11.6 C
Warka
czwartek, 30 marca, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucjeWARKA - MIASTO PUŁASKIEGO odcinek 1

  WARKA – MIASTO PUŁASKIEGO odcinek 1

  Warecki starosta i starościc.

  Był 1732 r. kiedy Józef Pułaski, niezbyt zamożny szlachcic ze wsi Pułazie na Podlasiu, nabył starostwo wareckie. Majątek Winiary wniosła mu w posagu Marianna z Zielińskich, którą poślubił w 1736 r. Tak los połączył Pułaskich z ziemią warecką. Tradycja mówi, że Pan Józef uczynił z Winiar swoją główną siedzibę i z dumą tytułował się starostą wareckim. Nie ograniczał się tylko do pobierania dochodów z królewszczyzny i rezydowania w winiarskim dworze. Partycypował w życiu społeczno-religijnym Warki. To tu ślub wzięła jedna z jego córek. Stąd miał wyruszyć w 1768 r. do Baru na Podolu, aby stać się jednym z przywódców konfederacji barskiej. U boku ojca stanęli jego trzej synowie, gotowi zginąć za sprawy Ojczyzny.

  Najsławniejszym okazał się Kazimierz – dzielny konfederat, obrońca Częstochowy i nieustraszony żołnierz. Światową sławę zyskał walcząc u boku George’a Washingtona o wolność Ameryki. Kiedy zginął miał zaledwie 34 lata. Jego odwaga i determinacja w walce o wolność przyniosły mu sławę bohatera dwóch narodów – Polski i Stanów Zjednoczonych. Warczanie z dumą pielęgnują pamięć o Kazimierzu Pułaskim. Choć od 1987 r. wiadomo, że nie urodził się w Winiarach, wieloletni obyczaj sprawił, że Warka zyskała miano „miasta Pułaskiego” sprawy Ojczyzny.

  Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce
  Muzeum im. K. Pułaskiego w Warcehttps://www.muzeumpulaski.pl
  Misją Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest kultywowanie pamięci i ochrona materialnego dziedzictwa po polsko-amerykańskim bohaterze Kazimierzu Pułaskim, polskim wychodźstwie, szczególnie do USA oraz ochrona materialnego i duchowego dziedzictwa kulturowego ziemi grójeckiej i Warki.

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE