1.3 C
Warka
czwartek, 1 grudnia, 2022
Więcej
  Strona głównaInstytucje4 Wędrówka Wareckim Grodem - Legenda siedmiu świątyń

  4 Wędrówka Wareckim Grodem – Legenda siedmiu świątyń

  W niedzielę 22 sierpnia odbył się czwarty spacer w ramach projektu „Wędrówki 700-letnim grodem” realizowanego przez PTTK Oddział im. W. Krawczyka w Warce dzięki dotacji Programu „Działaj Lokalnie”. Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego jest jednym z partnerów w realizacji tego projektu, dlatego tym razem w rolę przewodników wcielili się pracownicy instytucji.

  Wędrówkę rozpoczęliśmy o godz. 17 na wareckim rynku, gdzie wszyscy uczestnicy otrzymali Quest „Legenda siedmiu świątyń”, pamiątkowe znaczki i naklejki. Następnie podzieleni na dwie grupy udaliśmy się w miejsca, gdzie stały lub do dziś istnieją świątynie. Nie wszyscy mieszkańcy miasta wiedzą, że kiedyś było ich aż siedem. Funkcjonowały w różnych okresach i w różnym czasie ulegały zniszczeniu. Spacer zaczęliśmy od miejsca, gdzie dziś znajduje się budynek straży pożarnej. Niegdyś, przez ponad pięćset lat, stał tutaj kościół i klasztor księży dominikanów. Zniknęli oni z Warki na początku XIX wieku, kiedy to pozbawieni źródeł dochodu musieli opuścić miasto. Kościół ulegał stopniowemu zniszczeniu, aż w końcu został rozebrany. W tym miejscu uczestnicy dowiedzieli się również o kościółku, który znajdował się po drugiej stronie Pilicy i też prawdopodobnie należał do dominikanów. Nosił on wezwanie św. Zofii lub św. Barbary i według legendy został zatopiony przez wody jeziora zwanego dziś dominikańskim.
  Następnie udaliśmy się w stronę kościoła farnego, czyli najstarszej świątyni w mieście- kościoła św. Mikołaja. To prawdopodobnie tu przybyli pierwsi misjonarze aby chrystianizować te tereny, a pierwsza świątynia nosiła wezwanie św. Jana Chrzciciela, czyli tego, który jako pierwszy głosił nadejście Chrystusa. Św. Mikołaj zaś, podobnie jak św. Zofia miał bronić przed wilkami.
  Spod kościoła farnego udaliśmy się na ulicę św. Ducha, gdzie w XVII wieku istniał niewielki drewniany kościółek, przy którym najprawdopodobniej funkcjonował szpital. Później powędrowaliśmy do kościoła Matki Bożej Szkaplerznej oraz do kapliczki słupowej, która została ustawiona w miejscu istniejącego tu niegdyś kościoła św. Leonarda. To w tej świątyni franciszkanie odprawiali pierwsze nabożeństwa, zanim wybudowali swoją własną. Na koniec udaliśmy się w stronę cmentarza, gdzie dawniej stał murowany kościółek św. Anny. Popadł on w ruinę w XIX wieku i w końcu został rozebrany.

  Nasz spacer zakończyliśmy w parku przy ul. Franciszkańskiej, gdzie wspólnie rozwiązaliśmy zadania questowe, a na wszystkich uczestników czekał słodki poczęstunek.

  Elwira Zawadzka – Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE