0.4 C
Warka
niedziela, 4 grudnia, 2022
Więcej
  Strona głównaBlogiPRZEGLĄD 2021. Twórczość artystyczna Warki

  PRZEGLĄD 2021. Twórczość artystyczna Warki

  W roku obchodów 700-lecia Warki, Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego zaprasza na wystawę Przegląd 2021. Twórczość artystyczna Warki na 700-lecie miasta. Prezentujemy prace 17 artystek i artystów: malarzy, rysowników, grafików, ceramików. Swoją twórczość zdecydowali się pokazać u nas: Anna Batte, Dariusz Bajoryński Andrzej Barszcz, Małgorzata Chojnacka, Barbara Ignacak, Maciej Ignaczak, Jolanta Kazana, Jakub Kijuc, Katarzyna Kwiatkowska, Kazimierz Królik, Dariusz Leszczyński, Jacek Matlakowski, Dominika Wemberger, Luiza Wemberger, Milena Podlasek, Sławomir Ragan, Edyta Romanowska.

  Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w przeszłości wielokrotnie przypominało miejscowych twórców na wystawach zbiorowych i indywidualnych, aby ocalić od zapomnienia, uwiecznić, ale także podziękować za wkład w lokalną kulturę.

  Tegoroczna wystawa jest szczególna ze względu na jubileuszowy rok 700-lecia Warki. Potraktowaliśmy ją jako przegląd dzieł artystów, którzy żyją wśród nas. W grupie prezentowanych twórców są profesjonaliści, wykształceni pod okiem znanych i cenionych artystów, ale również amatorzy, tworzący z potrzeby serca, ludzie wielkiej pasji. Wszyscy pozostawiają po sobie trwały ślad – dzieła malarskie, graficzne, ceramiczne, rzeźbiarskie. To świadectwo epoki i miejsca, w którym przyszło im żyć i tworzyć. Zostali obdarzeni szczególną wrażliwością na wszystko co ich otacza i dotyka. Posiadają zdolność umysłu do głębszego analizowania i wnikliwej obserwacji. To ona pozwala im dostrzegać więcej i przelewać wrażenia na własne dzieła. Przeglądając ich prace widzimy zachwyt naturą, w wielu pracach pojawiają się krajobrazy znad Pilicy, kwiaty, woda; przyroda ma dla nich ogromne znaczenie. Na wystawie znalazły się również martwe natury, ale też kompozycje abstrakcyjne, których podłożem jest analiza przestrzeni. Wśród prezentowanych prac zobaczyć możemy portrety, ale także obrazy o tematyce sakralnej. Trójka ceramików pokazuje nam bardzo atrakcyjne naczynia i rzeźby.

  Dziękuję wszystkim Artystom, że zechcieli obdarzyć zaufaniem Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Wszystkim Zwiedzającym życzę samych pozytywnych wrażeń i zapraszam na przegląd jakże bogatej, barwnej i różnorodnej twórczości artystów Warki, w roku jubileuszu 700-lecia.

  Iwona Stefaniak

  Dyrektor Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce

   

   

  Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce
  Muzeum im. K. Pułaskiego w Warcehttps://www.muzeumpulaski.pl
  Misją Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest kultywowanie pamięci i ochrona materialnego dziedzictwa po polsko-amerykańskim bohaterze Kazimierzu Pułaskim, polskim wychodźstwie, szczególnie do USA oraz ochrona materialnego i duchowego dziedzictwa kulturowego ziemi grójeckiej i Warki.

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE