-3.4 C
Warka
sobota, 9 grudnia, 2023
Więcej
  Strona głównaBlogiTytus Brzozowski. 12 miast – w Warce

  Tytus Brzozowski. 12 miast – w Warce

  Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego wspólnie z Narodowym Instytutem Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA zaprasza na bardzo ciekawą nową wystawę czasową. To podróż śladami polskiego dziedzictwa poza granicami naszego kraju. Przewodnikiem podczas tej wyprawy jest znany polski artysta Tytus Brzozowski, który na zlecenie Instytutu POLONIKA stworzył cykl malarski obejmujący trzynaście obrazów. Dwanaście prac przedstawia miasta w różnych częściach świata i znajdujące się w nich miejsca czy obiekty stanowiące materialne ślady obecności Polaków za granicą. Ostatnia praca jest kolażem wybranych poloników z każdego z malowanych miast.

  Kolorowe akwarele ukazują wytypowane przez Instytut miasta w charakterystyczny dla artysty sposób. Brzozowski – doświadczony architekt i niezwykły akwarelista – w swoich pracach eksploruje temat przestrzeni miejskiej. Przetwarza zastaną rzeczywistość i podejmuje grę z perspektywą, często łącząc ze sobą oddalone od siebie obiekty. To zestawienie budynków, mostów i pomników oraz umiejscowienie ich na różnych poziomach sprawia, że przed oczami widza powstaje nowy, fantazyjny obraz miasta. W akwarelowych metropoliach istotną rolę odgrywają obecne w nich historyczne nawarstwienia oraz relacje między elementami architektonicznymi. Przestrzeń nie jest pozbawiona czynnika ludzkiego. Na obrazach pojawiają się przechodnie, namalowani często w nietypowych, zaskakujących miejscach, a działanie to otwiera pole do rozważań na temat związku człowieka z miastem, w którym żyje. Zarówno postaci, jak i inne detale prac zachęcają odbiorcę do bliższego przyjrzenia się obrazom, podkreślając tym samym rolę ukrytych znaczeń w wielkiej przestrzeni miejskiej.

  Artysta uwielbia malować Warszawę, tym razem stworzył cykl miast z różnych stron świata. Trzynaście prac opowiadających o polskiej obecności za granicą w ramach współpracy z Instytutem POLONIKA. Widoczne na obrazach zestawienie ukazuje nie tylko zaskakującą liczbę obiektów, lecz także wskazuje na konteksty historyczne i powiązania między nimi. Niewiele osób wie, jak wiele ważnych miejsc dla polskiej społeczności znajduje się poza granicami kraju.

  Tytus Brzozowski jest malarzem, architektem oraz twórcą fantastyczno-baśniowych murali zdobiących ulice stolicy. Jego dzieła powstające w pracowni na warszawskiej Pradze, są jak zaproszenie do surrealistycznej podróży przez świat baśniowy choć „ubrany” w prawdziwe dekoracje.

  W Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce można obejrzeć 13 obrazów Brzozowskiego. To jego artystyczna wizja miast, w których można znaleźć poloniki: od Chicago i Padwy przez Lwów, Tbilisi po urokliwy i wyjątkowy dla historii naszego kraju Raperswil. Serdecznie zapraszamy i polecamy. Wstęp bezpłatny.

   

  Opieka merytoryczna nad wystawą: Dorota Janiszewska-Jakubiak

  Kurator wystawy: Anna Ekielska

  Pomysłodawca projektu: Karolina Sałajczyk

  Koordynator projektu: Jakub Krzeszowski

  Koordynator ze strony Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego: Iwona Stefaniak

  Wystawa czynna od 15 stycznia do 13 marca 2022 roku.

  Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce
  Muzeum im. K. Pułaskiego w Warcehttps://www.muzeumpulaski.pl
  Misją Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest kultywowanie pamięci i ochrona materialnego dziedzictwa po polsko-amerykańskim bohaterze Kazimierzu Pułaskim, polskim wychodźstwie, szczególnie do USA oraz ochrona materialnego i duchowego dziedzictwa kulturowego ziemi grójeckiej i Warki.

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE