Kronika policyjna i dwa słowa Komendanta

Kronika policyjna i dwa słowa Komendanta

Pod koniec września 2020 r., w Warce na jednym z osiedli nieznani sprawcy pod nieobecność domowników wyłamali zamek podklamkowy w drzwiach wejściowych mieszkania usytuowanego na drugim piętrze bloku mieszkalnego, po czym dostali się do jego wnętrza, skąd dokonali zaboru dużej sumy pieniędzy oraz monety numizmatyczne na szkodę mieszkańca Warki. Do chwili obecnej nie ustalono sprawców tego przestępstwa jednak Policja z Warki bardzo prosi o wszelkie informacje, które mogą przyczynić się do ustalenia sprawców i odzyskania utraconego mienia. Ponadto zwracamy się z apelem do mieszkańców Gminy Warka, abyście zwracali uwagę na wszelkie, budzące podejrzenia zachowanie obcych osób pojawiających się w rejonie Waszych mieszkań i domów, a także na pojazdy zaparkowane, np. przy blokach lub w miejscach sugerujących dokonywanie obserwacji przez osoby znajdujące się wewnątrz podejrzanego pojazdu. Wzmóżmy czujność sąsiedzką, nie udzielajmy informacji o sąsiadach osobom, których nie znamy, a które w ten sposób mogą prowadzić rozpoznanie miejsca, które zamierzają okraść. W przypadku zauważenia podejrzanych osób, zapamiętajmy ich rysopis, a w przypadku podejrzanych pojazdów w rejonach naszych posesji, zapamiętajmy numer rejestracyjny i niezwłocznie poinformujmy o tym Policję pod nr telefonu 112 lub dzielnicowych pełniących służbę w gminie Warka: asp. Anetę Ścisłowską tel. 887 884 558, mł. asp. Sławomira Czępińskiego tel. 519 035 320 oraz mł. asp. Andrzeja Mirowskiego tel. 519 035 323.

8 października 2020 r., dyżurny wareckiego komisariatu otrzymał zgłoszenie o kradzieży w jednym z marketów w Warce. W trakcie prowadzonych czynności funkcjonariusze na podstawie monitoringu oraz własnych ustaleń, jeszcze tego samego dnia ustalili i zatrzymali 34-letniego mężczyznę. W trakcie prowadzonych czynności okazało się, że zatrzymany od września br. „odwiedzał” sklep i kradł alkohol. Straty sklepu wyniosły kilkaset złotych. Mieszkaniec powiatu radomskiego przebywający na terenie gminy Warka usłyszał już zarzut kradzieży, został doprowadzony do Aresztu Śledczego w Grójcu ponieważ był poszukiwany do odbycia kary za popełnione wcześniej podobne przestępstwa. Za tą kradzież grozi mu kara do 5 lat więzienia.

W niedzielę, 18 października do dyżurnego wareckich policjantów zgłosił się mieszkaniec podwareckiej miejscowości i oświadczył, że pracownicy sezonowi z Ukrainy wyjeżdżając do domu zabrali z jego garażu przedmioty należące do zgłaszającego. Po otrzymaniu zgłoszenia wareccy policjanci od razu przystąpili do działania. Skontaktowali się z jednostką Policji w Bychawie woj. Lubelskim, gdzie funkcjonariusze zatrzymali samochód którym podróżowali byli pracownicy poszkodowanego. Podejrzewani o kradzież mężczyźni, obywatele Ukrainy zostali zatrzymani przez mundurowych, w ich bagażach znajdowały się nienależące do nich przedmioty. Na podstawie zebranego materiału dowodowego mężczyźni z Ukrainy usłyszeli zarzuty kradzieży, grozi im do 5 lat więzienia.

Dwa słowa Komendanta

Serdecznie Witam Czytelników „Kuriera Wareckiego” oraz wszystkich mieszkańców miasta i gminy Warka.

Jesień to niebezpieczny czas dla wszystkich użytkowników dróg. Policyjne statystyki wskazują, że najwięcej wypadków zdarza się właśnie o tej porze roku. Zmiana aury wymusza zmianę techniki prowadzenia pojazdu – niestety wielu kierowców o tym zapomina. Intensywne opady deszczu, mgła, wcześnie zapadający zmrok ograniczają widoczność na drodze. Mokra i śliska jezdnia też nie sprzyjają kierującym. Dodatkowym utrudnieniem są często leżące na jezdni liście – w takich warunkach droga hamowania może niebezpiecznie się wydłużyć. Poranne przymrozki powodują, że szyby i lusterka pojazdów może pokryć warstwa szronu i lodu – niestety wiele osób w trakcie porannego pośpiechu zapomina albo nie ma czasu nawet na ich przetarcie. Zalecam także, by sprawdzić stan ogumienia w użytkowanym pojeździe (głębokość bieżnika i prawidłowe ciśnienie w oponach) i oświetlenie pojazdu. Już teraz, na początku października na ulicach widać dużą ilość aut z usterkami oświetlenia. Warto pamiętać, że w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza powinniśmy włączyć światła mijania, a jeśli widoczność ograniczona jest do mniej niż 50 m, należy włączyć tylne światła przeciwmgłowe. Zwróćmy uwagę czy nie poruszamy się na światłach do jazdy dziennej przy zmniejszonej przejrzystości powietrza.

Apeluję, by w ten jesienny okres kierowcy zmienili technikę jazdy. Przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków jesienią. Jeżeli jest mgła lub intensywne opady deszczu oraz duże natężenie ruchu na drodze – należy zwolnić do prędkości pozwalającej kierowcy kontrolować sytuację na drodze. Pamiętajmy, że prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość BEZPIECZNĄ! Należy również pamiętać o właściwym i zgodnym z przepisami używaniu świateł przeciwmgłowych i świateł do jazdy dziennej (art. 30 i 51 ustawy „Prawo o ruchu drogowym”).

Szczególnie zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego w okresie jesienno – zimowym są piesi i kierujący jednośladami. Ciemne ubrania, kaptury i parasole utrudniają oraz ograniczają widoczność. Należy również pamiętać, że piesi niezależnie od wieku poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Niezmiennie zachęcam do noszenia elementów odblaskowych o każdej porze dnia, także w terenie zabudowanym. Co prawda przepisy ruch drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych na pieszych, rowerzystów, motocyklistów i motorowerzystów na terenie zabudowanym lecz pamiętajmy o tym, że w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji często ratującej zdrowie i życie.

Dodatkowym utrudnieniem jesienią jest często gorsze samopoczucie. Zły nastrój może wpływać na szybkość reakcji i koncentrację o czym warto również pamiętać wsiadając za kierownicę pojazdu i poruszając się po drogach.

Z poważaniem,

Komendant Komisariatu Policji w Warce – kom. Paweł Lewandowski

Udostępnij:
← Zgłoś rodzinę do Szlachetnej Paczki – to już ostatni moment Uczniowie z ZS w Warce z Erasmusem+ w Portugalii →

Dodaj komentarz