Strona głównaInstytucjeKronika Policyjna i dwa słowa Komendanta

Kronika Policyjna i dwa słowa Komendanta

W dalszym ciągu nietrzeźwi kierujący to zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Pomimo ciągłych apeli oraz szeregu działań podejmowanych przez wareckich policjantów nadal zdarzają się osoby, które świadomie decydują się kierować pojazdami znajdując się w stanie nietrzeźwości. Z pewnością nikogo nie trzeba przekonywać, że nietrzeźwi kierujący stwarzają realne zagrożenie nie tylko dla swojego życia i zdrowia, ale także dla wszystkich innych uczestników ruchu drogowego.

Wareccy policjanci podejmują szereg działań mających na celu wyeliminowanie ich z naszych dróg. Tylko od 1 stycznia 2021 roku do chwili obecnej policjanci zatrzymali dwudziestu takich kierowców, którzy ze względu na wypity alkohol nie powinny kierować swoimi pojazdami. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, wieloletni zakaz kierowania pojazdem oraz kara wysokiej grzywny. Przypominam, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem i po raz kolejny apeluję, aby nie wsiadać po alkoholu do pojazdu. Jedna nieprzemyślana decyzja może doprowadzić do tragedii. Nietrzeźwi kierujący to ogromne zagrożenie dla wszystkich użytkowników dróg.

4 czerwca 2021 r. w Warce na ul. Franciszkańskiej z terenu parafialnego nieznani sprawcy dokonali kradzieży roweru marki Indiana X Enduro na szkodę mieszkańca Warki. Do chwili obecnej nie ustalono sprawcy tego przestępstwa, jednak Policja z Warki bardzo prosi o wszelkie informacje, które mogą przyczynić się do ustalenia sprawców i odzyskania utraconego mienia. Sprawcy za popełnienie tegoż czynu grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

DWA SŁOWA KOMENDANTA

Serdecznie Witam wszystkich mieszkańców miasta i gminy Warka.

Przed nami bardzo oczekiwany przez wszystkich okres wakacji. Dla wielu z nas będzie to czas urlopów i wypoczynku. Wypoczywając, nie zapominajmy o naszym bezpieczeństwie. Pamiętajmy o tym, że to od nas zależy jak i czy bezpiecznie spędzimy czas wolny. Podczas wakacyjnych działań patrole zmotoryzowane i piesze zadbają o bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców i turystów odwiedzających naszą gminę. Policjanci będą czuwać, aby wszyscy bezpiecznie dotarli najpierw do miejsca swojego wypoczynku, a później bezpiecznie wrócili do swoich domów. Przed wyjazdem pomyślmy również o właściwym zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Sprawdźmy, czy wszystkie drzwi i okna (również piwniczne i dachowe) zostały zamknięte. Pamiętajmy także o zabezpieczeniu garażu i pomieszczeń gospodarczych oraz zakręceniu zaworów z wodą i gazem. Poprośmy zaufaną osobę, by podczas naszej nieobecności zaopiekowała się mieszkaniem, pozostawiając jej numer telefonu, pod którym w każdej chwili będzie mogła się z nami skontaktować. Podczas dłuższej nieobecności warto zadbać o to, by w naszej skrzynce pocztowej nie gromadziła się większa ilość korespondencji, która jest dla potencjalnego złodzieja sygnałem, że mieszkanie lub dom stoją puste. Na drogach naszego powiatu pojawi się zwiększona ilość patroli ruchu drogowego, aby podróż na często długo oczekiwane wakacje, odbyła się bezpiecznie. Policjanci zadbają również o to, aby dzieci i młodzież podróżowały sprawnymi autokarami. Jeśli planujemy podróż samochodem, sprawdźmy wcześniej jego stan techniczny, ustawienie świateł i wyposażenie. Obowiązkowo w aucie powinna znajdować się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy, ale warto też zadbać o inne przedmioty, takie jak apteczka czy kamizelka odblaskowa. Korzystając ze środków komunikacji publicznej, zachowajmy szczególną ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok, np.: na dworcach kolejowych, lotniskach, w zatłoczonych pociągach i autobusach. Podróżując koleją unikajmy pustych przedziałów, starajmy się też nie spać trakcie podróży. Cenne przedmioty, pieniądze, dokumenty starajmy się trzymać przy sobie. Bądźmy również ostrożni w kontaktach z nieznanymi osobami, zwłaszcza nie przyjmujmy od nich żadnych poczęstunków.

Wareccy policjanci będą dbali o bezpieczeństwo wypoczywających na najbardziej popularnym akwenie na terenie gminy m.in. na rzece Pilicy. W okresie letnim niestety zdarza się również, że dochodzi do utonięć. Najczęstszą przyczyną utonięć jest brawura, słabe rozpoznanie zbiornika wodnego, brak umiejętności lub odpowiedniego przygotowania do pływania. Na podkreślenie zasługuje fakt, że jedną z głównych przyczyn utonięć był spożywany przed wejściem do wody alkohol. By zapobiegać tego typu wypadkom, wareccy policjanci biorą udział w ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą” organizowanej pod patronatem i z inicjatywy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Do akcji aktywnie włączyli się wszyscy policjanci, a w szczególności dzielnicowi, którzy radzą, uczą i ostrzegają, jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą i korzystać z jej uroków, unikając potencjalnych zagrożeń. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze, żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie. Wakacyjna beztroska sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom, na które narażone są dzieci i młodzież. Pamiętajmy, że urlop nie zwalnia rodziców i opiekunów z odpowiedzialności za bezpieczeństwo naszych pociech. Dlatego w tym okresie szczególnie należy zapewnić im opiekę i zainteresowanie, w maksymalnym stopniu uczestnicząc w spędzaniu przez nie wolnego czasu. Warto porozmawiać z dzieckiem o bezpiecznych zachowaniach podczas wypoczynku, uczulić na zagrożenia związane z kontaktami z nieznajomymi osobami, nieprzestrzeganiem zasad ruchu drogowego (np. podczas jazdy rowerem) czy sięganiem po różnego rodzaju używki. Zainteresujmy się, z kim nasza pociecha spędza czas poza domem.

Życzę słonecznych i bezpiecznych wakacji, udanego wypoczynku, wspaniałych przygód oraz wielu niezapomnianych wrażeń.

Z poważaniem,

Komendant Komisariatu Policji w Warce kom. Paweł Lewandowski

Redakcja Warka24.pl
Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

NAJNOWSZE

NAJPOPULARNIEJSZE