-0.7 C
Warka
piątek, 3 lutego, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucjeZbiórka zamiast „Kwesty”

  Zbiórka zamiast „Kwesty”

  W niedzielę 27 czerwca 2021 r. przed obydwoma wareckimi kościołami odbyła się zbiórka na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków na wareckim starym cmentarzu. Zorganizowana została w ramach zeszłorocznej 9 kwesty na powyższy cel, która nie mogła odbyć się 1 listopada ze względu na pandemię i obostrzenia związane z zamknięciem cmentarzy. Pomimo trudnego roku 2020 Społeczny Komitet im. ks. Marcelego Ciemniewskiego nie przerwał swojej działalności i podjął decyzję o wykonaniu prac konserwatorskich pomnika nagrobnego Jana Witoszyńskiego zm. 1855 r. i jego córki Filipiny Garczyńskiej zm. 1881 r. Obiekt znajduje się pośrodku cmentarza w formie pnia drzewa. Jest to kolejny stary zabytkowy pomnik nagrobny nieposiadający opiekunów prawnych, który dzięki staraniom Społecznego Komitetu został uratowany przed zniszczeniem. Ponadto wykonany został fundament pod płytę nagrobną z końca XIX w. Prace konserwatorskie płyty zaplanowano na 2021 r. W przyszłym roku 2022 r. Społeczny Komitet im. Ks. Marcelego Ciemniewskiego na rzecz Odnowy Zabytkowych Nagrobków na Wareckim Starym Cmentarzu będzie obchodził 10-lecie swojej działalności. W okresie tym przy wsparciu społeczeństwa uratowanych zostało popadających w ruinę 20 pomników i płyt nagrobnych mieszkańców Warki i okolic.

  Jan Nepomucen Witoszyński 1793 – 1855, wieczysty posiadacz wsi Wichradz i Niemojewice. Zamieszkały w Wichradzu, urodzony we wsi Lubieniec w Galicji Austriackiej z Nazarego i Salomei z Rostockich małżonków Witoszyńskich, zostawił owdowiałą żonę Rozalię z Olizorowiczów.

  Wyniki przeprowadzonej zbiórki:

  Kościół św. Mikołaja 1.330, 40 zł

  Kościół Matki Bożej Szkaplerznej 1.467, 50 zł

  Razem: 2.797, 90 zł

  Społeczny Komitet im. Ks. Marcelego Ciemniewskiego składa podziękowanie wszystkim, którzy przyczynili sie do zorganizowania i przeprowadzenia zbiórki:

  Ks. Jarosławowi Kucharczykowi Proboszczowi Parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Warce, ks. Pawłowi Witkowskiemu Proboszczowi Parafii św. Mikołaja w Warce, Andrzejowi Zarębie Dyrektorowi „Dworku na Długiej” oraz osobom kwestującym: Bajoryńskiej Ewie, Chrzanowskiemu Leszkowi, Danielowi Dąbrowskiemu, Domańskiej Aleksandrze, Domańskiej Irenie, Andrzejowi Gutowi, Marii Gut, Mikołajowi Gutowi, Andrzejowi Jasińskiemu, Jerzemu Kołodziejskiemu, Januszowi Kreczmańskiemu, Magdalenie Mrozek, Mikołajowi Niemirskiemu, Wojciechowi Niemirskiemu, s. Respicji SSCJ, Danucie Sadowskiej, Krzysztofowi Szczepanikowi, Małgorzacie Tereszkiewicz, Waldemarowi Tereszkiewiczowi, Barbarze Tomczyk, Jackowi Wojciechowskiemu.

  NIE POZWÓLMY ZGINĄĆ WARECKIM ZABYTKOM !!!

  Andrzej Gut przewodniczący Społecznego Komitetu im. Ks. Marcelego Ciemniewskiego…

  Foto. Andrzej Gut

   

   

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE