14.6 C
Warka
piątek, 31 marca, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucje„Aktywny Senior” wirtualnie

  „Aktywny Senior” wirtualnie

  Wyjątkowa w tym roku sytuacja epidemiczna oraz nieustanne poczucie niepewności w naturalny sposób spowodowały zamrożenie aktywności wielu środowisk. Nie dotyczy to jednak seniorów powiatu grójeckiego, których izolacja jeszcze bardziej zachęciła i zmobilizowała do podjęcia działań i funkcjonowania w zupełnie nowej rzeczywistości. Nie tylko tej związanej z obostrzeniami spowodowanymi obecnością koronawirusa, ale w rzeczywistości wirtualnej, która jak się okazuje daje seniorom wiele możliwości rozwoju przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich środków bezpieczeństwa. Poniżej o tym, jak grupy senioralne radzą sobie z izolacją w czasie pandemii i jakie będą tego efekty.

  W Stowarzyszeniu W.A.R.K.A. ruszył projekt  „Powiatowa Sieć Aktywnych Seniorów powiatu grójeckiego” realizowanego w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 (edycja 2020), a z nim zdalne spotkania Zespołu Redakcyjnego gazety „Aktywny Senior”. Jest to pismo dla seniorów, o życiu seniorów, redagowane przez zespół redakcyjny seniorów. W wyniku ich pracy powstaną trzy wydania pisma.

  Podczas warsztatów, które odbywają się raz w tygodniu na platformie ZOOM seniorzy pod okiem trenerów z Kooperatywy Trenerskiej – Macieja Sopyło i Marcina Grudnia – wspólnie kreują powstanie kolejnych wydań senioralnego pisma poznając tajniki gatunków dziennikarskich takich jak migawka, wywiad, reportaż oraz ucząc się pracy redaktorskiej, poznając role i zadania dziennikarza, a także poszerzając kompetencje wyszukiwania i sprawdzania informacji. To również czas na konsultowanie pomysłów na tematy warte opisania i podnoszenie kompetencji w wyniku wspólnego redagowania tekstów.

  W warsztatach biorą udział nie tylko osoby z lekkim piórem. Najważniejsza jest chęć zrobienia czegoś wspólnie. Seniorzy zauważają wiele spraw w swoim otoczeniu, które warte są poruszenia, sprawdzają teksty, robią wyjątkowe rzeczy realizując przy tym swoje pasje, którymi chętnie się dzielą. Każdy znajdzie w zespole swoje miejsce.

  Stowarzyszenie W.A.R.K.A. oraz trenerzy gorąco zapraszają wszystkich seniorów na spotkania on-line. Najbliższe odbędzie się w piątek, 7 sierpnia (link prowadzący na spotkanie znajduje się na grupie Sieć Aktywnych Seniorów Powiatu Grójeckiego, na Facebooku). W razie problemów z zainstalowaniem programu lub braku komputera Stowarzyszenie W.A.R.K.A. zaprasza do swojego nowego biura (Warka, ul. Warszawska 45, budynek CeSiR), aby wyeliminować wszelkie ograniczenia lub wspólnie uczestniczyć w warsztatach.

   

   

  Stowarzyszenie W.A.R.K.A.
  Stowarzyszenie W.A.R.K.A.https://stowarzyszeniewarka.pl
  Nasza misją jest rozwój lokalny poprzez pobudzanie aktywności mieszkańców i promocję powiatu grójeckiego. Wizja Aktywność Rozrywka Kultura Alternatywa to hasła, których pierwsze litery tworzą nazwę organizacji i są drogowskazem przybliżającym jej cele i działalność.

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE