-1.8 C
Warka
czwartek, 9 lutego, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucjeKronika policyjna i dwa słowa Komendanta...

  Kronika policyjna i dwa słowa Komendanta…

  Policjanci z wareckiego komisariatu zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej pod koniec kwietnia 2022 roku, zatrzymali mężczyznę, którego podejrzewali o związek z przestępczością narkotykową. Z informacji posiadanych przez funkcjonariuszy wynikało, że mężczyzna może posiadać znaczną ilość środków odurzających i substancji psychotropowych. W trakcie przeszukania mieszkania na jednym z osiedli w Warce, policjanci ujawnili około kilograma różnego rodzaju narkotyków które zamiast na czarny rynek, trafiły do policyjnego depozytu. Zatrzymany 26-letni mieszkaniec Warki usłyszał zarzuty posiadania znacznej ilości narkotyków, na wniosek Komisariatu Policji w Warce został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy.

  W ostatnich miesiącach plaga oszustw internetowych dotknęła także portal Vinted. Vinted to strona internetowa na której możemy sprzedać rzeczy, których już nie używamy. Oszuści tak jak w przypadku innych portali ogłoszeniowych podszywają się pod kupujących i za pomocą fałszywych linków wyłudzają dane dostępowe do kont bankowych. Mechanizm oszustwa na Vinted polega na wyłudzeniu danych sprzedającego poprzez podesłanie fałszywego linku do zamawiania kuriera lub dokonania płatności. Do użytkownika, który wystawia ogłoszenie zgłasza się zainteresowana kupnem osoba. Następnie przesyła link, który ma ułatwić płatności I zapewnić szybką wysyłkę. Mechanizm jest dość podobny do tego, który stosuje Vinted w realiach dlatego nie jest trudno dać się złapać w pułapkę. Linki przesyłane są za pomocą komunikatora lub w wiadomości e-mail, po kliknięciu zostajemy przekierowani na stronę kuriera. Na profesjonalnie przygotowanej stronie, mamy do dyspozycji nawet centrum pomocy, fałszywy konsultant na chacie ma za zadanie pomóc nam przejść przez cały proces. Jesteśmy proszeni o podanie swoich danych oraz danych karty płatniczej, często na stronie wyświetlana jest grafika karty na której musimy uzupełnić pewne pozycje. Po podaniu danych karty płatniczej przenoszeni jesteśmy na inną stronę, gdzie mamy dokonać logowania na konto bankowe. Na początku jesteśmy proszeni o wybranie swojego banku, wygląda to tak samo jak przy standardowych płatnościach przez internet, następnie przenosimy się na stronę naszego banku. Strony logowania do banku są idealnymi kopiami prawdziwych witryn, bez odpowiedniego doświadczenia bardzo trudno odróżnić ją od prawdziwej. Podane na stronie dane są widoczne dla oszustów i pozwalają zalogować się na prawdziwe już konto bankowe. Cyberprzestępcy bardzo dobrze przygotowują się do oszustw, na portalach ich konta mają pozytywne komentarze, aby wzbudzić zaufanie sprzedającego. Często udają osoby, którym ubranie z drugiej ręki jest niezbędne I chcą szybko dokonać transakcji. Jest jednak kilka rzeczy o których powinniśmy pamiętać, aby nie stracić swoich oszczędności:

  1.Nie podawaj danych karty, jeżeli nie jesteś w 100% pewien, że strona jest bezpieczna.

  2.Zawsze sprawdzaj dokładnie strony na które się logujesz do banku, fałszywe strony mają zmieniony adres URL.

  3.Jeżeli macie jakiekolwiek wątpliwości co do tożsamości sprzedającego – zrezygnujcie z transakcji.

  Kiedy sprzedając ubrania padłeś ofiarą cyberprzestępców, pamiętaj, aby natychmiast zgłosić sprawę w swoim banku i zablokować konto oraz karty. Przy składaniu reklamacji unikaj podawania szczegółów i zaznacz, że to nie ty wykonywałeś transakcję. Następnie zgłoś sprawę na policji, kradzież z konta bankowego to przestępstwo, sprawcy powinni być ścigani. Bądź świadomy swoich praw! W taki sposób na początku maja tego roku mieszkanka Warki sprzedając na wymienionym portalu ubrania, straciła ze swojego konta pieniądze w kwocie około 5000 złotych. Dlatego bądźmy ostrożni przy wykonywaniu tego typu transakcji co sprawi, że nie staniemy się ofiarą oszustwa.

   

  „DWA SŁOWA KOMENDANTA”

  Serdecznie Witam wszystkich mieszkańców miasta i gminy Warka

  Dzielnicowi Komisariatu Policji w Warce kontynuują spotkania z dziećmi, podczas których rozmawiają o szeroko pojętym bezpieczeństwie. W maju przeprowadzili kilka wizyt w szkołach, na których spotkali się z dziećmi. Spotkania w placówkach oświatowych to jeden z elementów działań profilaktycznych. Dla wareckich policjantów każde spotkanie jest ważne. Dlatego chętnie uczestniczymy w spotkaniach z dziećmi i młodzieżą, w trakcie których przybliżamy specyfikę swojej pracy oraz rozmawiamy o szeroko pojętym bezpieczeństwie. Są to niezwykle cenne spotkania, podczas których informujemy, w jaki sposób uchronić się przed niebezpieczeństwem. Informujemy również o bezpieczeństwie w ruchu drogowym i noszeniu elementów odblaskowych. Nieustannie przybywa uczniów, którzy chcą przystąpić do egzaminu na kartę rowerową, aby móc samodzielnie poruszać się po drogach publicznych. Szkoły przeprowadzają więc egzaminy, a ci którzy pomyślnie przejdą część teoretyczną i praktyczną otrzymują swoje pierwsze prawo jazdy. W niektórych egzaminach praktycznych pomagają szkołom także policjanci z Komisariatu Policji w Warce. Dlatego zachęcam Dyrektorów szkół do zapraszania na przeprowadzanie części praktycznej egzaminu na kartę rowerową dzielnicowych tutejszego komisariatu. Wiemy, że chętnych którzy chcą przystąpić do egzaminów na kartę rowerową jest bardzo dużo z uwagi na fakt, że karta uprawnia również do poruszania się hulajnogą elektryczną. Policjanci w czasie takich spotkań mogą przeprowadzić pogadanki dotyczące bezpiecznego poruszania się rowerem po drodze. Wtedy przyszli kierowcy mogą sobie uświadomić, iż łamanie zasad i przepisów ruchu drogowego może nieść za sobą poważne konsekwencje. Ponadto policjanci apelują o korzystanie podczas jazdy z kasków, które w wielu niebezpiecznych sytuacjach mogą uratować nawet życie. Przeważnie na takich egzaminach uczniowie mierzą się ze specjalnie przygotowanym torem m. in. należy pokonać slalom, ósemkę oraz przenieść przedmiot, co pozwoli na sprawdzenie koordynacji ruchowej oraz umiejętności sygnalizowania ręką skrętu.

  Przypominam, że w holu budynku Komisariatu Policji w Warce dla wszystkich osób, które chcą sprawdzić swój stan trzeźwości do dyspozycji jest alkomat. To urządzenie dostępne jest przez całą dobę i pozwala na samodzielne sprawdzenie trzeźwości. Dlatego zachęcam do korzystania z tego urządzenia, aby wcześniej zanim wsiądziemy za kierownicę sprawdzić czy w naszym organizmie nie ma już alkoholu. Z alkomatu zamontowanego w siedzibie wareckich policjantów można skorzystać bezpłatnie i anonimowo. Wiele osób, co jest wyrazem ich świadomości i odpowiedzialności, sprawdza stan trzeźwości zanim wsiądzie za kierownicę pojazdu. Dzięki takiej postawie my, użytkownicy dróg jesteśmy bezpieczni. Dlatego zachęcam do korzystania z urządzenia, które dostępne jest dla kierowców przez całą dobę. Pamiętajmy, że nawet na drugi dzień od spożycia alkoholu w naszym organizmie może znajdować się niedozwolona dawka alkoholu, a wsiadanie za kierownicę po alkoholu jest jedną z najgorszych decyzji, jaką możemy podjąć w naszym życiu. Pijani kierowcy to potencjalni zabójcy na drogach.

  Dodaję, że we wszystkich sprawach dotyczących problematyki bezpieczeństwa zawsze możecie Państwo zwrócić się do dzielnicowych z Komisariatu Policji w Warce, którzy udzielą informacji lub porady.

  Z poważaniem,

  Komendant Komisariatu Policji w Warce

  kom. Paweł Lewandowski

   

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE