Więcej
  Strona głównaWiadomościTrwają przygotowania do modernizacji odcinka kolejowego Radom - Warszawa

  Trwają przygotowania do modernizacji odcinka kolejowego Radom – Warszawa

  Polskie Linie Kolejowe przeprowadzają wszelkie procedury, aby pasażerowie podróżujący pociągami relacji Radom – Warszawa mogli pokonać tę trasę w znacznie krótszym czasie. Aktualnie PLK kończą przygotowania do budowy nowego systemu sterowania ruchem pociągów.

  Modernizacja liczącego 92 kilometry odcinka z Warszawy do Warki to prace związane nie tylko z przebudową torów, lecz także zmianą infrastruktury. Przebudowa torów ma na celu powstanie nowego odcinka linii kolejowej na południe od Warki, który ma wyeliminować utrudnia w ruchu związane z jednostronną jazdą.  Z kolei modernizacja kolejowej infrastruktury  , to powstanie nowych wyższych peronów oraz dostosowanie otoczenia dworców kolejowych do potrzeb osób niepełnosprawnych. W Warce, Chynowie i Czachówku planowana jest budowa przejść podziemnych, które mają ułatwić komunikację pieszą.

  Modernizacja linii kolejowej na trasie Radom – Warszawa to niezwykle kosztowne przedsięwzięcie oraz wielkie wyzwanie pod względem budowlanym. Obecnie wszelkie procedury administracyjne zmierzają w dobrym kierunku. Zostały już ogłoszone pierwsze przetargi na modernizację odcinka kolejowego nr 8 na odcinku Warszawa Okęcie – Radom, Czachówek – Warka oraz stacja Radom. W kwietniu nastąpiło otwarcie wniosków potencjalnych wykonawców na odcinku Warszawa Okęcie – Czachówek, zaś w maju został ogłoszony przetarg na realizację odcinka Czachówek – Warka. Obecnie do pracy przystąpiła komisja przetargowa.

  Rozpoczęcie robót budowlanych poprzedzone jest długimi przygotowaniami. Szereg działań związanych z tak dużą inwestycją kolejową jak ta, nie jest widoczny dla pasażerów. Tak dzieje się na przykład przy tworzeniu nowego systemu sterowania ruchem, którym zajmujemy się obecnie. To niezbędny proces, by była możliwa wymiana torowiska lub sieci trakcyjnej. Problemem były niezgodności faktycznego stanu nieruchomości na gruncie wzdłuż trasy ze stanem prawnym oraz ewidencją gruntów. Cieszymy się jednak, że spotykamy się z dużym wsparciem ze strony władz lokalnych, którym podobnie jak nam zależy na szybkim i sprawnym przeprowadzeniu inwestycji – mówi Dyrektor Projektu Robert Hurkała, odpowiedzialny za inwestycję z ramienia PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

  Modernizacja odcinka kolejowego została podzielona na dwa etapy prac budowlanych. Pierwszy zakłada rozpoczęcie prac na odcinku Warszawa Okęcie – Warka, drugi zaś to przebudowa trasy Warka – Radom wraz z modernizacją stacji Radom. Polskie Linie Kolejowe szacują, że pierwsze prace budowlane powinny się rozpocząć w pierwszej połowie roku 2014.

  informacja i zdjęcia:  plk-sa.pl

  PKP

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE