14.6 C
Warka
piątek, 31 marca, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejUpamiętnijmy wydarzenia sprzed 190 lat

  Upamiętnijmy wydarzenia sprzed 190 lat

  29 listopada przypada 190. rocznica wybuchu Powstania Listopadowego. To święto dla Warki jest szczególnie ważne ze względu na Piotra Wysockiego – mieszkańca Warki – bohatera Nocy Listopadowej.

  Niestety z uwagi na panującą sytuację epidemiczną w kraju wszelkie uroczystości mogą się odbywać tylko w symboliczny sposób.

  W niedzielę, 29 listopada o godzinie 16:00 w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej odbędzie się uroczysta Msza Święta w intencji bohaterów Powstania Listopadowego i Ojczyzny. Ze względu na panujące ograniczenia w kościele zachęcamy do wzięcia udziału w transmisji liturgii za pośrednictwem Facebooka, która dostępna będzie na fanpage Dworku na Długiej (www.facebook.com/DworekNaDlugiej).

  Przed Mszą przedstawiciele Samorządu Warki i Powiatu Grójeckiego oraz dwóch wareckich szkół noszących imię Piotra Wysockiego – Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Liceum Ogólnokształcącego złożą kwiaty w miejscach, które upamiętniają bohatera Nocy Listopadowej: przed tablicą pamiątkową przy ul. Wójtowskiej gdzie stał dom Wysockiego, na grobie na starym cmentarzu oraz przez pomnikiem przed Dworkiem na Długiej.

  W ramach upamiętnienia wydarzeń z 1830 r. dla dzieci i młodzieży zostały zorganizowane dwa konkursy, które miały na celu przybliżenie i zaznajomienie ich z ważnymi dla naszego kraju wydarzeniami. Zadaniem uczestników konkursu plastycznego pt. „Walcząc o niepodległość.. Malowana interpretacja Powstania Listopadowego” była własna interpretacja komiksu „Piotr Wysoki – bohater w cieniu historii” lub utworu Adama Mickiewicza „Reduta Ordona”. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 29 listopada na stronie internetowej Dworku na Długiej.

  30 listopada miał odbyć się Konkurs Wiedzy „Nasza Historia – wybuch Powstania Listopadowego” w Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Wysockiego w Warce, jednak przedłużenie obostrzeń nie pozwoli na organizację tego wydarzenia w zaplanowanej formule. Konkurs odbędzie się w formie zdalnej 8 grudnia.

  W tym roku, z okazji okrągłej 190-tej rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej” wspólnie z Grupą Rekonstrukcji Historycznej WARKA planowała zorganizować pokaz, specjalną rekonstrukcję zdobycia przez powstańców na czele z Piotrem Wysockim Arsenału. Jednak ze względu na zaistniałą sytuację epidemiczną pomysły te nie mogły zostać zrealizowane. Środki finansowe zapisane w budżecie instytucji na to wydarzenie postanowiono wykorzystać na rewitalizację miejsca w którym stał dom Piotra Wysockiego u zbiegu ulic Wójtowskiej i Słowackiego. Ze względu na pogodę działania te przeprowadzone zostaną wiosną przyszłego roku.

  Zachęcamy do obejrzenia transmisji online z Mszy św., a także do odwiedzenia strony www.owysockim.pl na której znajduje się życiorys Piotra Wysockiego oraz komiks w wersji multimedialnej „Piotr Wysocki – bohater w cieniu historii”.

   

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70. Stałe godziny pracy : Pn-Pt 8.oo-16.oo Dodatkowo w godzinach popołudniowych i w sobotę odbywają się zajęcia tematyczne z instruktorami.

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE