Święto plonów na „Mazowiecką nutę” w Nowej Wsi…

Święto plonów na „Mazowiecką nutę” w Nowej Wsi…

Pierwsza niedziela października przyciągnęła do Nowej Wsi znaczące grono miłośników kultury tradycyjnej, przybyłych na 8. Święto Kultury Regionalnej.

Tym razem wydarzenie rozpoczęło się uroczystą mszą świętą w kościele parafialnym w Nowej Wsi. Ksiądz proboszcz Wojciech Piórko wprowadził delegacje z poszczególnych wsi przynależących do parafii niosące kosze z tegorocznymi plonami przed ołtarz. Po zakończeniu nabożeństwa zgromadzeni uroczystym orszakiem, przy dźwiękach muzyki akordeonowej przeszli na teren Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowej Wsi. Na czele orszaku eskortowanego przez jednostkę OSP z Nowej Wsi jechał wóz konny, którego ozdobą był kosz symbolizujący tegoroczne zbiory.

O godz. 12.00 oficjalnego otwarcia imprezy dokonała Dyrektor Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Nowej Wsi – Marzena Tomaszewska wraz z Przewodniczącą Rady Miejskiej w Warce – Aldoną Rzeźnik.

Wydarzenie rozpoczęły występy artystyczne tańczących przedszkolaków reprezentujących Zespół Szkolno-Przedszkolny w Nowej Wsi oraz prezentacja muzyczna miejscowego Klubu Seniora „Czerwone Jabłuszko”. Następnie uczestnicy imprezy obejrzeli występy wokalistów reprezentujących przedszkola, szkoły podstawowe oraz grupy senioralne z Warki, Michałowa, Wrociszewa, Chynowa, Jasieńca, Zbroszy Dużej oraz Nowej Wsi, którzy wystartowali w V Regionalnym Przeglądzie Folklorystycznym „Na mazowiecką nutę”. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki. Laureaci zostali uhonorowani okolicznościowymi statuetkami.

Kolejnym punktem programu był barwny koncert Kapeli Bialskiej oraz potańcówka przy akompaniamencie Zespołu „Reflex” z Mogielnicy.

8. Świętu Kultury Regionalnej towarzyszyły liczne atrakcje. Nowością były cieszące się dużym zainteresowaniem warsztaty wikliniarskie. Miłośnicy turystyki chętnie korzystali z przejażdżek wozem konnym po okolicy. Stoiska z domowymi wypiekami oraz swojskim jadłem przygotowane przez rodziców uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowej Wsi oraz wolontariuszy współpracujących ze Stowarzyszeniem „ANIMATOR” serwowały zgromadzonym ulubione przysmaki kuchni regionalnej. Uczestnicy wydarzenia licznie gromadzili się przy stoiskach z loterią fantową przygotowaną przez szkołę. Były również stoiska z rękodziełem artystycznym przygotowane przez Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi, Panią Beatę Cygan z Sułkowic, Galerię Rynek z Warki. Można było również zakupić miód z pasieki Państwa Czamara z Boglewic. Dzieci pochłaniała zabawa na kolorowym dmuchańcu oraz animacje prowadzone przez ABC Dziecka z Warki.

Wszystkich zgromadzonych urzekły okolicznościowe dekoracje terenu, stoisk oraz sceny. Tym razem w przygotowaniach brała udział cała społeczność szkolna na czele z rodzicami. Każda z klas była odpowiedzialna za określony rewir i należy podkreślić, że wszyscy wywiązali się na medal z powierzonych im zadań. Malownicze kompozycje z darów jesieni dopełnione kolorowymi tkaninami i dawnymi sprzętami stworzyły niepowtarzalny swojski klimat na terenie szkoły, która tego dnia zamieniła się w lokalny skansen wypełniony gwarem zabawy na mazowiecką nutę.

Świąteczny wieczór zakończył się dyskoteką poprowadzoną przez zaprzyjaźnionego DJ Sopla.

Organizatorzy już dziś zapraszają do udziału w kolejnej edycji Święta Kultury Regionalnej. 4 października 2020 r. to data, którą warto zaznaczyć w swoim kalendarzu.

Organizatorzy: Społeczność Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowej Wsi oraz Stowarzyszenie „ANIMATOR”

Partnerzy: Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej”, Zakład Usług Komunalnych w Warce Sp. z o.o., Centrum Sportu i Rekreacji oraz OSP w Nowej Wsi.

Impreza odbywała się pod Patronatem Burmistrza Warki

Udostępnij:
← Wyjątkowy dzień dla SKO z Michałowa Żeński Turniej Siatkówki o Puchar Dyrektora CeSiR →

Dodaj komentarz