-0.4 C
Warka
piątek, 27 stycznia, 2023
Więcej
  Strona głównaDla mieszkańcaKonferencja naukowa „VII wieków Warki”

  Konferencja naukowa „VII wieków Warki”

  W dniach 19-20 listopada br. w Warce odbędzie się konferencja naukowa „VII wieków Warki”. Zagadnienia z przeszłości jednego z najstarszych mazowieckich miast będą prezentowali badacze z różnych stron Polski.

  W 2021 r. nadpilickie miasto, w symboliczny sposób, obchodzi jubileusz 700-lecia. Choć nie zachował się do naszych czasów dokument lokacyjny to istnieją przesłanki by zakładać, że już 7 wieków temu Warka mogła się pochwalić prawami miejskimi. Z tej okazji, przez cały rok, wareckie instytucje organizują wydarzenia pielęgnujące i popularyzujące bogatą historię Warki. Jednym z nich jest organizowana przez Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce oraz Wydział Nauk Historycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego przy współpracy z Samorządem Warki oraz Archiwum Głównym Akt Dawnych konferencja naukowa  „VII wieków Warki”.

  Społeczność Warki od lat czekała na takie wydarzenie naukowe. Pokaże ono wyniki nowych badań  oraz usystematyzuje dotychczasowe ustalenia na temat przeszłości miasta. Do wystąpień konferencyjnych Rada Naukowa Konferencji zakwalifikowała przeszło dwudziestu referentów reprezentujących takie instytucje i ośrodki jak: Polska Akademia Nauk, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Białostocki, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Archiwum Główne Akt Dawnych, Archiwum Państwowe w Radomiu, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Instytut Pamięci Narodowej, Państwowe Muzeum Archeologiczne oraz Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego. Tak duże zainteresowanie konferencją przez środowiska naukowe pokazuje jak wielka jest potrzeba przybliżenia historii Warki i jego społeczności.

  Organizatorzy liczą, że dwudniowe obrady konferencyjne spotkają się z dużym zainteresowaniem. Wstęp na konferencję jest otwarty. Z powodów organizacyjnych i sytuację pandemiczną, wszystkich miłośników historii, którzy chcieliby uczestniczyć w konferencji prosimy o zgłoszenia telefoniczne (48 6672267) lub drogą elektroniczną (e-mail: sekretariat@muzeumpulaski.pl) do dnia 16 listopada.

  Wszystkich, którzy nie będą mogli przybyć osobiście na obrady konferencyjne organizatorzy zachęcają do obejrzenia transmisję online z inauguracji konferencji oraz wykładów składających się na I panel  obrad. Transmisja online będzie prowadzona w dn. 19 listopada w godz. 9.30-12.00 na Facebooku Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce pod adresem https://www.facebook.com/muzeumpulaski

  Program konferencji dostępny jest na stronie: https://muzeumpulaski.pl/konferencjaviiwiekowwarki

  Miejscem obrad sala konferencyjno-koncertowa Centrum Edukacyjno-Muzealnego przy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.

  Konferencję dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  Karol Kucharski

  Sekretarz konferencji

  Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce
  Muzeum im. K. Pułaskiego w Warcehttps://www.muzeumpulaski.pl
  Misją Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest kultywowanie pamięci i ochrona materialnego dziedzictwa po polsko-amerykańskim bohaterze Kazimierzu Pułaskim, polskim wychodźstwie, szczególnie do USA oraz ochrona materialnego i duchowego dziedzictwa kulturowego ziemi grójeckiej i Warki.

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE