Więcej
  Strona głównaInstytucje"Od Bałtyku do Atlantyku" - zagraniczne praktyki ZS w Warce

  „Od Bałtyku do Atlantyku” – zagraniczne praktyki ZS w Warce

  Jak co roku wczesną wiosną uczniowie klas trzecich technikum z Zespołu Szkół im. 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa” w Warce wyjechali zdobywać doświadczenie zawodowe.

  Tym razem podróż była bardzo daleka, bo aż nad Ocean Atlantycki, do miejscowości Povoa de Varzim w Portugalii. Wszystko to możliwe było dzięki uczestnictwu w projekcie „Zagraniczne staże gwarancją sukcesu” współfinansowanym przez program Unii Europejskiej Erasmus+.

  W tej niezwykłej przygodzie wzięło udział 37 uczniów technikum kształcących się zawodach: technik hotelarz, technik logistyk oraz technik żywienia i usług gastronomicznych. Mieli oni możliwość nawiązania nowych kontaktów zawodowych, poznania zagranicznego rynku pracy, jak również sprawdzenia swoich umiejętności językowych i zawodowych w praktyce. Wraz z nimi pojechały cztery nauczycielki, które opiekowały się całą grupą i służyły pomocą przez całą dobę.

  Przygotowanie

  Zanim jednak wyjechali zostali należycie przygotowani do tej eskapady. Odbyli kurs pierwszej pomocy przedmedycznej, kurs języka angielskiego zawodowego, uczestniczyli w warsztatach przybliżających portugalską kulturę, wzięli udział w szkoleniu pt. „Jak radzić sobie ze stresem podczas rozłąki z bliskimi”, a także w kursie o bezpieczeństwie poza granicami kraju oraz w trakcie podróży.

  Praktyki

  Hotelarze mogli zobaczyć jak wygląda praca w urokliwie położonych, designerskich, czterogwiazdkowych hotelach. Uczniowie mogli poznać warunki pracy na różnych stanowiskach. Adepci logistyki uczyli się fachu w różnych lokalnych przedsiębiorstwach magazynowych oraz sklepach. Kucharze zaś przygotowywali nowe dania pod czujnym okiem swoich mentorów w kameralnych restauracjach. Wszyscy zostali bardzo serdecznie przyjęci przez swoich pracodawców i nawiązali dobrą współpracę na gruncie zawodowym.

  W trakcie pobytu uczniowie dodatkowo uczestniczyli w kursach języka portugalskiego. Pozwalało to przełamywać bariery i nawiązywać bliższe relacje z portugalskimi pracodawcami i innymi pracownikami.

  Warto podkreślić, że wyjazd i codzienna praca w nowym zagranicznym środowisku pozwolił uczniom rozwijać nie tylko umiejętności zawodowe, ale również umiejętność współpracy, zrozumienia innych. Dla wszystkich uczniów, ale w szczególności tych którzy nie mieli dotychczas okazji zbyt wiele podróżować, bądź przebywać na wyjazdach poza domem, była to ważna lekcja samodzielności.

  Pobyt

  Póvoa de Varzim to urokliwe miasto północnej Portugalii z bogatą historią. Cudowna piaszczysta plaża kusiła do plażowania, niestety, silny wiatr uniemożliwiał rozkoszowanie się słońcem w kostiumach kąpielowych, co nie przeszkadzało w cieszeniu się z uroków plaży. Spacer po rozgrzanym piasku był cudowną chwilą relaksu po pracowicie spędzonym dniu.

  Wszyscy uczestnicy projektu mieszkali w kameralnym hotelu Avenida, w którym czuli się jak w domu – było czyściutko i przytulnie. Właściciele hotelu oraz recepcjoniści byli bardzo uczynni i chętni do udzielania pomocy.

  Młodzież z opiekunkami spotykała się codziennie w urzekającej restauracji Tasca Da Maria na wspólnej kolacji. Jedzenie było bardzo smaczne, a desery – pozostawiały niezapomniane wrażenia smakowe.

  Wycieczka

  Każdy pobyt za granicą to okazja do zwiedzania i poznawania nowych miejsc. 8 marca odbyła się wycieczka do Porto. Jest to drugie, po Lizbonie, według wielkości miasto Portugalii. Od XVIII wieku kojarzone jest z winem o tej samej nazwie. Wyróżnia się historycznym starym miastem wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO, kolorowymi fasadami budynków i kościołów oraz dobrym jedzeniem. W Porto znajduje się sześć mostów – najsłynniejszy to most Ludwika I, który powstał w 1886 roku i jest mostem dwukondygnacyjnym. Grupa zwiedziła katedrę pochodzącą z XIII wieku, obejrzała też dworzec kolejowy św. Benedykta zbudowany w 1916 r., który jest jednym z symboli miasta. Hala dworca pokryta jest płytkami ceramicznymi, na których przedstawione są najważniejsze wydarzenia z historii Portugalii. Miejscowa przewodniczka pokazała młodzieży również działającą od 1906 r. księgarnię Lello & Irmao, przy której działa kawiarnia, w której J.K.Rowling rozpoczęła prace nad powieścią o Harrym Potterze. Książkowa biblioteka z przepięknymi schodami mocno przypomina fantazyjne wnętrza Hogwartu. Miasto jest przepiękne i pozostaje na zawsze w pamięci.

  Współpraca z EuroMob

  Ogromną rolę przy organizacji pobytu i miejsc praktyk odegrała  firma EuroMob Dominiki Woźnickiej-Arezes i Chantal Gomes. Panie od początku przyjazdu otoczyły opieką całą grupę. To one zadbały o praktyki uczniów, interweniowały, gdy pojawiały się drobne problemy. W trosce o bezpieczeństwo i wygodę uczniów, zadbały o to, by wszyscy, którzy mieli daleko do pracy, byli odbierani z hotelu busem, który dowoził ich na miejsce praktyki. Bus ten przywoził ich też z powrotem do hotelu. Część młodzieży dojeżdżała do pracy metrem – portugalską kolejką. Reprezentantki firmy to bardzo miłe Panie, które dbały o każdy szczegół pobytu grupy w Portugali. Bardzo dziękujemy im za opiekę i wsparcie.

  Koronawirus

  Planów na pobyt w Portugalii było mnóstwo (m. in. kurs portugalskiego, wycieczka do Bragi, integracja z grupą młodzieży z Pszczyny) – jednak życie często je weryfikuje. W wyniku bardzo szybko pogarszającej się sytuacji w Polsce i w całej Europie postanowiono jak najszybciej zorganizować powrót młodzieży do Warki. W trybie natychmiastowym zakupiono bilety powrotne do Polski. Rozdanie certyfikatów odbyło się w smutnej i przygnębiającej atmosferze. Nawet przepyszny tort od EuroMob nie smakował tak, jak powinien. Przygoda w Portugalii skończyła się zbyt szybko…

  Powrót

  W trakcie podróży powrotnej uczniowie przeszli kontrolę sanitarną. Byli pytani skąd przyjeżdżają, gdzie byli, jak się z nimi skontaktować na terenie Polski, wypełnili odpowiedni formularz, a także w samolocie zmierzono im temperaturę. W ścisłej współpracy ze stacją epidemiologiczną i zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi wytycznymi i procedurami uczniowie wraz z opiekunami zostali objęci stałym nadzorem epidemiologicznym.

  Dwutygodniowy nadzór epidemiologiczny potwierdził, że wszyscy uczestnicy wyjazdu powrócili z Portugali w pełni zdrowi.

  Ciąg dalszy nastąpi…

  W ramach tego samego projektu w maju miała wyjechać kolejna grupa 17 uczniów z klasy drugiej kształcących się w zawodach: technik hotelarz oraz technik żywienia i usług gastronomicznych. Jednak w związku z panującą obecnie pandemią, przeniesiono ten wyjazd na wrzesień. Miejmy nadzieję, że wówczas już wszystko potoczy się zgodnie z planem.

  Dorota Dudojć-Prokopczyk i Izabela Podworska (ZS w Warce)

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE