Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejZbiórka zamiast „Kwesty” - 27 czerwca 2021

  Zbiórka zamiast „Kwesty” – 27 czerwca 2021

  W niedzielę 27 czerwca 2021 r. przed obydwoma wareckimi kościołami odbędzie się zbiórka na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków na wareckim starym cmentarzu. Zeszłoroczna 9 kwesta na powyższy cel nie mogła odbyć się 1 listopada ze względu na pandemię i obostrzenia związane z zamknięciem cmentarzy. Pomimo trudnego roku 2020 Społeczny Komitet im. ks. Marcelego Ciemniewskiego nie przerwał swojej działalności i podjął decyzję o wykonaniu prac konserwatorskich pomnika nagrobnego Jana Witoszyńskiego zm. 1855 r. i jego córki Filipiny Garczyńskiej zm. 1881 r. znajdującego się na wareckim starym cmentarzu. Obiekt znajduje się pośrodku cmentarza w formie pnia drzewa. Jest to kolejny stary zabytkowy pomnik nagrobny nieposiadający opiekunów prawnych, który dzięki staraniom Społecznego Komitetu został uratowany przed zniszczeniem. Ponadto wykonany został fundament pod płytę nagrobną z końca XIX w., prace konserwatorskie płyty zaplanowano na ten rok (2021), będzie to jednak zależało od przeprowadzonej zbiórki w niedzielę 27 czerwca br. W przyszłym roku 2022 r. Społeczny Komitet im. Ks. Marcelego Ciemniewskiego na rzecz Odnowy Zabytkowych Nagrobków na Wareckim Starym Cmentarzu będzie obchodził 10-lecie swojej działalności. W okresie tym przy wsparciu społeczeństwa uratowanych zostało popadających w ruinę 20 pomników i płyt nagrobnych mieszkańców Warki i okolic.

  Jan Nepomucen Witoszyński 1793-1855, wieczysty posiadacz wsi Wichradz i Niemojewice. Zamieszkały w Wichradzu, urodzony we wsi Lubieniec w Galicji Austriackiej z Nazarego i Salomei z Rostockich małżonków Witoszyńskich, zostawił owdowiałą żonę Rozalię z Olizorowiczów.

  Zdjęcie – płyta nagrobna z końca XIX w.

  Nie pozwólmy zginąć wareckim zabytkom!

  Rozkład Mszy św.

  Kościół św. Mikołaja Biskupa: godz. 7.00, 9.30, 11.30, 13.00, 17.00.

  Kościół Matki Bożej Szkaplerznej: godz. 7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 18.00.

  Andrzej Gut – przewodniczący Społecznego Komitetu im. Ks. Marcelego Ciemniewskiego…

   

   

   

   

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE