2.6 C
Warka
czwartek, 8 grudnia, 2022
Więcej
  Strona głównaInstytucjeKronika policyjna i dwa słowa Komendanta

  Kronika policyjna i dwa słowa Komendanta

  Funkcjonariusze z zespołu kryminalnego pomimo, że prowadzona przez nich sprawa została zakończona, nie poprzestają i szukają sprawcy usiłowania kradzieży z włamaniem do którego doszło 27 października 2020 roku na jednym z osiedli w Warce. Nieznany sprawca po uprzednim wyważeniu okna mieszkania znajdującego się na parterze usiłował dostać się do jego wnętrza, lecz zamierzonego celu nie osiągnął z uwagi na to, iż został spłoszony przez sąsiadkę. W wyniku zdarzenia zostało uszkodzone okno zespolone z drzwiami balkonowymi. Podejrzewany o dokonanie powyższego przestępstwa mężczyzna w wieku około 30 lat, ubrany był w pikowaną bordową kurtkę oraz długie ciemne spodnie i ciemne buty, na twarzy miał widoczny zarost. Wszystkie osoby, które posiadają informacje mogące pomóc w ustaleniu tożsamości lub miejsca pobytu sprawcy, proszone są o kontakt z Komisariatem Policji w Warce. Informację można przekazać telefonicznie dzwoniąc na numer 47 70 26 500  lub na numer 112, mailem: dyzurny.warka@ra.policja.gov.pl, albo zgłaszając się do najbliższej jednostki Policji.

  Kryminalni z wareckiego komisariatu zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej w okresie od 7 do 15 listopada 2020 r., zatrzymali trzy osoby w związku z posiadaniem narkotyków. Do zatrzymań dochodziło za każdym razem w centrum Warki. Zatrzymani mężczyźni byli doprowadzeni do wareckiego komisariatu, gdzie zostali  przesłuchani oraz usłyszeli zarzuty. Mężczyznom w wieku od 20 do 22 lat za posiadanie narkotyków grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

  7 listopada 2020 r. policjantom z Komisariatu Policji w Warce po raz kolejny udało się zatrzymać osoby, które sprzedawały papierosy na targowisku miejskim w Warce. Od jakiegoś czasu do policjantów docierały informacje o nielegalnym handlu wyrobami tytoniowymi na placu targowym w Warce. Udało im się ustalić, gdzie dokładnie dochodzi do transakcji nielegalnie sprowadzanych papierosów i tytoniu. Policjanci zatrzymali na gorącym uczynku kobietę, która proponowała przechodniom papierosy i tytoń bez polskich znaków akcyzowych. Kobieta miała pomocnika – druga, młodsza kobieta dostarczała jej „zamówioną” ilość papierosów dla „klienta”. Po obserwacji policjanci dotarli także do miejsca przechowywania nielegalnego towaru. W zaparkowanym nieopodal samochodzie, który służył za magazyn znaleźli kilkaset paczek znanych marek papierosów, a także blisko 20 kg gotowej krajanki tytoniowej. Za nielegalny handel wyrobami tytoniowymi bez akcyzy usłyszą zarzuty. Handlujący nie są za ten proceder dotkliwie karani. Sprzedający zwykle nie mają stoiska, a papierosy czy tytoń oferują z toreb przemieszczając się po placu. Gdy ich zatrzymujemy mają przy sobie takie ilości, które traktowane są jako wykroczenie skarbowe, rzadko kiedy posiadają tyle papierosów aby czyn stanowił przestępstwo. Sprzedawcy i kupujący na targowisku miejskim w Warce niechętnie mówią o handlarzach papierosami czy tytoniem, którzy pojawiają się tu prawie co targ, bo mają swoich stałych klientów. Ale widać, że popyt jest spory, bo zainteresowanych zakupem nie ubywa. Wielu osobom ten proceder przeszkadza, innym pozwala na zakupy, co prawda nie oryginalnego produktu, ale po niższych cenach.

  Dwa słowa Komendanta

  Serdecznie Witam wszystkich mieszkańców miasta i gminy Warka.

  Bardzo dziękuję mieszkańcom Warki za ogromną dyscyplinę, za obywatelską solidarność, którą sobie okazujemy oraz za wykonywanie poleceń funkcjonariuszy, którzy są dzisiaj od tego, by dopilnować przestrzegania norm wdrożonych dla naszego wspólnego bezpieczeństwa. Poziom dyscypliny społecznej jest duży. W trakcie minionego czasu funkcjonariusze Komisariatu Policji w Warce odwiedzali obywateli objętych kwarantanną. Tylko w wypadku kilku osób mieliśmy do czynienia z naruszeniem rygorów. Wobec osób przebywających w kwarantannie, które naruszyły rygory, jakie zostały na nie nałożone, będą wyciągnięte konsekwencje. Za nieprzestrzeganie zasad związanych z zakazami dotyczącymi rozwoju epidemii w Polsce wprowadzono karę maksymalną do 30 tysięcy złotych.

  Mamy etap, który może nas uchronić przed wprowadzeniem narodowej kwarantanny. Chcemy maksymalnie spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa w Polsce. Sytuacja jest poważna i wymaga od nas wszystkich zdecydowanych działań. Najlepsze metody walki z wirusem to odosobnienie, izolacja, kwarantanna oraz unikanie dużych skupisk ludzkich, a także przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Do ustabilizowania sytuacji potrzebujemy powrotu społecznej dyscypliny i ograniczenia mobilności obywateli. To właśnie dzięki tym działaniom zwalczyliśmy pierwszą falę koronawirusa w Polsce. Zdrowie i życie obywateli, to wciąż nasze główne cele. Nowe zasady bezpieczeństwa, które zostały wprowadzone dają możliwość zapanowania nad dużymi wzrostami zakażeń oraz dają nadzieję na uratowanie zdrowia i życia setek Polaków. Prognozy pokazują, że brak nowych zasad i środków bezpieczeństwa niesie ze sobą ryzyko wysokiego wzrostu zachorowań i śmierci dodatkowych tysięcy osób. Musimy zareagować teraz, by uniknąć sytuacji kryzysowej. Nie chcemy realizacji prognoz, które przewidują, że brak dodatkowej reakcji to przyrost o 600 tys. więcej nowych chorych do końca stycznia. Nowe zasady i środki bezpieczeństwa są konieczne. Skuteczna walka z koronawirusem jest możliwa dzięki przestrzeganiu podstawowych zasad postępowania. Stosujmy zasadę DDMA+W, czyli: Dystans, Dezynfekcja, Maseczka, Aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe + Wietrzenie. Utrzymywanie dystansu społecznego min. 1,5 m, częste mycie rąk i ich dezynfekcja oraz zakrywanie ust i nosa to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Warto też często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy, szczególnie w miejscach pracy czy w urzędach.

  Walkę z zagrożeniem wspiera też aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe. Jest ona w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa.

  W związku ze zmianami, jakie wprowadziło rozporządzenie Rady Ministrów, zmieniła się taktyka działań służb mundurowych. Znacząca część policjantów wykonuje intensywne czynności patrolowe na ulicach. Policja otrzymuje sporo pytań od obywateli jakie czynności są dozwolone podczas epidemii, jednak dzisiaj trzeba przewartościować to pytanie. Nie pytajmy siebie, co możemy, tylko pytajmy siebie, co my dzisiaj musimy. Musimy wyjść do sklepu, do apteki, czasami na spacer, ale zastanówmy się trzy razy, zanim wyjdziemy, czy na pewno musimy, bo to nasze wyjście może spowodować, że ktoś straci życie lub zdrowie.

  W tym ciężkim dla nas wszystkich momencie życzę wszystkim Państwu dużo zdrowia  i wytrwałości.

  Z poważaniem,

  Komendant Komisariatu Policji w Warce – kom. Paweł Lewandowski

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE