Warecki Oddział PTTK na szlaku „Witaj wiosno”!

Warecki Oddział PTTK na szlaku „Witaj wiosno”!

Marzanno, Marzanno,

ty zimowa panno,

my Ciebie żegnamy,

bo wiosnę witamy!

Na przekór pogodzie, a zwłaszcza na przekór wszechobecnej pandemii, warecki Oddział PTTK ruszył na pierwszy, tegoroczny rajd pod hasłem „ XXXV rajd Witaj Wiosno”. Odbył się on w konwencji do tej pory niespotykanej. Szkoły, a raczej klasy, z zachowaniem reżimu sanitarnego, udały się na własne trasy z Marzanną, zimową kukłą, ze śpiewem na ustach i radosnym uśmiechem, właśnie na przekór. Tegoroczny rajd miał również kolejny, niespotykany, element. Turyści mieli za zadanie odwiedzić miejsca związane z 700-letnią historią Warki i jej okolice. Nie tylko odwiedzić, ale również dowiedzieć się czegoś o historii tego miejsca, o postaciach związanych z piękną i ciekawą tradycją 700-letniego grodu. Udało się. Uczestnicy realnie lub online odwiedzili zabytkowy dworek z XIX wieku w Nowej Wsi, zdobyli informacje o wielkim człowieku hetmanie Stefanie Czarnieckim, pogromcy Szwedów w bitwie pod Warką, którego pomnik stoi na wareckim rynku.

Odwiedzili XIX wieczny Biały Pałac w Palczewie, związany historią Warki i zasłużonej rodziny Dal Trozzów. Niektórzy, jak turyści z Wrociszewa dopiero planują dotrzeć do Dworku w Lechanicach, powstałego w początku XX wieku. Dworek należał do rodziny Brzezińskich.

Tegoroczne E- Marzanny to „gazecianki”, „bibulanki” czy „odpadolanki”. Wszystko po to, by kształcić świadomość ekologiczną i tworzyć właściwe nawyki w dbałości o nasze środowisko. Z takimi pięknymi kukłami wyruszyli turyści z Nowej Wsi, Sułkowic i Ostrołęki. Na szlak wyruszą również turyści z Wrociszewa, zwłaszcza że planują również zadbać o środowisko i posprzątać okoliczne brzegi naszej Pilicy.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe znaczki, a drużyny dyplomy uczestnictwa.

Do zobaczenia na szlaku rajdu „Kwitnące Jabłonie”.

Zarząd Oddziału PTTK Warka

Udostępnij:
← Remont budynku Strzelnicy Miejskiej Upamiętnijmy zwycięską "Bitwę pod Warką"! →

Dodaj komentarz