0.4 C
Warka
niedziela, 4 grudnia, 2022
Więcej
  Strona głównaInstytucjeTo był wycieczkowy tydzień w wareckim Zespole Szkół

  To był wycieczkowy tydzień w wareckim Zespole Szkół

  Integracja w górach

  W dniach 1 – 3 grudnia odbyła się wycieczka uczniów klas IVTHG, II TOI i IITHL do Oświęcimia, Zakopanego i Krakowa z Zespołu Szkół im. I PLM „Warszawa” w Warce pod opieką nauczycieli Anny Górnickiej, Magdaleny Szymańskiej i Patrycji Wielgus. Zwiedziliśmy Muzeum Auschwitz i Birkenau w Oświęcimiu. Przejście przez autentyczny teren byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady było nie tylko cenną lekcją historii, ale też ważnym osobistym doświadczeniem.

  Później obraliśmy kierunek – Tatry. Przy pięknej pogodzie spacerowaliśmy w Dolinie Kościeliskiej z Panią przewodnik Joanną Stępińską. Po 2 godzinach marszu dotarliśmy do schroniska, które powstało zaraz po wojnie i miało być budynkiem zastępczym w miejsce spalonego podczas wojny schroniska na Hali Pysznej (obecnie HP pozostaje zamknięta dla ruchu turystycznego). W roku 1973 otrzymało ono imię polskiego geologa prof. Walerego Goetla. Trzeba przyznać, że dolna sala z szerokimi ławami, cała w drewnie i z malowniczym widokiem na Błyszcz i Bystrą, robi bardzo przyjemne wrażenie, a i szarlotka była pyszna. Wieczorem relaksowaliśmy się na gorących termach, zwiedzaliśmy Zakopane, poznaliśmy historię gór i Zakopanego dzięki opowiadaniom miejscowego górala Adama Gąsienicy. Na koniec odwiedziliśmy Kraków i zwiedziliśmy żydowską dzielnicę Kazimierz, Starówkę i zakończyliśmy wizytą na jarmarku bożonarodzeniowym na krakowskiej starówce.

   

  Wycieczka klasy III PTH do Warszawy

  W środę 1 grudnia uczniowie z klasy 3PTH wyruszyli pociągiem do Warszawy na Invisible Exhibition – Niewidzialna Wystawa oraz do kina na film biograficzny „Najlepszy” wspólnie z nauczycielkami – Izabelą Podworską i Anetą Wodzińską. Wystawa pokazała uczniom jak wygląda życie posiadając wszystkie zmysły oprócz… wzroku. Początki nie były łatwe, pojawiał się lęk i nieporadność. Z każdą chwilą jednak przychodziła coraz większa pewność siebie. Odnalezienie się w mieszkaniu, lesie czy na ulicy nie było już tak wielkim problemem. Było to niezwykłe doświadczanie życia osoby niewidomej. Po zwiedzaniu wystawy uczniowie mieli spotkanie z niewidomym od urodzenia przewodnikiem wystawy, który przybliżył im szczegóły swojego życia oraz sposoby radzenia sobie z niepełnosprawnością. Następnie grupa młodzieży udała się do kina. Historia Jerzego Górskiego, triathlonisty i mistrza świata w podwójnym Ironmanie, wzbudziła w uczniach sporo emocji. Był szok, zwątpienie, smutek, łzy, nadzieja i radość. Polecamy! Podsumowując, można śmiało powiedzieć, że to był udany dzień.

  ZS w Warce

   

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE