Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejPrzed nami jubileuszowa X. edycja Festiwalu „SpłyWarka”

  Przed nami jubileuszowa X. edycja Festiwalu „SpłyWarka”

  23 lipca 2022 r. w Warce odbędzie się 10. Ogólnopolski Festiwal Piosenki Turystycznej „SpłyWarka”. Jubileuszowa edycja będzie obfitowała w piękne dźwięki, a sielski nadpiliczny klimat wprawi uczestników na pewno w wyjątkowy nastrój.

  W 2019 roku Festiwal został wzbogacony o konkurs piosenki poetyckiej i turystycznej. W 2022 roku odbędzie się jego trzecia edycja. O godz. 12 w Centrum Edukacyjno-Muzealnym przy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego rozpoczną się przesłuchania. W tegorocznym konkursie weźmie udział 11 wykonawców z całej Polski – TU ZOBACZ KTO WEŹMIE UDZIAŁ W KONKURSIE. Uczestnicy konkursu powalczą o specjalną statuetkę SpłyWarki oraz nagrody finansowe, w tym nagrodę główną Grand Prix ufundowaną przez „Agroturystykę nad jeziorem – Niebo do wynajęcia – KLONDAIK”

  Po przesłuchaniach o godz. 17 na scenie plenerowej Kempingu nad Pilicą ogłoszone zostaną wyniki konkursu, a także odbędzie się koncert laureatów. Na godz. 18:30 zaplanowany został „Spływ na Byle Czym rzeką Pilicą”o szczegółach wydarzenia można przeczytać TUTAJ. Na zgłoszenia czekamy tylko do 15 lipca 2022 r.!

  O godz. 19 odbędzie się koncert Romana Tkaczyka – zdobywcy nagrody Grand Prix z poprzedniej edycji konkursu w 2021 roku.

  Roman Tkaczyk to muzyk, gitarzysta, kompozytor. Od urodzenia związany z sercem Mazur, malowniczym miasteczkiem Mikołajki, gdzie rozpoczęła się i trwa przygoda z gitarą, muzyką, która niewątpliwie była i jest bardzo ważna jego moim życiu. Muzyka to pozytywna energia, artysta chciałby się nią dzielić i zarażać jej pozytywną stroną każdego słuchacza.

  O godz. 20:30 na scenie zaprezentuje się Robert Kasprzycki z zespołem – prezentując koncert „Niebo do wynajęcia”.

  Robert Kasprzycki piosenką „Niebo do wynajęcia”, dotarł do ogromnego grona słuchaczy, zaś cały debiutancki album (Pomaton EMI 1997) był skarbnicą piosenek, z których cześć trafiła do śpiewników, część zaś do dziś stanowi kanon polskiej piosenki poetyckiej.

  W muzyce Kasprzyckiego odnaleźć można ślady wielu inspiracji: „Niebo do wynajęcia” było mieszanką flamenco, popu, jazzu, bossanowy i folka, kolejny album – „Światopodgląd” – popisem rockowej energii, „Piosenki i Nie” – znakomitym nawiązaniem do tradycji klasycznej ballady, „Cztery” zaś połączeniem poetyckiej i rockowej wrażliwości – zresztą to właśnie wielojęzyczność i szerokie spektrum zainteresowań określają jego styl muzyczny i tworzą dla tekstów smakowitą oprawę. W „Gdy późno w noc” Kasprzycki dostosował kompozycje do warstwy tekstowej – dzięki czemu udało się uzyskać wrażenie spójności – teksty napisane w czasie II wojny światowej opatrzono muzyką odwołującą się do estetyki epoki. Niejako powrotem do źródeł jest „Mała Łazienkowa”, gdzie ascetyczny, intymny zestaw głos/gitara, znakomicie wkomponowuje się w wykreowany przez autora świat.

  Prawdziwą moc Kasprzyckiego oddają koncerty – to w kontakcie z publicznością najpełniej emanuje charakterystyczną charyzmą, a niespożyta energia, feeling i poczucie humoru, sprawiają, że kontakt z widzami jest zarazem natychmiastowy i długofalowy – kto bowiem był raz na koncercie Kasprzyckiego niemal zawsze wraca, i nie ma znaczenia, czy chodzi o koncerty solowe, czy z bandem – Kasprzycki zawsze gra na sto procent, a melanż słownej woltyżerki, muzycznych żartów, inteligentnych prowokacji, zabaw z publicznością i solidnego grania, sprawiają, że jego koncerty stają się naprawdę niezapomnianym przeżyciem.

  Zagrał ponad 1500 koncertów: solo, konno i pieszo, z bandem, z big-bandem, na festiwalach piosenki autorskiej, poetyckiej, na festiwalach folkowych (Colors of Ostrava), rockowych (Węgorzewo Rock Festiwal, Woodstock) a nawet festiwalach muzyki współczesnej (Sacrum Profanum). Pisze, gra, śpiewa, komponuje, nie zamierza przestać.

   

  Zachęcamy do udziału w wydarzeniu!

  Warka, 23 lipca 2022 r.,

  godz. 12 – Centrum Edukacyjno-Muzealne przy Muzeum im. K. Pułaskiego – przesłuchania konkursowe,

  godz. 17 – scena plenerowa Kempingu nad Pilicą – Ogólnopolski Festiwal Piosenki Turystycznej „SpłyWarka”.

   

  Patronat honorowy:

  • Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego 
  • Krzysztof Ambroziak – Starosta Powiatu Grójeckiego 
  • Dariusz Gizka – Burmistrz Warki 

  Patronat medialny:

  • Radio Ostrowiec
  • Echo Dnia Radom
  • Gazeta „Jabłonka”
  • Gazeta „Nowe Dni”
  • Gazeta „Kurier warecki”
  • Portal Warka24.pl
  • Portal Grójec24.net
  • Portal GminaWarka.pl

  Organizatorzy „SpłyWarki”:

  • Samorząd Miasta i Gminy Warka
  • Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej”
  • lokalni artyści: Leszek Owczarczyk i Dariusz Rączka

  Współorganizatorzy:

  • Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
  • Kemping nad Pilicą

  Wydarzenie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Starostwa Powiatowego w Grójcu.

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70. Stałe godziny pracy : Pn-Pt 8.oo-16.oo Dodatkowo w godzinach popołudniowych i w sobotę odbywają się zajęcia tematyczne z instruktorami.

  NAJPOPULARNIEJSZE