Kronika policyjna i dwa słowa Komendanta

Kronika policyjna i dwa słowa Komendanta

W dniu 21 kwietnia 2020 r., policjanci z Warki zatrzymali 29-letniego mężczyznę, którego podejrzewali o związek z przestępczością narkotykową. Z informacji posiadanych przez funkcjonariuszy wynikało, że mężczyzna może posiadać znaczną ilość środków odurzających i uprawiać marihuanę. W trakcie przeszukania mieszkania na jednym z osiedli w Warce, policjanci ujawnili plantacje krzewów konopi indyjskich oraz ujawnili susz roślinny. Łącznie zabezpieczono 24 krzewy konopi indyjskich w różnych fazach wzrostu. Zatrzymany 29-letni mieszkaniec gminy Grabów nad Pilicą usłyszał 3 zarzuty, uprawy marihuany, posiadania z narkotyków oraz posiadania urządzeń do nielegalnej uprawy. Mężczyźnie grozi do 10 lat pozbawienia wolności

W nocy z 28/29 kwietnia 2020 r. w miejscowości Michalczew z terenu przebudowy linii kolejowej nr 8 w Michalczewie nieznani sprawcy dokonali kradzieży ławki i stojaka na rowery na szkodę PKP PLK. Do chwili obecnej nie ustalono sprawców tego przestępstwa jednak Policja z Warki bardzo prosi o wszelkie informacje w tej sprawie które mogą przyczynić się do ustalenia sprawców i odzyskania utraconego mienia.

W nocy z 09/10 maja 2020 r. w Warce dwóch mężczyzn z gminy Grabów nad Pilicą wtargnęło do mieszkania mieszkańca Warki, gdzie dokonali jego pobicia, uderzając go pięściami po głowie. Pokrzywdzony z obrażeniami twarzo-czaszki oraz podejrzeniem wstrząśnienia mózgu zabrany został do szpitala w Grójcu. Wareccy policjanci w wyniku intensywnych czynności, chwilę po zdarzeniu, zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzewanych o pobicie. Przestępcy trafili do policyjnego aresztu. Na podstawie zebranego materiału dowodowego, obaj usłyszeli zarzut pobicia, uszkodzenia mienia i naruszenia miru domowego. Grozi im do 5 lat więzienia.

DWA SŁOWA KOMENDANTA

Serdecznie Witam wszystkich mieszkańców miasta  i gminy Warka.

Pierwsze poluzowanie obostrzeń wprowadzone z powodu pandemii nastąpiło 20 kwietnia. Co się zmieniło w ostatnim czasie. Od 18 maja możemy skorzystać z usług kosmetyczek i fryzjerów, zjeść w restauracji, kawiarni, barze, a także w centrum handlowym (w wydzielonej przestrzeni gastronomicznej). Zmianie uległ obszar związany z opieką i edukacją. Od 18 maja można prowadzić zajęcia praktyczne w szkołach policealnych, rewalidacyjno-wychowawcze oraz wczesne wspomaganie rozwoju i specjalistyczną rewalidację. Otwarte zostały także placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną. Są to np. schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe czy świetlice środowiskowe. Dzieci poniżej 13. roku życia mogą wychodzić z domu bez opieki dorosłego opiekuna! Został również podwyższony limit pasażerów w środkach transportu publicznego. Dzięki temu autobusem, metrem czy tramwajem, może jeździć równocześnie więcej osób t.j., 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących. Zmniejszone również zostały restrykcje związane z przebywaniem wiernych w miejscach sprawowania kultu religijnego i na innych uroczystościach religijnych. Od niedzieli 17 maja podczas mszy lub innego obrzędu na 1 uczestnika musi przypadać 10 m2. Zwiększony został również limit osób, które mogą ćwiczyć na otwartych obiektach sportowych. Na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach – może przebywać maksymalnie 14 osób (+ 2 trenerów), natomiast na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich – mogą przebywać maksymalnie 22 osoby (+ 4 trenerów). W salach i halach sportowych równocześnie też może ćwiczyć więcej osób. W obiektach zamkniętych nie można korzystać z szatni ani węzła sanitarnego (poza WC). Po każdych zajęciach należy przeprowadzić dezynfekcję urządzeń. Poluzowanie obostrzeń nastąpiło również w świecie kultury. Możliwa jest m.in.: działalność kin plenerowych (w tym samochodowych), wznowienie prac na planach filmowych, wznowienie nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury, indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych, wznowienie prób i ćwiczeń.

Natomiast od 25 maja można prowadzić zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w klasach 1-3 szkoły podstawowej oraz konsultacje z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach. Konsultacje mogą odbywać się indywidualnie lub w małych grupach.

Nadmieniam, że stopniowe znoszenie obostrzeń nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Wręcz przeciwnie – muszą one stać się podstawą naszego codziennego funkcjonowania. O czym należy pamiętać szczególnie?

  • Zachowuj 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej.
  • Obowiązkowo zasłaniaj nos i usta w miejscach publicznych.
  • Pracuj zdalnie, jeśli tylko jest to możliwe.
  • Zostań w domu, jeśli możesz.

Jednocześnie chciałbym podziękować za wyjątkowy gest solidarności i zrozumienia Burmistrzowi Miasta i Gminy Warka Panu Dariuszowi Gizce,  Panu Andrzejowi Zarębie Prezesowi Stowarzyszenia W.A.R.K.A. oraz wareckim przedsiębiorcom którzy przekazali urządzenia i produkty wykorzystywane przez policjantów w codziennej służbie, które w tym trudnym czasie były i są szczególnie potrzebne, abyśmy mogli dbać o bezpieczeństwo mieszkańców miasta i gminy Warka.

W tym ciężkim dla nas wszystkich momencie życzę wszystkim Państwu dużo zdrowia  i wytrwałości.

Z poważaniem,

Komendant Komisariatu Policji w Warce – podkom. Paweł Lewandowski

Informacje pochodzą z „Kuriera Wareckiego” z dnia 29 maja 2020.

Udostępnij:
← Senioralne maseczki trafiły do kolejnych 12 Sołectw! Najlepsze życzenia na Dzień Dziecka! →

Dodaj komentarz