Strona głównaBlogi„Wątróbka drobiowa z karmelizowanymi jabłkami” – nowe certyfikowane danie „Jabłko na Widelcu”

„Wątróbka drobiowa z karmelizowanymi jabłkami” – nowe certyfikowane danie „Jabłko na Widelcu”

Szef Kuchni w Hotelu Sielanka nad Pilicą **** – Mirosław Gutowski troszczy się o to, by hotelowi goście mieli możliwość zasmakowania regionalnej kuchni. Jego autorska propozycja „Wątróbka drobiona z karmelizowanymi jabłkami” zyskała aprobatę komisji konkursowej i otrzymała certyfikat „Jabłko na Widelcu”. To koleje danie „Sielanki” wyróżnione w plebiscycie organizowanym przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A. – koordynatora Szlaku Jabłkowego w Największym Sadzie Europy.

„Wątróbkę drobiową…” serwujemy jako gorącą przystawkę. Wybierając ją do karty kierowaliśmy się tym, że jest ona doskonałym źródłem białka, żelaza a także kwasu foliowego. Wzmacnia siły witalne organizmu. Idealnym dodatkiem do wątróbki okazują się jabłka – które dodają słodyczy. Innowacyjność dania lezy w prostocie i… krótkiej obróbce mięsa, przez co jest bardzo kruche i soczyste – mówi Mirosław Gutowski.

Jak zapewnia Szef Kuchni przystawka jest szybka i prosta w przygotowaniu. Poniżej prezentujemy przepis!

 

Wątróbka drobiowa

Wątróbka drobiowa 180g

Jabłko 100g

Rukola 20 g

Cebula biała 20g

truskawka 2 szt.

figa 1⁄2 szt.

olej 50 ml

kiełki do dekoracji

sól pieprz , majeranek, cynamon do smaku

Ocet balsamiczny z modeny 50ml

Gruszka 1/2 szt.

Cukier 30g

 

Oczyszczoną wątrobę smażyć na mocno rozgrzanej patelni. Obrane jabłko oczyścić z gniazd, pokroić na cząstki. Cukier rozpuścić na patelni do złotego koloru zalać sokiem jabłkowym dodać jabłko, cynamon.

Karmelizować około 3- 4 minut. Cebulę pokroić w ringi, osolić i obtoczyć w mące, smażyć na mocno rozgrzanym tłuszczu, osuszyć papierowym ręcznikiem

Rozgrzać ocet wsypać cukier, wlać wyciśnięty sok z gruszki, redukować do konsystencji syropu, odstawić do ostygnięcia.

Obecnie do dekoracji używamy truskawki, chipsy z jabłek, figi.

Wszystkich zainteresowanych wyjątkowym smakiem wątróbki i jabłka oczywiście zapraszamy na degustację do Hotelowej Restauracji.

Stowarzyszenie W.A.R.K.A. – organizator Akcji „Jabłko na Widelcu” 

Stowarzyszenie W.A.R.K.A.https://stowarzyszeniewarka.pl
Nasza misją jest rozwój lokalny poprzez pobudzanie aktywności mieszkańców i promocję powiatu grójeckiego. Wizja Aktywność Rozrywka Kultura Alternatywa to hasła, których pierwsze litery tworzą nazwę organizacji i są drogowskazem przybliżającym jej cele i działalność.

NAJNOWSZE

NAJPOPULARNIEJSZE