Kronika policyjna i dwa słowa Komendanta

Kronika policyjna i dwa słowa Komendanta

31 sierpnia 2020 r., policjanci z Warki zatrzymali mężczyznę, którego podejrzewali o związek z przestępczością narkotykową. Z informacji posiadanych przez funkcjonariuszy wynikało, że mężczyzna może posiadać znaczną ilość substancji psychotropowych. W trakcie przeszukania mieszkania na jednym z osiedli w Warce, policjanci ujawnili prawie 100 gram amfetaminy, która zamiast na czarny rynek, trafiła do policyjnego depozytu. Zatrzymany 28-letni mieszkaniec Warki usłyszał zarzuty posiadania znacznej ilości narkotyków, na wniosek Komisariatu Policji w Warce został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy.

Na początku września 2020 r. na parkingu przy jednym z zakładów na terenie Warki został uszkodzony szlaban. Zakłady, które były odpowiedzialne za tą przestrzeń wyceniły szkodę na kwotę 2000 złotych oraz zgłosiły sprawę policji. Mundurowi zabezpieczyli ślady, przejrzeli nagrania z kamer monitoringu oraz wytypowali potencjalnego sprawcę uszkodzenia. Jak ustalili śledczy, mężczyzna odpowiedzialny za zniszczenie szlabanu był obywatelem Ukrainy, który przyjechał do Polski w celach zarobkowych. 19-latek został zatrzymany i usłyszał zarzut uszkodzenia mienia. Mężczyzna przyznał się do zarzucanego przestępstwa, złożył wyjaśnienia, zostały od niego zabezpieczone pieniądze na poczet przyszłej kary. Za uszkodzenie mienia kodeks karny przewiduje karę do 5 lat więzienia.

W poniedziałek 14 września do dyżurnego wareckich policjantów zgłosiła się mieszkanka powiatu grójeckiego i oświadczyła, że z będąc w jednym ze sklepów na terenie Warki skradziono jej portfel. Znajdowały się w nim pieniądze, dokumenty tożsamości oraz karty płatnicze. Po otrzymaniu zgłoszenia wareccy policjanci od razu przystąpili do działania. Już po jednym dniu sprawca tego przestępstwa został ustalony. Funkcjonariusze ustalili też, że sprawcą tego przestępstwa jest kobieta, która przebywa na terenie powiatu kozienickiego, jej zatrzymanie było kwestią czasu. Podejrzewana o kradzież 45-letnia kobieta została zatrzymana przez mundurowych. Na podstawie zebranego materiału dowodowego kobieta usłyszała zarzuty kradzieży, grozi jej do 5 lat więzienia.

Dwa słowa Komendanta

Serdecznie Witam Czytelników „Kuriera Wareckiego” oraz wszystkich mieszkańców miasta i gminy Warka.

W dobie panującej pandemii związanej z COVID-19 oszuści nie mają skrupułów w naciąganiu ludzi, ustalili sobie kolejny sposób na łatwy zarobek wykorzystując wprowadzone ograniczenia wśród kupujących. Wielu z nas dokonuje zakupu produktów przez internet, gdzie kurierzy dostarczają przesyłki bezpośrednio do domów lub paczkomatów. Oszuści nie śpią i cały czas poszukują kolejnych skutecznych metod pozbawienia nas oszczędności. Wszyscy słyszeli już o spreparowanych stronach internetowych, które wyglądają łudząco podobnie do swoich oryginałów, czyli stron banków i sklepów internetowych. Są także fałszywe faktury ze zmienionym numerem konta, rozsyłane na skrzynki mailowe. Ostatnio coraz częściej warecczanie dostają wiadomości tekstowe, wzywające ich do dopłaty drobnych kwot, w związku z zamówioną przesyłką. Zakupy internetowe są dziś tak popularne, że prawie każdy czeka na jakąś paczkę i dlatego SMS-y tego typu trafiają na podatny grunt. Gdy brak jest czasu na weryfikację otrzymanej informacji, został już tylko krok do stania się ofiarą oszustwa. Kwota 1.49 złotych nie wydaje się być duża i to często usypia naszą czujność. Tak zaczyna się typowe oszustwo na SMS. Klikamy w link w wiadomości, który przenosi nas do strony z płatnością. Pośpiech i brak ostrożności sprawia, że zamiast przelać 1,49 zł, na konto oszustów trafić może na przykład 1400 zł lub więcej. Taki scenariusz przytrafił się 27-letniej mieszkance Warki. Ktoś podszywający się pod firmę kurierską wysłał do niego SMS o treści „Twoja paczka została wstrzymana z tytułu niedopłaty 1,49 PLN. Przepraszamy za utrudnienia. Proszę uregulować należność”. Po kliknięciu w link i dokonaniu przelewu pokrzywdzona zorientowała się, że z jej konta zniknęło ponad 2000 zł.

Pamiętajmy, aby skrupulatnie weryfikować to, komu wysyłamy przelewy. Często musimy ciężko i długo pracować na nasze oszczędności, które później tak łatwo przekazujemy na konta oszustów. Sprawdzajmy adresy stron internetowych, na których dokonujemy płatności i dokładnie weryfikujmy kwoty. Czytajmy to, co pojawia się na ekranie komputera lub telefonu, a związane jest z obrotem naszymi środkami finansowymi.

Dużą częścią oszustw są także zdarzenia związane z kupnem przedmiotów za pośrednictwem popularnych portali aukcyjnych i stron z drobnymi ogłoszeniami sprzedam — kupię. Z pewnością wysyłanie komuś nieznajomemu dużych sum pieniędzy w zamian za obietnicę otrzymania przedmiotu, nie jest najbezpieczniejszym sposobem robienia zakupów. Ktoś, kto posiada tylko internetowy nick, a mieszka często w zupełnie innej części kraju, dostaje od nas przelew. Wówczas musimy polegać wyłącznie na jego przyzwoitości, wierząc, że wyśle do nas zakupiony towar. Niestety w części przypadków kontakt się urywa i przekazana kwota przepada. A są przecież bezpieczniejsze sposoby zawierania takich transakcji, można skorzystać z opcji zapłaty za pobraniem lub odbioru osobistego. Sami zadbajmy                               o bezpieczeństwo swoje i swoich pieniędzy, mając ograniczone zaufanie do kogoś, kto ukrywa się za internetowym kontem.

W tym ciężkim dla nas wszystkich momencie życzę wszystkim Państwu dużo zdrowia i wytrwałości.

Z poważaniem,

Komendant Komisariatu Policji w Warce – kom. Paweł Lewandowski

Udostępnij:
← Inauguracja roku szkolnego 2020/2021 w ZS im. 1 PLM „Warszawa” w Warce Nasz święty w oczach Sławomira Ragana →

Dodaj komentarz