1.7 C
Warka
sobota, 26 listopada, 2022
Więcej
  Strona głównaInstytucjeCeSiRInicjatywa senioralna czyli "Chcieć to móc"!

  Inicjatywa senioralna czyli „Chcieć to móc”!

  W ramach INICJATYWY SENIORALNEJ 2021 Uniwersytet Trzeciego Wieku z Warki wraz ze „Słodkimi Babeczkami” z Watraszewa oraz Klubem Seniora „Familia” z Grójca realizował projekt pod nazwą „Chcemy i potrafimy”.

  Nasza inicjatywa miała obalać mity i pokazać, że w każdej z naszych grup pomimo różnych trudności i ograniczeń – „Ja też potrafię!”. Spotkania w ramach projektu odbyły się w miejscach, w których na co dzień działamy.

  W Watraszewie „Słodkie Babeczki” zaprosiły nas do aktywności ruchowej. Zaprzyjaźniony wuefista przedstawił nam proste ćwiczenia usprawniające i zachęcał do systematycznego ich wykonywania. W strojach sportowych, na sali gimnastycznej z wykorzystaniem różnych pomocy, maszerowaliśmy, skakaliśmy, naśladując profesjonalistę. A jako, że chcemy i potrafimy –  wszyscy brali aktywny udział w zajęciach fizycznych.

  W Warce udowodniliśmy, że potrafimy obsługiwać komputer i zdobywać wiedzę dzięki dostępowi do internetu. Na dziesięciu stanowiskach komputerowych, trenowaliśmy wyszukiwanie informacji na stronach internetowych, a także rozwijaliśmy umiejętności korzystania z portali społecznościowych.  Koleżanki sprawniejsze w obsłudze mediów, pomagały osobom, które jeszcze nie czują się pewnie w tej dziedzinie.

  W Grójcu skupiliśmy się na tańcu. W GOK-u pod okiem instruktora i koleżanek z Klubu Seniora „Familia”, które już od kilku lat trenują, tańczyliśmy starając się dorównać profesjonalistkom. Obalałyśmy w ten sposób mit, że seniorzy preferują tylko „wolne kawałki”. Nic bardziej mylnego! Aktywność podczas takich tańców jak sala czy cha-cha były wspaniałą dla nas zabawą i wywoływały radość i uśmiech na naszych twarzach.

  Każde spotkanie kończyło się wspaniałym poczęstunkiem. W związku z tym, że w grupach przeważają kobiety – prawdziwe gospodynie, każde grono seniorek na swoim stole przygotowało różnorodne przysmaki – sałatki, kanapeczki, koreczki, zupę dyniową z grzankami, pyszne grillowane potrawy. Atrakcyjny sposób podania dodatkowo zachęcał do konsumpcji. Podczas biesiady był czas na wspólne śpiewy, zawiązywały się też nowe przyjaźnie.

  W trakcie naszych spotkań towarzyszył nam także profesjonalny fotograf, który wykonał sesję zdjęciową. Będzie ona pomocna podczas promocji naszych grup i działań senioralnych na terenie powiatu grójeckiego i SAS.

  Dzięki realizacji projektu grupy senioralne podniosły swoje umiejętności w różnych obszarach. Z pewnością będą potrafiły sprawniej komunikować się on-line między sobą, a dzięki zajęciom ruchowym i tanecznym zwiększą aktywność fizyczną i tym samym poprawią sprawność.

  Przy okazji wspólnych działań zrozumieliśmy, że możemy każdego dnia przełamywać różne bariery, podejmować wszelakiego rodzaju aktywności, a dzięki temu budować pewność siebie, bo senior przecież też może i potrafi! Dziękujemy za wspaniałą integrację każdej grupie i każdemu z osobna.

  Do naszych działań włączyły się także: Grójecki Ośrodek Kultury (sala tańca wraz z instruktorem, Dyrekcja), Szkoła Podstawowa w Watraszewie  (sala gimnastyczna nauczyciel w-f , Dyrekcja) Centrum Sportu i Rekreacji w Warce (sala komputerowa). Bardzo dziękujemy za wspaniałe przyjęcie nas, Seniorów i stworzenie wyjątkowych warunków do działania.

  Projekt  dofinansowany ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021 – 2025.

  Na podsumowanie naszego projektu „Chcemy i Potrafimy” zamieszczamy tekst piosenki (na melodię  „Wszystkie rybki…”), który ułożyła nasza rozśpiewana Krysia Nowaczyńska ze „Słodkich Babeczek” z Watraszewa

  Projekt dziś dobiega końca

  Seniorzy spisali się

  Doświadczenie pozostanie

  Na przyszłość przyda się też.

   

  Gimnastyka oraz taniec

  To dla nas wspaniała rzecz

  A obsługa komputera

  Niezbędna w świecie dziś jest.

   

  Takie oto więc zadania

  W projekcie mieliśmy my

  Z przyjemnością wykonane

  Bo wszystko udało się.

   

  Grażyna Jagiełło – UTW Warka

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE