność odwiedzających w tych dniach groby swoich najbliższych.

    Dzięki działaniom Społecznego Komitetu i wsparciu ze strony społeczeństwa uratowanych zostało popadających w ruinę 18 pomników i płyt nagrobnych zacnych mieszkańców Warki i okolic.

    Dbałość o wszystkie groby, a zwłaszcza o zabytkowe, winna stać się dla nas obowiązkiem sumienia. Cmentarz, jego wygląd, jest poniekąd świadectwem naszej wiary, naszej modlitewnej pamięci o zmarłych. Cmentarze, jako zespoły nagrobków, rzeźb, epitafiów, symboli, napisów nagrobnych itp., pozostają niewyczerpanym źródłem wiedzy o minionym życiu pojedynczych ludzi i całych zbiorowości ludzkich. Są także wyrazem i świadectwem kultury regionu i całego narodu. Stare, zwłaszcza zabytkowe i historyczne nagrobki, także nagrobki ludzi związanych z dziejami parafii, regionu lub kraju, choćby nie były zabytkami oraz stare partie cmentarzy wraz z ogrodzeniami, alejami, drzewostanem i innymi obiektami cmentarnymi winny być otoczone opieką konserwatorską, a następnie parafialną opieką społeczną.

    Andrzej Gut – Przewodniczący Społecznego Komitetu

    Fot. Jacek Wojciechowski

     

    Redakcja Warka24.pl
    Redakcja Warka24.pl
    Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

    NAJPOPULARNIEJSZE