16.4 C
Warka
czwartek, 6 października, 2022
Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejZ Warki do Warki - pierwszy rajd dookoła Mazowsza Mazowiecki Gravel

  Z Warki do Warki – pierwszy rajd dookoła Mazowsza Mazowiecki Gravel

  W piątek 11 czerwca osoby, które rano znalazły się na wareckim Rynku mogły być nie lada zaskoczone: oto bowiem ich oczom ukazała się wielka brama startowa tuż obok pomnika Stefana Czarnieckiego. Spod tej bramy właśnie tego dnia prawie dwustu śmiałków wyruszyło w trasę pierwszego ultramaratonu rowerowego dookoła Mazowsza pod nazwą: Mazowiecki Gravel. Gravel to typ rowerów stworzonych z myślą o pokonywaniu długich dystansów, przede wszystkim po drogach szutrowych, polnych, leśnych i gruntowych. Ich zaletą jest uniwersalna budowa, która sprawia, że świetnia sprawdzają się na co dzień i podczas wielodniowych wypraw w najróżniejszych warunkach. Każdy z uczestników ultramaratonu Mazowiecki Gravel miał do przejechania taką samą trasę, która liczyła 528 km i miała swój start i metę w Warce. Uczestnicy mieli na jej pokonanie 64 godziny co oznaczało, że musieli przyjechać na metę o 1 w nocy w poniedziałek. Zdecydowana większość osób traktowało start w imprezie jako świetną przygodę, możliwość sprawdzenia swoich możliwości na długim dystansie oraz okazję do spotkania ludzi o podobnych zainteresowaniach. Bazą zawodów był Kemping nad Pilicą, gdzie uczestnicy mogli dzień przed startem zintegrować się. Okazją do tego było spotkanie ze znanymi ultramatończykami: Krystianem Jakubkiem oraz Czarkiem Urzyczynem, którzy w podobnych zawodach w Polsce i Europie zajmowali czołowe miejsca. Opowiedzieli jak oni przygotowują się do startów i jaką mają strategię jazdy na takich odległościach. Gościem specjalnym, który przywitał zawodników był wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski.

  Trasa ultramaratonu zaczynała się na Rynku w Warce i prowadziła na zachód. Sygnał dla ostatniej grupy startującej o godzinie 9:00 dał Burmistrz Warki Dariusz Gizka. Zawodnicy wyjechali z Warki ulicą Wichradzką aby szeroką pętlą zatoczyć koło dookoła Warszawy. Na ich trasie znalazło się szereg atrakcyjnych miejsc, takich jak: malownicze sady w rejonie Warki i Grójca, dolina Jeziorki, Bolimowski Park Krajobrazowy, Żelazowa Wola, Wyszogród, Czerwińsk nad Wisłą, Ciechanów, Opinogóra, Różan, Brok, Nadbużański Park Krajobrazowy, Liw, Jeruzal (serialowe Ranczo), Mazowiecki Park Krajobrazowy oraz Czersk. W dwóch miejscach dzięki współpracy z Mazowiecka Regionalna Organizacją Turystyczną na zawodników czkały tzw. strefy kibica. Pierwszy ulokowany był w Czerwińsku nad Wisłą, gdzie władze przygotowały zimna wodę oraz pyszne musy truskawkowe. Drugi punkt kibica był na 230 km trasy w Ciechanowie. Tam wydawano gorącą zupę a chętnych kierowano na nocleg w budynku MOSiR.

  Pierwszym zwycięzcą Mazowieckiego Gravela został Krystian Jakubek, który dojechał w czasie 21 godzin i 46 minut! Na drugim miejscu zameldował się Czarek Urzyczyn 23 godziny 22 minuty a na trzecim – Krzysztof Urban – 23 godziny i 37 minut. Aby osiągnąć taki rezultat zawodnicy ci musieli jechać non stop, bez spania, zatrzymując się jedynie na krótkie przerwy aby uzupełnić bidony wodą.

  Pogoda nie rozpieszczała startujących: w dniu startu było gorąco a w Ciechanowie pojawiła się pierwsza burza. Sobota i niedziela przyniosły obfite opady, które drogi polne zamieniły w błotne szlaki. Jazdy nie ułatwiał porywisty wiatr. W takich warunkach do mety dotarło w sumie 118 zawodników, którzy pomimo dużego zmęczenia byli zadowoleni z podjętego wysiłku i wspomnień, które na długo zapadną w ich pamięci.

  Organizatorem ultramaratonu było Stowarzyszenie Mazowiecki Gravel. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Starosta Powiatu Grójeckiego Krzysztof Ambroziak oraz Burmistrz Warki Dariusz Gizka. Upominki na mecie dla zawodników przygotowało szereg firm z Warki: browar rzemieślniczy BroWarka uwarzył na ta okazję specjalne bezalkoholowe piwo Finishera, naturalne soki dostarczyła Nasza Tłocznia z Konar, certyfikowane jabłka grójeckie wpisane do unijnego rejestru jako Chronione Oznaczenie Geograficzne  oraz napoje energetyczne i gadżety przygotowało Stowarzyszenie Sady Grójeckie. Grupa Żywiec Browar w Warce ufundowało bezalkoholowe radlery. Szlak Jabłkowy przekazał gadżety i kulinarne przepisy „Spiżarnia królowej Bony”, Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego przekazało specjalne pamiątkowe medale z Pułaskim. Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej” przekazała gadżety związane z 700-leciem Warki.

  Stowarzyszenie Mazowiecki Gravel, składa serdeczne podziękowania władzom samorządowym Warki na czele z Burmistrzem Dariuszem Gizką za pomoc i zaangażowanie, wszystkim lokalnym partnerom za przekazanie produktów dla zawodników, wareckiej policji i strażakom z OSP za pomoc w zabezpieczeniu startu rajdu oraz dyrektorowi „Dworku na Długiej” Andrzejowi Zarębie za koordynację współpracy z lokalnym Samorządem i Partnerami.

  Stowarzyszenie Mazowiecki Gravel

  Avatar photo
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE