2.6 C
Warka
czwartek, 8 grudnia, 2022
Więcej
  Strona głównaBlogiKronika policyjna i dwa słowa Komendanta

  Kronika policyjna i dwa słowa Komendanta

  Sprawa miała swój początek w połowie stycznia bieżącego roku. To wtedy w Warce został skradziony samochód hyundai sonata. Postępowaniem zajęli się wareccy kryminalni. Pracujący nad rozwiązaniem sprawy policjanci w toku czynności operacyjnych zebrali informacje, które pozwoliły ustalić personalia podejrzanego. W ubiegłym tygodniu mężczyzna został zatrzymany przez wareckich policjantów na terenie powiatu pułtuskiego. Podczas przeszukania samochodu, którym się poruszał ujawniono torebkę strunową z zawartością białego proszku. 30-latek usłyszał już zarzut kradzieży samochodu oraz posiadania substancji psychotropowej w postaci amfetaminy. Prokuratura Rejonowa wobec sprawcy zastosowała środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego. Mieszkańcowi Warki grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

  17 lutego 2021 r., policjanci z Warki zatrzymali 26-letniego mężczyznę, którego podejrzewali o związek z przestępczością narkotykową. Z informacji posiadanych przez funkcjonariuszy wynikało, że mężczyzna może posiadać substancje psychotropowe. W trakcie przeszukania jego miejsca zamieszkania, policjanci ujawnili mefedron. Zatrzymany mieszkaniec gminy Warka usłyszał zarzut posiadania narkotyków, mężczyźnie grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

  W nocy z 19/20 lutego 2021 r. w Warce z terenu stacji PKP nieznany sprawca dokonał kradzieży roweru na szkodę mieszkańca Warki. Do chwili obecnej nie ustalono sprawcy tego przestępstwa jednak Policja z Warki bardzo prosi o wszelkie informacje w tej sprawie, które mogą przyczynić się do ustalenia sprawcy i odzyskania utraconego mienia.

  Dwa słowa Komendanta

  Serdecznie Witam wszystkich mieszkańców miasta  i gminy Warka.

  Pomimo często nagłaśnianych przez Policję akcji profilaktycznych, zaangażowania środków masowego przekazu, wciąż dochodzi do oszustw. Dlatego proszę w trakcie spotkań rodzinnych o ostrzeganiu naszych najbliższych, szczególnie seniorów przed przestępcami. Wciąż w całej Polsce odnotowywane są przypadki oszustw, gdzie przestępcy podszywając się pod funkcjonariuszy policji, podając się za członków rodziny, pracowników różnych instytucji dokonują kradzieży często oszczędności całego życia. Pamiętajmy, że sami możemy zweryfikować dzwoniącego, dlatego nie bójmy się zadzwonić do bliskich i ustalić, czy przedstawione przez oszustów sytuacje mają miejsce. Jeśli osoba dzwoniąca przedstawia się za policjanta, to pamiętajmy, że prawdziwi policjanci nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Jeżeli ktokolwiek prosi, abyśmy przekazali pieniądze obcej osobie, to na pewno jest to próba oszustwa.

  Ponadto chciałbym ostrzec przed oszustami którzy wykorzystują nową metodę wyłudzenia pieniędzy i danych osobowych „na fotowoltaikę”. W ostatnim czasie sporo ludzi rozważa instalację paneli fotowoltaicznych. Na rynku można znaleźć przedsiębiorstwa, które doradzają i montują tego typu urządzenia. Niestety wśród rzetelnych firm mogą znaleźć się także nieuczciwe. Oszuści mogą próbować skłonić nas do zawarcia umowy, która przyniesie dla nas niekorzystne efekty. Może to być strata pieniędzy wpłaconych na poczet realizacji inwestycji, zaciągnięcie zobowiązania celem pokrycia kosztów zakupu, który nie zostanie zrealizowany, a także przekazanie danych osobowych, które mogą być wykorzystane przez przestępców. Żeby uchronić się przed oszustami, należy przestrzegać kilku zasad:

  • powinny wzbudzić naszą czujność oferty małych firm, które są niezwykle korzystne finansowo, a montaż jest możliwy w bardzo krótkim czasie,
  • miejmy się na baczności, w przypadku, gdy puka do naszych drzwi sprzedawca z atrakcyjną ofertą i pod pretekstem analizy naszych potrzeb chce uzyskać dane wrażliwe w celu przygotowania oferty,
  • dobrze jest sprawdzać firmę, która przedstawia nam ofertę – najlepiej w Krajowym Rejestrze Sądowym lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, zwracajmy uwagę, od kiedy funkcjonuje dane przedsiębiorstwo, jaki ma kapitał zakładowy,
  • nie wpłacajmy z góry umówionej kwoty,
  • starajmy się wybierać firmę o ugruntowanej pozycji na rynku, która może pochwalić się wcześniejszymi montażami interesujących nas urządzeń.

          Apeluję o czujność i dokładne sprawdzenie ofert. Niekiedy zbyt pochopne, poprzedzone nachalnym marketingiem ze strony sprzedawcy zawarcie umowy może skutkować stratą pieniędzy i udostępnieniem danych osobowych oszustom.

  Komendant Komisariatu Policji w Warce – kom. Paweł Lewandowski

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE