Więcej
  Strona głównaInstytucjeWareccy turyści wesoło przywitali wiosnę!

  Wareccy turyści wesoło przywitali wiosnę!

  W sobotę 19 marca wareccy turyści wyruszyli na 36. rajd „Witaj wiosno”. Pogoda i w tym roku ich nie zawiodła. Słonko śmiało wyszło zza chmur, a lekki wiaterek rozwiewał włosy Marzann i turystów.

  Na starcie przy parkingu PSP nr 2 zgłosiło się około 330 małych i dużych uczestników. Była ich w tym roku naprawdę spora gromadka. Na rajd organizatorzy zaprosili również dzieci z Ukrainy. Na tak sporą liczbę uczestników w tym roku nałożyło się kilka czynników. Był to pierwszy, wiosenny rajd, pogoda wyjątkowo sprzyjała wędrówkom, a i trasa zapowiadała się wyjątkowo ciekawie. Duży wpływ miały zapewne również dwuletnie, z małymi przerwami, ograniczenia związane z COVID-19. Wędrowali turyści nie tylko z wareckich podstawówek ale również i z Wrociszewa, Nowej Wsi, Ostrołęki, Konar, Sułkowic, Watraszewa oraz Michałowa. Dołączyli do nich również indywidualni sympatycy, rodziny z dziećmi, których zachęciła wiosenna pogoda.

  Turyści wyruszyli sprzed PSP nr 2 w Warce. Dzięki kukłom Marzann stanowili wspaniały, barwny korowód. Przemaszerowali „Pasażem im. W. Pileckiego”, ulicą Wysockiego, placem przy Dworku na Długiej, placem I Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa” i dotarli do serca miasta – do rynku. Cały czas o ich bezpieczeństwo dbali policjanci z wareckiego komisariatu. I tu należą się im ogromne słowa uznania za wspaniałą pomoc i dbałość o bezpieczeństwo tak dużej grupy piechurów. Był to wzór policyjnej roboty.

  Na rynku czekała już na nich Wiceburmistrz Warki Teresa Knyzio, która powitała w ciepłych słowach wiosennych turystów. Nawiązała również do ważnej daty dla oddziału PTTK im. Wiktora Krawczyka w Warce gdyż obchodzi on w tym roku 75. rocznicę powstania. W roku 1947 lokalni działacze wraz z ówczesnym samorządem miejskim podjęli decyzję o jego powstaniu. Pierwszym prezesem został Ryszard Skoryna.

  Szczególne zainteresowanie dzieci wzbudziły wielkie, ciężkie, wiklinowe kosze pełne cukierków. Słodycze wkrótce ucieszyły podniebienia dzieci. Wiceburmistrz otrzymała znaczek uczestnictwa i dyplom podziękowania. Drugie podziękowanie – dla wareckiej policji, trafiło na ręce asp. Anety Ścisłowskiej. Na rynku wręczone zostały również legitymacje nowym członkom oddziału PTTK. Byli to pierwszoklasiści ze szkoły we Wrociszewie i trochę starsi turyści z Nowej Wsi.

  Na wędrowców czekał teraz najciekawszy punkt programu czyli wizyta w Ochotniczej Straży Pożarnej w Warce. Druhowie przyjęli ich w bojowych strojach, pokazali sprzęt ratowniczy, opowiedzieli o codziennej pracy. Pozwolili przymierzyć wspaniałe hełmy, kamizelki, wejść do wozu strażackiego, uruchomić sygnał alarmowy i rozmarzyć się o zostaniu w przyszłości dzielnym strażakiem, ratującym życie i mienie ludzkie. Na ręce przedstawiciela OSP Rafała Gorgonia organizatorzy złożyli dyplom podziękowania i przekazali znaczek rajdowy.

  Następnie turyści ulicami Niemojewską i Wąwóz, w obstawie policyjnej, dotarli do nowopowstałej, nadpilicznej ścieżki dydaktycznej, którą przeszli na teren Miejskiej Strzelnicy. Jest to piękny, ogrodzony teren, z którego organizatorzy, dzięki uprzejmości właścicieli, często korzystają. Tu, czekały na turystów płonące już ogniska, o które zadbał członek Oddziału PTTK, Andrzej Kulik. Rajdowicze rozpoczęli pieczenie kiełbasek i turystyczny posiłek na trawie. Wszystkie drużyny dostały z rąk Prezes wareckiego oddziału PTTK Marzeny Jankowskiej, dyplom uczestnictwa i piłki – tym razem do gry w siatkówkę.  Na zakończenie, jak nakazuje nowa tradycja, spaliliśmy „Marzanny”. W ten sposób pożegnaliśmy zimę, a przywitaliśmy wiosnę. Do zobaczenia na turystycznym szlaku.

  Zarząd Oddziału PTTK w Warce

   

   

   

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE