Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na Długiej700 lat Warki... Pierwszy z braci Lubertów, Władysław w Panteonie Bohaterów

  700 lat Warki… Pierwszy z braci Lubertów, Władysław w Panteonie Bohaterów

  2021 rok to wielkie święto naszego miasta. 700 lat temu wydany został dokument, który potwierdza, że Warka posiada już prawa miejskie. Jubileusz to idealna okazja, aby przypomnieć naszym mieszkańcom sylwetki ważnych osób, które były związane z Warką i tworzyły jej historię.

  Przez cały jubileuszowy rok w Urzędzie Miejskim w Warce sukcesywnie pojawiają się portrety wielkich żołnierzy, działaczy, artystów i aktywistów, których losy w mniejszym lub większym stopniu związane były z nadpilicznym grodem. 13 kwietnia, w 81. rocznicę „Zbrodni Katyńskiej” do „Panteonu bohaterów Warki” dodany został pierwszy z braci Lubertów… Władysław, który zamordowany został w Katyniu w 1940 roku.

  Władysław Lubert urodził się 1 sierpnia 1903 r. Był synem Józefa. Ukończył Wydział Mechaniczny na Politechnice Warszawskiej. W 1936 w rodzinnej fabryce objął stanowisko głównego inżyniera. W latach 1938-1939 razem ze stryjecznym bratem Jerzym Lubertem wybudował nową halę produkcyjną przy ul. Puławskiej 15. W 1939 brał udział w kampanii wrześniowej, dostał się do niewoli sowieckiej, osadzony w obozie w Kozielsku, został zamordowany w Katyniu w 1940 roku.

  Rodzina Lubertów to zasłużona dla kraju i Warki rodzina przemysłowców. Ich związek z Warką zapoczątkował Szymon Lubert, żołnierz napoleoński, który był podoficerem Rakietników Pieszych stacjonujących w Warce. Jego syn Wojciech założył w Warce mały warsztat ślusarski położony na terenie znajdującym się między ul. Niemojewską i Piekarską (obecnie ul. Lotników). W warsztacie tym wykonywał żabki i podkówki do butów wojskowych. Warsztat Wojciecha przejęli dwaj jego synowie: Władysław i Józef Lubertowie i w 1891 przekształcili w Fabrykę Okuć Budowlanych i Odlewnię Metali „Bracia Lubert”. Zatrudnili oni dwóch mistrzów: kowala-gisera Dominika Górskiego, późniejszego dziadka Aleksandra Gajewskiego oraz Jana Jatymowicza. W kolejnym pokoleniu rozbudową Fabryki zajęli się stryjeczni bracia – od strony Władysława: Jerzy (przez wiele lat był Dyrektorem Naczelnym Fabryki) oraz Janusz (w czasie wojny był głównym inżynierem Fabryki, zginął pod koniec wojny) i od strony Józefa: Wacław (podczas okupacji Dyrektor Administracyjny Fabryki) oraz opisany na wstępie Władysław.

  Portret Władysława Luberta został odsłonięty przez Burmistrza Warki Dariusza Gizkę, Wiceburmistrz Teresę Knyzio, autora portretu Sławomira Ragana oraz dyrektora Gminnej Instytucji Kultury „Dworek na Długiej”, która jest inicjatorem działania – Andrzeja Zarębę.

  Przypominamy, że przy okazji tworzenia „Panteonu bohaterów Warki” powstaje również zestaw magnesów-przypinek z tymi bohaterami. Są one dostępne w „Dworku na Długiej”. Zachęcamy do kompletowania portretów zasłużonych dla ziemi wareckiej postaci w wersji „na lodówkę”.

  Władysław Lubert to już 9 bohater zaprezentowany w wareckim Ratuszu, obok: księdza Marcelego Ciemniewskiego, Stefana Czarnieckiego, Władysława Kononowicza, Wiktora Krawczyka, Józefa Manczarskiego, Józefa Pułaskiego, Kazimierza Pułaskiego oraz Mikołaja Zieleńskiego.

   

   

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70, 793 800 142. Godziny pracy: październik – maj w godz. 8:00–20:00 (pon. – czw.) i 8:00–16:00 (pt.); czerwiec–wrzesień w godz. 8:00–16:00 (pon.–pt.).

  NAJPOPULARNIEJSZE