Strona głównaInstytucjeWareccy turyści odkrywają uroki starej, warszawskiej Pragi

Wareccy turyści odkrywają uroki starej, warszawskiej Pragi

3 października 2020 r. członkowie i sympatycy wareckiego Oddziału PTTK im. Wiktora Krawczyka wyruszyli na XXI Zlot Turystów Województwa Mazowieckiego. Tym razem, główny organizator, Oddział PTTK „Mazowsze” zaprosił turystów do odkrycia, na nowo, starej warszawskiej Pragi.

Grupa prawie trzydziestu uczestników, z zachowaniem reżimu sanitarnego, dotarła do parkingu na Podzamczu pod wiaduktem Śląsko-Dąbrowskim. Tam spotkali się z przewodnikiem, aby rozpocząć wędrówkę starymi, często przedwojennymi, uliczkami Pragi, by móc podziwiać zachowane „klimatyczne” kamieniczki.

W trakcie przeprawy przez most zachwycali się panoramą starej i nowej lewobrzeżnej Warszawy. Dotarli do Bazyliki Katedralnej św. Floriana Męczennika i św. Michała Archanioła. Świątynia powstała pod koniec XIX wieku. Projektantem był najbardziej znany architekt tamtego okresu, Józef Pius Dziekoński. Po 13 latach budowy kościół konsekrowano w 1901 r. Świątynia została w 1944 r. wysadzona przez wycofujące się wojska niemieckie. Odbudowa rozpoczęła się w 1947 r.  Następnie dotarli do kościoła Matki Bożej Loretańskiej, najstarszej świątyni na Pradze, stanowiącej pierwotnie część założenia klasztornego zakonu bernardynów. Składa się z wolno stojącego domku loretańskiego obudowanego z czterech stron obejściem i krużgankami. I jak często w historii Polski bywa, świątynia została w czasie potopu szwedzkiego, po bitwie o Warszawę, zniszczona i ograbiona. Zniszczona również 4 listopada przez Rosjan w czasie rzezi ludności Pragi.  Ciekawym etapem zwiedzania była cerkiew  prawosławna, jedyna ocalała świątynia na Pradze po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r., pod wezwaniem św. Marii Magdaleny. Katedra stanowi przykład  architektury sakralnej w stylu bizantyjsko-rosyjskim. Wzniesiona w drugiej połowie XIX w.  Jak wiele świątyń, orientowana na wschód,  z przepięknym ikonostatem. Jest główną cerkwią Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Turyści mieli okazję wysłuchać prawosławnego batiuszki, który w ciekawy sposób przybliżył historię nie tylko świątyni, ale również wiary prawosławnej i różnic w kościołach wschodnich.

Następnie, w trakcie wędrówki po uliczkach starej Pragi, dotarli do wewnętrznego podwórka, gdzie zobaczyli przykład kapliczki, jednej z wielu stylizacji starych podwórek.

Nogi same niosły turystów do Centrum Praskiego Koneser,  znajdującego się na terenie dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek, początkowo Fabryki Oczyszczania Spirytusu, powstałej w 1897 r. Po wojnie, pod koniec lat 40  wznowiono produkcję, która nieprzerwanie trwała do pierwszej dekady XXI w., kiedy pogarszająca się sytuacja przedsiębiorstwa doprowadziła do zakończenia produkcji i likwidacji fabryki.

Wszyscy z radością zrobili sobie zdjęcie przy Pomniku Praskiej Kapeli Podwórkowej, autorstwa Andrzeja Renesa, składającego się z pięciu postaci: skrzypka, akordeonisty, gitarzysty, bandżolisty i bębniarza, odsłoniętego w 2006 r.

Wieczorem, w trakcie biesiady turystycznej, dwóch z naszych członków: Mirosław Bienias i Wojciech Panek otrzymali z rąk Natalii Wojtyry, prezesa PTTK Oddziału Stołecznego, dyplom Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika „za zaangażowanie w działania na rzecz rozwoju turystyki i promowania walorów krajoznawczych Mazowsza oraz upowszechniania aktywnych form rekreacji” .

Warecka grupa turystów, po wspólnej zabawie, wróciła wieczorem do swojego rodzinnego grodu.

Zarząd Oddziału PTTK Warka

Redakcja Warka24.pl
Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

NAJNOWSZE

NAJPOPULARNIEJSZE