12.8 C
Warka
piątek, 2 czerwca, 2023
Więcej
  Strona głównaBlogiEkstremalna Droga Krzyżowa w Warce

  Ekstremalna Droga Krzyżowa w Warce

  Rewolucja pięknych ludzi

  Do tej pory wyzwaniem EDK było przejście 40 km nocą, w samotności i skupieniu. Sam trud wędrówki wydawał się wielki. Teraz to za mało. Nie chodzi o to, aby przejść trasę, ale o to, aby ją pokonać i stać się pięknym człowiekiem. Miarą EDK nie są kilometry, ale zmiana, która się dokona w człowieku – piękno.

  W tym roku na taką zmianę liczyło blisko 100 mieszkańców Warki i okolic. Tyle właśnie osób wyruszyło 19 marca na dwie trasy, jedna 40 km, druga 42 km, obie wymagające. Na trasie uczestnicy mierzyli się z chłodem – odczuwalna temperatura wynosiła -8 stopni C, musieli wykazać się orientacją w terenie – ciemny las i słabo widoczne polne ścieżki, a niektórzy z całonocną samotnością – bo część osób szła zupełnie samotnie.

  Opuść swoją strefę komfortu, by otworzyć się na nowe życie

  Jeśli tkwisz tylko w tym, co znasz, Twoje życie się nie zmieni. Jeśli raz zaryzykujesz i zrobisz coś tak szalonego, jak całonocna wyprawa, znajdziesz w sobie inspirację do kolejnych zmian. EDK służy do tego, aby zmieniać swoje życie. Tu nie chodzi o sport, ale o zmianę życia.

  Jaki czas przejścia? Bardzo szybko, to ok 8-9 godzin marszu, średnio 10-12 godzin. Pierwsze osoby docierały do kościoła M.B. Szkaplerznej w Warce już po godzinie 5 nad ranem. Ale tu nie chodzi o dobry czas. Tu chodzi o coś więcej, o naszą zmianę. EDK to tylko początek – to zaczyn. Idąc w tegorocznej EDK widzieliśmy wiele osób, które nie ukończyły trasy. Porażka? Niekoniecznie! Można przejść trasę w rekordowym czasie i nic z tego nie zrozumieć – stracić ten czas, stracić tę szansę. Można nie ukończyć EDK i wynieść o wiele więcej. Bo przecież moc w słabości się doskonali.

  Czas spotkania

  Wyjątkowa przestrzeń i czas. Czas tylko dla Ciebie i dla Niego – czas spotkania. Czy EDK jest lepsze od „zwykłej” Drogi Krzyżowej przeżywanej we wspólnocie, w kościele? Nie jest, Ekstremalna Droga Krzyżowa jest po prostu inna!

  Chociaż nie jest zabronione uczestnictwo w konkretnej intencji, to zawsze zachęcamy, aby jedyną intencją było spotkanie z Bogiem. Sam na sam. Tylko Ty i On. Jestem tutaj nie dlatego, że masz coś dla mnie zrobić, jestem, bo chcę się z Tobą spotkać. Jest wiele sposobów przeżywania EDK. Każdy przeżywa ją zazwyczaj inaczej. Spotkanie takie może być bardzo intymne, wręcz romantyczne – jak spotkanie z ukochaną osobą, bo jest to przecież noc, a w pobliżu nikogo nie ma, tylko cisza. Jeśli nie pada, to może widać gwiazdy. Dla kogoś innego może to być twarda, męska rozmowa, gdzie nie przebiera się w słowach. To jest właśnie EDK – czas spotkania.

  Owoce

  Owocem prawdziwej modlitwy będzie Twoja zmiana. Zwykle nie przychodzi od razu, ale pojawia się zawsze. Po Ekstremalnej Drodze Krzyżowej poprosiliśmy uczestników o podzielenie się swoim przeżyciami. Poniżej zamieszczamy wybrane świadectwa:

  Anna Strus: To była wyjątkowa noc, pełna wzruszeń i pokonywania własnych słabości. Podejmując wyzwanie wyruszenia na EDK byłam świadoma, że będzie to duży wysiłek, ale nie wyobrażałam sobie, że będzie aż tak trudno. Najtrudniej było mi pokonać ostatnie 10 km drogi. Każdy kilometr, a pod koniec trasy każdy krok, był dla mnie wielkim wyzwaniem i sprawiał ogromny ból. Nie było miejsca, które by mnie nie bolało. Jednak z każdą godziną oswajałam się z doświadczeniem cierpienia i bólu, a pomagały mi w tym rozważania i „rozmowa” z Bogiem. Skąd miałam energię? Miałam dużą motywację: chciałam zmienić swoje słabości w siłę i dojść do końca trasy. Głos wewnętrzny powtarzał: „Dasz radę”! Udało się! Z pomocą Bożą, bo sama bym tego nie dokonała, zrealizowałam swoje małe marzenie. Zdecydowanie mogę powiedzieć, że ta noc jest nowym początkiem mojego życia!

  Przemysław Pakulski: Moje poprzednie EDK były ciężkie, bo ekstremalne, ale tegoroczna była krzyżowa. Dzięki niej mogłem minimalnie (nie wiem czy to i tak nie za duże słowo) poznać cierpienie Jezusa oraz ofiarować swój ból w intencjach, które niosłem, idąc kontuzjowany już od II stacji. Zapamiętam zimną noc, las i ból, który ofiarowany może zmienić człowieka.

  Trasy EDK dostępne są przez cały rok. Można wyruszyć w dowolnym terminie. Wystarczy wejść na stronę edk.org.pl, wybrać trasę, wydrukować materiały lub pobrać darmową aplikację na urządzenia mobilne i wyruszyć.

  EDK rejon Warka

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE